Oszczędności paliwa, przekładające się na koszty działalności firmy. Efektowne wykorzystanie posiadanych pojazdów i ich możliwości transportowych. Szybka reakcja na zmieniającą się sytuację i sprawne zarządzanie pojazdami oraz pracownikami niemalże na żywo. Dokładny wgląd w koszty utrzymania floty. Stała kontrola nad pracownikami mobilnymi. To wybrane zalety monitoringu floty, świetnego rozwiązania, z którego korzystają tysiące firm w naszym kraju.

Monitorowanie pojazdów to idealne wsparcie dla menedżera floty, albo innej osoby, zarządzającej firmą lub jej częścią. Monitorować można wszystko: samochody ciężarowe i dostawcze, pojazdy osobowe, maszyny specjalistyczne (np. pojazdy budowlane) i naczepy.
Co to daje?
Stałą kontrolę, dostęp do mnóstwa danych, zabezpieczenie pojazdów przed kradzieżą i nieautoryzowanym użyciem, a także ogromne oszczędności. Na początek jednak musimy wyjaśnić, czym jest urządzenie, które umożliwia działanie monitoringu GPS.

Baustin3455, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Baustin3455, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Podstawowy sprzęt do monitoringu pojazdów – lokalizator GPS 

Lokalizator GPS to urządzenie, które wykorzystuje system pozycjonowania satelitarnego do ustalania pozycji auta, a także internet bezprzewodowy, do stałego przesyłania danych do głównej aplikacji.
Lokalizator GPS to urządzenie niewielkie. Może być ono zasilane na kilka sposobów. Najprostszy z nich to podłączenie lokalizatora do gniazdka zapalniczki samochodowej.
Są też lokalizatory, które są zasilane z samochodowej instalacji elektrycznej 12/24V. W tym przypadku lokalizator może być ukryty i stanowić również zabezpieczenie antykradzieżowe.

Anteny lokalizatora (GPS oraz do internetu) umieszcza się tak, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do pracy.
Lokalizatory mogą pełnić również wiele dodatkowych funkcji. Najlepsze modele mogą być połączone z systemem diagnostyki samochodowej (poprzez magistralę CAN) i z dodatkowymi czujnikami (np. czujnikiem poziomu paliwa, umieszczonym w zbiorniku auta). Połączenie lokalizatora z magistralą CAN pozwala na przesyłanie danych dotyczących wielu parametrów pracy pojazdu (ciśnienia opon, błędów zapisanych w pamięci sterownika, zaleceń serwisowych). Ponadto niektóre lokalizatory można dostosować do obsługi opłat e-Toll.
Jednak dla wielu firm wystarczający jest podstawowy poziom usług.

Co osoba zarządzająca flotą widzi na swoim tablecie, komputerze albo telefonie?

Do obsługi systemu monitoringu GPS wystarczy tablet, komputer albo smartfon z dostępem do internetu. Osoba zarządzająca flotą otrzymuje dostęp do aplikacji.
Co widzi na jej ekranie?
-> Dokładne położenie wszystkich monitorowanych pojazdów na cyfrowej mapie.
-> Prędkość każdego auta.
-> Czas rozpoczęcia i zakończenia pracy przez pracownika mobilnego, w tym wszystkie przerwy.
-> Czas przybycia i wyjazdu od każdego klienta.

Osoba zarządzająca flotą ma także dostęp do szeregu danych, dotyczących każdego firmowego auta, wyposażonego w lokalizator. To między innymi (zależnie od typu lokalizatora, albo od rodzaju wybranej usługi/abonamentu):
-> Dane o wszystkich przebytych trasach;
-> Dane o zużyciu paliwa, wszystkich alertach ze sterownika ECU jak również o wykonanych pracach naprawczych i serwisowych.

Nelso, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Nelso, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Największe zalety monitoringu GPS – dlaczego warto z niego skorzystać?

Stałe śledzenie trasy pojazdów pozwala na wiele korzyści. Przykładowe z nich można znaleźć poniżej.
-> Oszczędności paliwa. Pracownicy mobilni wybierają najkrótsze trasy przejazdu, a także stosują się do zasad ekojazdy.

-> Dodatkowo całkowicie wyeliminowane jest nieautoryzowane wykorzystywanie pojazdów przez pracowników w godzinach pracy, albo poza nimi. To świetne zabezpieczenie nie tylko dla aut przedstawicieli handlowych, ale też dla pojazdów budowlanych czy ciężarówek.
-> Sprawne zarządzanie firmą. Menedżer zawsze wie, gdzie są jego pojazdy. Kiedy pojawi się nowe zlecenie, albo konieczność zamiany uszkodzonego pojazdu – może reagować natychmiast. Jest to szczególnie ważne w przypadku firm transportowych. Nie opłaca się wożenie powietrza.
-> Możliwość łatwego planowania serwisów poszczególnych aut.
-> Stała kontrola nad kosztami paliwa dla pojazdów.
-> Eliminacja niewłaściwego zachowania na drodze ze strony pracowników. Sprawdzanie, czy dana osoba wywiązuje się z powierzonych obowiązków.
-> Zabezpieczenie pojazdów przed kradzieżą.
-> Możliwość integracji z systemem e-TOLL (zdalne pobieranie opłat za przejazdy).
-> Możliwość integracji z tachografem – dzięki temu można zdalnie kontrolować czas wypoczynku kierowców.
-> Możliwość integracji z systemem SENT (w przypadku przewozu towarów koncesjonowanych).

Monitoring od AsnetGPS – rozwiązanie dla każdej floty

Bez względu na to, czy w Twojej firmie jest mała flota, licząca kilkanaście aut lub maszyn, czy jest to flota licząca kilkaset pojazdów, sprawdź ofertę firmy AsnetGPS. Otrzymasz dostęp do wydajnego, nowoczesnego systemu monitoringu GPS, z szeregiem funkcji, które możesz dopasować do specyfiki działania swojej firmy. Otrzymasz nowoczesne urządzenia jak również stałe wsparcie techniczne. Sprawdź ofertę Asnet GPS na stronie firmy lub skontaktuj się telefonicznie.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się

About The Author

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Kocham swoją pracę i motoryzację. Nie wszystko, co piszę, wszystkim się podoba, a ponieważ jestem niezależny, mogę pisać, co mi się podoba. Pasjonuje mnie technika samochodowa, pewnie dlatego z niepokojem spoglądam na wynalazki, takie jak auta elektryczne. Brzydzę się „dziennikarstwem motoryzacyjnym”, które polega na skracaniu gotowych newsów, przychodzących z działów PR importerów samochodów. Współpracuję z kilkoma redakcjami i kilkoma znanymi firmami motoryzacyjnymi.