Jak odpowiednio przygotować pojazd do zimy? Co kupić, o czym pamiętać, co ze sobą wozić w trakcie zimy? Przeczytaj profesjonalne rady kierowcy z ogromnym stażem, który przejechał ponad milion kilometrów!

Koniec listopada to najwyższy czas, aby przygotować samochód do sezonu zimowego. Nic zatem dziwnego, że każdy szanujący się portal motoryzacyjny zamieszcza porady, jak przygotować samochód do zimy. Większość tych porad pisana jest przez osoby, które jeszcze nie przeżyły prawdziwej zimy, a samochód widziały zza szyby autobusu.

Dlatego my postanowiliśmy poprosić o pomoc kierowcę z ogromnym doświadczeniem – ponad milion przejechanym kilometrów. Pan Marian postanowił podzielić się z nami swoją wieloletnią wiedzą, Jak przygotować samochód do zimy? Radzi prawdziwy, doświadczony specjalista!

 

Jak przygotować samochód do zimy? Porady doświadczonego kierowcy

– Panie Marianie, jak przygotować samochód do zimy? O czym pamiętać, jak dostosować auto do sezonu zimowego?
– Do czego? – uśmiechnął się nasz rozmówca – To ma być zima? To co jest teraz? Zimy to były za moich czasów! Gdybyś jeden z drugim przeżył taką zimę, to by ci tyłek do fotela przymarzł w tym nowym samochodziku! Śniegu było potąd, albo i więcej! – Pan Marian wyciągnął się maksymalnie w górę – A mróz był taki, że włosy na głowie robiły się sztywne! Jak druty! To ma być zima? To są pieszczoty! Ch*j nie zima jest teraz – podsumował filozoficznie nasz rozmówca.

 

 

Jak przygotować samochód na zimę? Czy kupić opony zimowe!

– Hahahahahahahaha! Całe życie jeździłem bez opon zimowych! Bo kiedyś nie było gdzie ich kupić! Były letnie i cały rok się na letnich jeździło! A zimy były panie takie, że ho ho! Nie to, co teraz! Nie było ABS – ów i innych wynalazków! Jak się wpadło w poślizg, to człowiek nogą pompował, jakby chciał karalucha na podłodze zabić! I było dobrze! A teraz? Mają te wynalazki w tych swoich pseudosamochodach i nadal wypadki powodują!
Wystarczy nieco powietrza spuścić w oponach i można całą zimę jeździć na letnich – radzi Pan Marian – lepiej przylegają. Guma to guma. Co inna jest w zimowych czy letnich? Bujdy na resorach, od Stara 266!

Jak przygotować samochód do zimy? Czy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy?

– Ta i jeszcze wody kolońskiej nalać, żeby ładnie pachniało przy myciu szyb – Pan Marian nie kryje zdenerwowania – Denaturatu odrobinę dolać do starego płynu w zbiorniczku i już jest dobrze! Nie zamarznie nawet przy minus 50 – ciu! He He!

Jak przygotować samochód do zimy? Jak zabezpieczyć akumulator samochodowy?

– Czy warto doładowywać akumulator? Czy może zastosować jakieś ocieplenie akumulatora?
– No, kupić mu kożuszek modny, z galerii – śmieje się Pan Marian – Ja bierę normalną kurtkę, starą, od roboty i kładę na akumulator. Ciepło mu, jakby go kto kaloryferem grzał!

Jak przygotować samochód do zimy? Problemy z uruchamianiem silnika – jak sobie radzić?

– Samostartu prysnąć na filtr powietrza i kręcić, aż odpali! – radzi Pan Marian – To najlepsza metoda. A jak nie, to na popych go! Wziąć ze dwóch gości i do przodu! Aż odpali! Trzeba sobie pomagać!

 

Jak przygotować samochód do zimy? Ochrona przed korozją

– Sypią, solą, sypią i potem jest rdza – zgadza się Pan Marian – Ale ja mam sposób. Bierze się stary olej silnikowy, spryskuje się cały spód i wszystkie progi. Potem, jak to trochę obeschnie, to jedziesz bracie, na drogę szutrową. Oblepi się i jest taka warstwa antykorozyjna, że przez 5 lat ruda nie ruszy!
– Hehehehehehehehe! – Pan Marian zaczął się śmiać, bo przypomniał sobie pewnego nielubianego polityka, z rudymi włosami, który na dodatek sepleni.
– ********* * ****** ** ******* **** * **** – powiedział Pan Marian i cała redakcja portalu Motorewia zaczęła się śmiać (łącznie 21 osób), albowiem połączenie wulgarnej nazwy narządów płciowych, przymiotników odzwierzęcych i nazwy sąsiedniego kraju pozwoliło na stworzenie oryginalnej całości, mającej opisać nielubianego polityka. Niestety, nie nadaje się ona do publikacji.

Jak przygotować samochód do zimy? O czym jeszcze pamiętać?

– Tekturę przygotować – radzi Pan Marian – Zadać tekturę za gryl. Dzięki temu silnik się szybciej rozgrzeje! Więcej tektury trzeba, bo za szyby się kładzie i wycieraczkami dociska. Jak idzie szadź, to na tekturze zostanie.
– Do chłodnicy od razu jajo kurze wrzucić. Jak się zrobi dziura, samo się zatka. Nie będzie wycieku.
– Denaturatu dolać do diesla, to się parafina nie odłoży! I paliwo nie zamarznie!
– Mieć ze sobą zawsze kilka drobnych monet. Jak bezpiecznik trzaśnie, to monetę wtedy w jego miejsce – i jedziemy do domu.
– Nie ma się czym przejmować, teraz to jest ch** nie zima! – podsumowuje Pan Marian, doświadczony kierowca z 35 letnim stażem.

Cała redakcja Magazynu Motoryzacyjnego Motorewia.Pl, licząca 21 osób, apeluje, aby nie stosować rad Pana Mariana w praktyce. Mogą one bowiem wyrządzić cały szereg szkód.
Jeśli Pan Marian to przeczyta, z pewnością nie udzieli nam więcej wywiadu.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się

About The Author

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Kocham swoją pracę i motoryzację. Nie wszystko, co piszę, wszystkim się podoba, a ponieważ jestem niezależny, mogę pisać, co mi się podoba. Pasjonuje mnie technika samochodowa, pewnie dlatego z niepokojem spoglądam na wynalazki, takie jak auta elektryczne. Brzydzę się „dziennikarstwem motoryzacyjnym”, które polega na skracaniu gotowych newsów, przychodzących z działów PR importerów samochodów. Współpracuję z kilkoma redakcjami i kilkoma znanymi firmami motoryzacyjnymi.