Oświetlenie LED to technologia, która wkroczyła do motoryzacji i szybko stała się konkurencją dla żarówek halogenowych oraz ksenonowych. Obecnie żarówki ledowe stanowią fabryczne wyposażenie nowych samochodów. Można je spotkać np. w światłach do jazdy dziennej, kierunkowskazach czy światłach stopu. Nie zawsze jednak ich montaż jest zgodny z prawem. Przeczytaj artykuł i sprawdź najważniejsze informacje.

Zalety lamp ledowych w samochodzie

Główne powody stosowania oświetlenia ledowego w samochodzie oraz jego przewaga nad klasycznymi żarówkami skupia się na trzech podstawowych aspektach.

1. Mniejszym zużyciu energii
W porównaniu do tradycyjnych halogenowych lamp, żarówki LED pobierają co najmniej 10-razy mniej prądu. Przykładem może być specyfikacja zestawu żarówek halogenowych, które potrzebują do działania 110 W i zestawu żarówek LED pobierającego jedynie 10 W. Zdecydowanie niższe zużycie energii wpływa na mniejsze obciążenie alternatora w samochodzie.
2. Dłuższej żywotności
W przeciwieństwie do żarówek klasycznych, diody LED świecą o wiele dłużej. Czas użytkowania w przypadku oświetlenia ledowego to nawet 50 000 godzin. Co więcej, nie oznacza to, że po tym czasie żarówka przestanie świecić całkowicie. Zużycie się żarówki ledowej sprawia, że świeci ona mniej intensywnie, dzięki temu możesz odpowiednio przygotować się do jej wymiany, a nagła awaria nie zaskoczy Cię w czasie jazdy.
3. Większej efektywności
Żarówki ledowe charakteryzują się silnym strumieniem światła, które przypomina naturalne światło dzienne. Dzięki temu dobrze doświetlają otoczenie i poprawiają widoczność w czasie jazdy.

Zakup i montaż żarówek ledowych w samochodzie – na co zwrócić uwagę?

Jeśli chcesz zmienić dotychczasowe lampy w starszym samochodzie na światła ledowe – musisz wiedzieć, że będzie to wymagało wymiany reflektorów na nowe. Wynika to z faktu, że ich budowa różni się od modeli wykorzystujących tradycyjne żarówki. Diody LED grzeją się w tylnej części, co wpływa na konieczność zastosowania specjalnego układu chłodzenia. Działa on inaczej niż chłodzenie w klasycznym reflektorze, który wykorzystuje strumień powietrza do ochłodzenia żarówki. Do prawidłowego działania diody ledowej potrzebna jest także magistrala CAN-BUS i stabilizator napięcia, dzięki któremu unikniesz pojawienia się błędnych komunikatów komputera.

Z lamp wyposażonych w żarówki ledowe możesz jednak skorzystać w nieco łatwiejszy sposób – bez konieczności wymiany reflektorów. Wystarczy zamontować w samochodzie specjalny moduł LED jako światła do jazdy dziennej. Spełni on funkcję dodatkowego oświetlenia, z którego skorzystasz w przypadku dobrej widoczności zamiast świateł mijania.

Photo by saromon1989 on Foter

Photo by saromon1989 on Foter

Żarówki ledowe w świetle prawa

Jazda samochodem wyposażonym w nieprawidłowe oświetlenie grozi mandatem w wysokości 500 zł, a także zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu. Dlatego warto upewnić się, że zmiany, które chcesz wprowadzić w lampach samochodowych, są nie tylko prawidłowe technicznie, ale także zgodne z prawem.
-> Przed zakupem odpowiedniego zestawu żarówek ledowych do samochodu, powinieneś sprawdzić, czy są one dopuszczone do użytku na drogach. Europejska homologacja to jeden z najważniejszych warunków, jakie powinny one spełnić.
-> Należy pamiętać, że zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej korzystanie z tzw. retrofitów (odpowiedników tradycyjnych żarówek halogenowych w formie LED-ów) jest zabronione.
->Modyfikacja oryginalnych reflektorów jest niezgodna z prawem. Jeśli dotychczas Twój samochód był wyposażony np. reflektory z żarówkami halogenowymi, możesz je wymienić na oświetlenie ledowe jedynie montując nowe reflektory z diodami LED.
->Nowe reflektory powinny cechować się takimi samymi parametrami działania, co reflektory oryginalnie zamontowane w samochodzie.

Przepisy prawa określają również konkretne zasady dotyczące montowania lamp LED w formie świateł do jazdy dziennej. Powinny one być zamontowane symetrycznie poniżej reflektora samochodu lub na zderzaku. Odległość lamp od jezdni powinna wynosić od 25 cm, do 150 cm, a minimalny odstęp między dwiema lampami – 60 cm. Światła te muszą również automatycznie włączać się po przekręceniu kluczyka oraz automatycznie wyłączać, gdy uruchomimy światła mijania lub światła pozycyjne.

Na poszukiwania żarówek o długiej żywotności, warto skierować się do sklepu iParts, w którym znajdziesz sprawdzone żarówki LED i światła do jazdy dziennej, które z powodzeniem zamontujesz w swoim samochodzie.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się