Wiele osób uważa, że montaż akumulatora to zadanie łatwe i niewymagające specjalistycznego sprzętu. Zapytaliśmy o to eksperta.

Od czego zacząć?

Rozpoczynamy standardowo od doboru baterii, zgodnie z zaleceniami producenta. Bierzemy pod uwagę napięcie, pojemność akumulatora, a także sposób jego mocowania i biegunowość (prawy lub lewy plus). Warto sprawdzić wymiary baterii, ponieważ w nowych samochodach jest coraz mniej miejsca na jej zamocowanie i może się ona najzwyczajniej nie zmieścić.

Co zrobić, żeby prawidłowo i bezpiecznie zamontować akumulator?

Najważniejsze jest przygotowanie oraz odpowiednie warunki. Warto zaopatrzyć się w ubranie robocze lub przynajmniej takie, które możemy zniszczyć oraz rękawice, które ochronią nasze ręce. Ponadto będziemy potrzebowali klucza 10 mm oraz 13 mm.

Czy to wystarczy?

Jeśli nie jeździmy samochodem z lat 90., zadanie nie jest już takie proste. W przypadku współczesnych samochodów należy zaopatrzyć się w drugi akumulator lub prostownik, który podepniemy w celu podtrzymania napięcia podczas wymiany. Dzięki temu nie utracimy parametrów elektroniki oraz jednostki sterującej i unikniemy wielu problemów.

Co dalej?

Jeśli posiadamy samochód z systemem START-STOP, bardzo często komputer wymaga adaptacji nowego akumulatora przy użyciu urządzenia diagnostycznego. Jest to bardzo ważne, ponieważ zapamiętuje on parametry poprzedniej baterii, a to może spowodować, że alternator uszkodzi nowy akumulator. Taką operację wykonamy już tylko w profesjonalnym serwisie samochodowym, wyposażonym w odpowiedni sprzęt.

Gdzie kupić akumulator?

Dzisiaj większość zakupów odbywa się przez Internet, dlatego warto korzystać z takich stron jakbatterypoint.pl czy sklepów typu Inter Cars, gdzie mamy szeroki wybór akumulatorów od sprawdzonych producentów, takich jak VARTA. Możemy wówczas odebrać nasz sprzęt w najbliższej filii albo od razu umówić jego wymianę w najbliższym warsztacie.
Inter Cars to największy importer i dystrybutor części zamiennych do samochodów osobowych oraz innych pojazdów użytkowych w Europie Środkowo – Wschodniej.

Dysponuje ponad 250 punktami sprzedaży, co zapewnia szybkości i dostępność logistyczną wszystkich towarów i usług. W projekty Inter Cars wchodzą m.in.:
Battery Point – platforma, na której znajdziesz najlepszy akumulator dla Twojego samochodu i umówisz się na profesjonalną wymianę w najbliższym warsztacie.

Motointegrator to wyszukiwarka serwisów samochodowych i usług motoryzacyjnych dla kierowców. Narzędzie promocji i komunikacji z klientem dedykowane warsztatom. Z Motointegrator.com współpracuje ponad 14 500 warsztatów w 8 krajach w Europie, w tym 10 000 warsztatów w całej Polsce.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się