Niebawem zmieni się europejskie prawo, które będzie regulować kwestie wymiany żarówek samochodowych – zapowiada Hans von Glühfaden, prezes EFSOM – Europejskiej Fundacji Na Rzecz Bezpiecznych Czynności Eksploatacyjnych. Uważa on, że niewłaściwa wymiana żarówki samochodowej może grozić kalectwem albo nawet śmiercią. 

– W ciągu ostatnich kilku lat doszło do ponad pięciuset wypadków przy wymianie żarówek – ostrzega prezes EFSOM –  Zbieramy dane od siedmiu lat.

żarówka2

Bezpieczna wymiana żarówki samochodowej. Jakie zmiany mają zostać wprowadzone?

Pierwsza, najważniejsza sprawa, to oczywiście przekazanie tej skomplikowanej czynności w ręce wykwalifikowanych pracowników Autoryzowanych Stacji Obsługi. Jeśli jednak kierowca uprze się, że sam chce dokonać wymiany, będzie musiał podpisać specjalne oświadczenie.
W oświadczeniu będą musiały znaleźć się dokładne dane samochodu, takie jak marka, model, wersja silnikowa i nr. VIN. Druga część oświadczenia zawierać będzie dane osobowe osoby, która będzie chciała dokonać wymiany. Bardzo ważne będą informacje o stanie zdrowia kierowcy, które będzie trzeba dołączyć do oświadczenia.
– Tylko zdrowa osoba jest w stanie wykonać skomplikowane czynności, jakich trzeba dokonać podczas wymiany żarówki samochodowej – grzmi Hans von Glühfaden.
Kierowca będzie musiał także zdefiniować dokładnie miejsce, w którym dojdzie do wymiany żarówki. Będzie trzeba dołączyć zdjęcia jego otoczenia. Wypełnione oświadczenie wraz z załącznikami trzeba będzie dostarczyć do wydziału komunikacji.

żarówka3

Kolejna sprawa to odpowiedni dobór żarówki samochodowej

– Koniec z samowolnym kupowaniem dowolnych żarówek, oślepianiem innych kierowców i montowaniem części, które mogą doprowadzić do wybuchu pożaru – ostrzega Hans von Glühfaden.
Kierowca, którego oświadczenie dotyczące samodzielnej wymiany żarówki, zostanie rozpatrzone pozytywnie, otrzyma od urzędu listę żarówek, spełniających wymagania techniczne oraz listę autoryzowanych punktów sprzedaży.
Najwięcej zmian nastąpi jednak w samej procedurze wymiany. Kierowcy, jeśli oczywiście prawo wejdzie w życie, będą musieli przygotować się na prawdziwą rewolucję.
– Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie miejsca do wymiany – mówi Hans von Glühfaden – Stworzenie tak zwanej strefy bezpieczeństwa. Jest ona dokładnie zdefiniowana. To pięć metrów od samochodu.
W promieniu pięciu metrów od samochodu nie mogą znajdować się żadne budynki, samochody, ludzie ani zwierzęta. Jeśli w odległości do dziesięciu metrów od auta znajdować się będą ludzie, samochody albo zwierzęta, kierowca będzie miał obowiązek ostrzec ich o dokonywanej wymianie i poprosić, aby się oddalili w bezpieczne miejsce.
Jeśli w promieniu dziesięciu metrów od auta znajdować się będą budynki, zadaniem kierowcy będzie ostrzeżenie ich mieszkańców o dokonywanej wymianie.
Z samochodu będzie musiał zostać wymontowany akumulator, który będzie trzeba umieścić dwa metry od auta, w oznaczonym miejscu.
Przy wymianie niezbędny będzie odpowiedni strój ochronny, na który składać się będą rękawice, okulary ochronne i specjalny fartuch. Do wymiany potrzebne będą atestowane narzędzia. W widocznym miejscu będzie musiał znajdować się telefon komórkowy oraz specjalny formularz alarmowy z numerami telefonów do najbliższej jednostki Policji, Straży Pożarnej oraz Pogotowia Ratunkowego.

warning

Nowe prawo będzie regulować także sprawy, związane z usuwaniem spalonych i uszkodzonych żarówek. Obowiązkiem kierowcy będzie dostarczenie spalonej, uszkodzonej żarówki do wyznaczonego miejsca składowania uszkodzonych samochodowych źródeł światła. Tutaj kierowca otrzyma pokwitowanie zwrotu uszkodzonej żarówki, które będzie musiał dostarczyć do wydziału komunikacji.
Hans von Glühfaden, prezes Europejskiej Fundacji Na Rzecz Bezpiecznych Czynności Eksploatacyjnych jest pewien, że proponowane przez niego zmiany zostaną wprowadzone w życie i niebawem obowiązywać będą we wszystkich krajach członkowskich.
– Rozmawialiśmy z kilkoma europosłami, wszyscy entuzjastycznie podchodzili do naszego projektu – zdradza prezes EFSOM.
EFSOM nie ma zamiaru poprzestać na walce o bezpieczne wymiany żarówek.
– Pan zdaje sobie sprawę, że nieodpowiednia wymiana filtra powietrza może spowodować ciężkie obrażenia? – zaskakuje prezes Europejskiej Fundacji Na Rzecz Bezpiecznych Czynności Eksploatacyjnych – Czas to w końcu uregulować!
Pozostaje nam kierowcom tylko czekać i cieszyć się z tego, że ktoś dba o nas i o nasze bezpieczeństwo na każdym kroku.

happy

Artykuł humorystyczny.
Hans von Glühfaden i EFSOM nie istnieją.
Wszelakie podobieństwa są przypadkowe.

Abstrahując od humoru, są sytuacje, w których niewłaściwa wymiana żarówki samochodowej może faktycznie skończyć się śmiercią. Jakie? Np. wymiana żarówki ksenon czy samodzielny montaż tanich zamienników ksenon, zwanych HID. Niezbędna jest ostrożność i odłączenie akumulatora.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Humor motoryzacyjny kochają wszyscy kierowcy! Humor motoryzacyjny to paliwa, bez którego nie mogą żyć osoby, dla których samochody i motoryzacja są niezwykle ważne. Dobry suchar motoryzacyjny potrafi rozładować każdą atmosferę, a dowcipy o jeździe samochodem są chętnie opowiadane w trakcie spotkań z przyjaciółki. Popularne są żarty o Peugeocie, żarty o kierowcach Audi, żarty o Alfie Romeo, żarty o maździe a także kawały o drogowcach. Kawały z samochodem to humor motoryzacyjny, który naprawdę uwielbiamy. Samochody są wspaniałe, ale każdemu producentowi mogą zdarzyć się niedoróbki. Motoryzacja na tym nie ucierpi, ale powstaną miliony kawałów o samochodach. Kawały o kobietach i samochodach nas już nie bawią. W ostatnich latach centrum żartów jest Unia Europejska. Kawały o Unii Europejskiej jako żywo przypominają humor z czasów PRL. Nasz portal motoryzacyjny chętnie prezentuje humor o samochodach.

Podziel się