Czyszczenie klimatyzacji do czynność, którą trzeba wykonać raz w roku. Trzeba, albowiem zaniedbana klimatyzacja samochodowa (tak samo jak domowa i biurowa) jest źródłem szeregu problemów zdrowotnych. Czyszczenie klimy można wykonać samodzielnie. Nie jest to trudne. Trzeba tylko wiedzieć, jaki środek do czyszczenia klimatyzacji samochodowej zastosować.

Jaki środek do czyszczenia klimatyzacji samochodowej jest skuteczny? Na co zwrócić uwagę przy zakupie środka do odgrzybiania klimy?
-> Skuteczne odgrzybianie klimatyzacji można przeprowadzić tylko wtedy, gdy zastosujemy środek czyszczący z aktywnym składnikiem (aktywnymi składnikami) mającym działanie biobójcze. Tylko taki środek będzie w stanie skutecznie usunąć wirusy, bakterie oraz grzyby, zbierające się na parowniku klimatyzacji (a niekiedy także w kanałach wentylacyjnych).
-> Jaki rozpoznać, że środek zawiera składniki biobójcze? Taki środek będzie miał na opakowaniu informację o tym, że został dopuszczony do użytkowania przez Urząd Rejestracji Wyrobów Medycznych, Produktów Leczniczych i Produktów Biobójczych.

Klimatyzacja samochodowa może zostać także skutecznie oczyszczona bez użycia środków chemicznych, jeśli do jej dezynfekcji zostanie zastosowany ozonator. Trzeba jednak wybrać urządzenie, które produkuje większe ilości ozonu.

1280px--_01_interni_Alfa_159

 

Środki do czyszczenia klimatyzacji samochodowej – jak stosować?

Dla typowego użytkownika samochodów dostępne są dwa rodzaje środków, ze składnikami biobójczymi
-> Tak zwany granat. Ten środek umieszcza się za przednimi, złożonymi siedzeniami. Następnie uruchamia się klimatyzację na wewnętrznym obiegu, na największej mocy, a także zamyka szczelnie drzwi i okna. Klimatyzacja powinna przeciętnie pracować ok. 20 minut.
-> Pianka w sprayu, ze specjalnym, długim, giętkim aplikatorem. Taką piankę wprowadza się do układu, jak najbliżej parownika. Najczęściej producenci pianek zalecają, aby zdemontować filtr kabinowy i wtrysnąć piankę w kanał dolotowy, albo aby znaleźć rurkę, odprowadzającą wodę z parownika i poprzez nią wprowadzić piankę do parownika. Może to być bardzo trudne, albowiem układu rurek może być bardzo skomplikowany. Po wtryśnięciu pianki, należy zostawić ją na ok. 15 minut, a potem uruchomić układ (sposób stosowania zależny jest od producenta środka).
Przed zastosowaniem tej drugiej metody zaleca się, aby uruchomić klimatyzację wcześniej i co kilka minut zmieniać jej nastawienia, z maksymalnych na minimalne. Ma to na celu wysuszenie parownika.
Zawsze, przed zastosowaniem środków, należy zapoznać się z instrukcją.

-> Jak samodzielnie użyć ozonu do oczyszczenia klimatyzacji?
To również jest nieskomplikowane. Należy uruchomić urządzenie wytwarzające ozon w kabinie, włączyć klimatyzację na pełną moc, uruchomić wewnętrzny obieg powietrza, zamknąć drzwi i okna. Klimatyzacja powinna być ozonowana przez minimum 20 minut.

Przy dezynfekowaniu klimatyzacji powinno się zawsze zamontować nowy filtr kabinowy.

Po zastosowaniu każdej w wymienionych wyżej metod, należy dokładnie przewietrzyć kabinę pojazdu. Zawsze należy stosować się do ostrzeżeń, zawartych na opakowaniach środków. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby to zrobić, powinien skorzystać z pomocy warsztatu.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się