Chiny miały być przykładem dla całego świata, jak wdrażać samochody elektryczne. Serwisy propagujące elektromobilność zachwycały się wielkością sprzedaży elektrowynalazków na chińskim rynku. Tymczasem, jak zresztą wielokrotnie przewidywaliśmy na łamach Motorewii, wystarczyło, że rząd zastopował dopłaty. I wszystko padło na pysk…

O całej sytuacji poinformowała ceniona agencja Bloomberg.
Firma BYD, największy producent aut elektrycznych w Chinach, poinformowała o 89 procentowym spadku zysków w ostatnim, trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli firmy, na przestrzeni całego roku, zyski mogą spaść o 43 procent.
Inny duży producent aut tylko elektrycznych – BAIC BluePark New Energy ogłosił bardzo duży spadek sprzedaży. W pierwszych 9 miesiącach roku firma dostarczyła klientom 98 tys. pojazdów, podczas gdy założenia mówiły o 220 tys. aut w ciągu całego roku. Ostatnie 3 brakujące miesiące z pewnością nie poprawią wyników. Będzie wręcz odwrotnie.

Wszystko to oczywiście wpłynęło na wyniki finansowe – ceny akcji BUD spadły o 5.6 proc, BAIC BluePark o 8,6 proc. Bardzo duże problemy finansowe ma firma NIO, która miała podbić świat elektrycznymi SUV-ami.

500 producentów samochodów elektrycznych, samochodzików elektrycznych i wynalazków, przypominających samochód

W Chinach jest ok. 500 procentów pojazdów elektrycznych, bo większości z nich samochodami nazwać nie sposób. Wiele z nich można obejrzeć w serwisie Alibaba.com. Są tanie jak barszcz. Wyglądają, jak wielkie zabawki dla dzieci. Przykładowy „samochód elektryczny” marki HUAIHAI kosztuje 5000 USD, a przy zamówieniu kilku cena spada do 4000 USD. Ten oto wynalazek ma mieć możliwość jazdy z prędkością max do 45km/h, a jego zasięg wynosi 100 km. Baterię trzeba ładować do 10 godzin. Oczywiście, nie ma żadnych ABS-ów, poduszek powietrznych itp wynalazków. Jest za to kolorowy ekranik/tablecik w środkowej konsoli.  HUAIHAI mierzy 3540mm długości, 1640 mm szerokości i 1520mm wysokości. 

huaihai

A to inne, słynne, trzykołowe dzieło chińskiej myśli technicznej, z trzema kołami i napędem elektrycznym. Tak, to skopiowany, poczciwy Matiz, któremu urżnięto jedną nogę i wsadzono baterię litowo – jonową w tyłek. Dżentelmeni tak nie postępują!

A my dalej swoje

Pisaliśmy o tym wiele razy, że elektromobilność to jedna wielka pomyłka. Sprzedaż jest sztucznie kreowana przez dopłaty, ulgi i mityczne, niskie koszty eksploatacji. Jednak nic nie jest wieczne – ani dopłaty, ani ulgi, ani koszty eksploatacji, o których wiele osób musi przekonać się na własnej skórze.

O ludziach oszukanych często mówi się, że zostali nabici w butelkę. W przypadku elektromobilności nabija się ich w akumulator. Modny, litowo – jonowy.

Tymczasem w Polsce rząd chce… dopłacać do zakupu elektrozłomu. To znaczy, my, wszyscy podatnicy/kierowcy będziemy dopłacać ze swoich podatków.

EDIT 2024. Sprzedaż samochodów elektrycznych w Niemczech i innych krajach Europy spada. Co jest tego powodem? Koniec dopłat. Czyż nie miałem racji? 

Źródło: Bloomberg

Motorewia elektryczne

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się