Analitycy z Biura Maklerskiego Pekao prognozują, że w drugiej połowie roku ceny prądu mogą wzrosnąć o 115 procent. To efekt wzrostu cen na giełdzie. Chyba nietrudno się domyślić, jak takie wzrosty wpłyną na opłacalność zakupu i eksploatacji samochodu elektrycznego.
Ile będzie kosztować jazda samochodem elektrycznym? O ile wzrosną ceny biletów komunikacji miejskiej w miastach, gdzie postępowe władze zainwestowały setki tysięcy złotych w „zeroemisyjny” transport?

Analiz nie można traktować jako wyroczni. Mogą się sprawdzić, albo nie. To tak samo, jak z obietnicami producentów samochodów. Jak rozpoczynała się fala propagandy, związanej z masowym i siłowym wprowadzaniem elektrozłomu, to wmawiano kierowcom, że przejadą 100 kilometrów za 4 złote. Obecnie kierowca samochodu elektrycznego może przejechać 100 kilometrów w mieście, przy średniej prędkości 50 km/h, za 20 – 30 zł. Jednak już po wyjechaniu na trasę, koszty jazdy gwałtownie rosną. Bo wraz ze zwiększającą się prędkością i obciążeniem auta (pasażerowie, praca dodatkowych układów jak klimatyzacja), zużycie prądu gwałtownie rośnie.
Inne są też ceny na stacjach szybkiego ładowania. Za jeden kilowat trzeba zapłacić od 1.75 do nawet 3 złotych. A to, przy średnim zużyciu 25 – 30 kWh/100km sprawia, że już dzisiaj jazda samochodem elektrycznym jest niemalże tak samo droga, albo droższa, niż samochodem spalinowym. I to przy horendalnych cenach paliwa, które dochodzą do 8 złotych.

Jednak analizy dotyczące wzrostu cen prądu zostały opracowane przez specjalistów z dużego banku. A zatem, poziom wiarygodności jest duży.

Ceny prądu wzrosną o 115 procent. Koszt jazdy samochodami elektrycznymi wzrośnie. Wzrosną koszty jazdy autobusami elektrycznymi. Źródło: Twitter

Ceny prądu wzrosną o 115 procent. Koszt jazdy samochodami elektrycznymi wzrośnie. Wzrosną koszty jazdy autobusami elektrycznymi. Źródło: Twitter

Każdego dnia na skrzynkę pocztową Motorewia.pl przychodzą dziesiątki wiadomości. Ten producent samochodów wyprodukował taką bateryjkę, ten ekspert prognozuje, że samochody elektryczne spowodują, że będzie mniej wypadków, ten producent wprowadza do salonów rewolucyjny model auta elektrycznego, a ten znowu dokonał niesamowitego faceliftingu, zmieniając kształt dziur w zderzaku.

Nas jednak interesują inne rzeczy, niż takie wierutne bzdury.

Ceny prądu mogą wzrosnąć o 115 procent. Ile zapłacisz za jazdę samochodem elektrycznym?

 

No właśnie, ile? Obecnie eksploatacja auta elektrycznego jest najtańsza w mieście. Przeciętnie auto zużywa 20 kWh/100km. Jeśli ładujesz je w domu, to za kilowat zapłacisz obecnie 0,66 zł.
Wtedy 100 kilometrów można przejechać nawet za 13 – 15 złotych (jadąc bardzo spokojnie, bez większego obciążenia układu elektrycznego auta).
Jeśli ceny prądu wzrosną o 115 proc. to koszt przejechania 100 km w mieście, w tych samych warunkach wyniesie 20×1,41, czyli od 22,8 do 25 zł. Przy ładowaniu z domu.
Da się to przeżyć.
Ale już wyjazd na trasę, samochodem elektrycznym, to będzie koszmar.

Skoro dziś za 1 kWh na stacjach szybkiego ładowania trzeba zapłacić od 1,75 do 3 zł, to po podwyżce o 115%, trzeba będzie zapłacić od 3,76 do 6,45 zł za 1 kWh.
Czyli, przy średnim zużyciu 30 kWh, koszt przejechania 100 kilometrów poza miastem wyniesie od 112 do 193,5 złotego. I być może będzie tak, jak przewidział pewien „ekspert” z firmy ubezpieczeniowej, że ludzie przesiądą się do pociągów i autobusów. I dzięki temu będzie mniej wypadków.
Cały tekst – tutaj: Samochody elektryczne poprawią bezpieczeństwo na drogach. Dlaczego? Bo przesiądziesz się do autobusu.

Wiele osób liczy sobie koszty ładowania auta z taryfy nocnej, kiedy to prąd jest tańszy. Ale nie ma nic za darmo. Jeśli wybierzesz taryfę nocną i masz tańszy prąd w nocy, np. za ok. 44 gr/kWh, to w zamian za to, w godzinach szczytu (standardowych godzinach pracy w ciągu dnia) prąd jest droższy i płacisz za 1 kWh ok. 80 groszy.

A jeśli przesiądziesz się do nowoczesnego autobusu elektrycznego, to też zapłacisz więcej

Być może mieszkasz w nowoczesnym ośrodku, gdzie władze miasta zainwestowały w zeroemisyjny transport. Kiedy ceny paliwa przekroczą 10 złotych, a energii wzrosną o 115%, przestaniesz gotować, ogrzejesz się baranim futrem (bo węgla też nie będzie, a gaz będzie drogi) i zaczniesz jeździć autobusem.

Jeśli ceny prądu wzrosną, to wzrosną i ceny jazdy „nowoczesnymi” autobusami elektrycznymi. I nie tylko z tego powodu. Jak Twoje miasto albo Twoja gmina będzie musiała wymienić w nowoczesnych autobusach baterie, warte kilkaset tys. złotych, to też TY za to zapłacisz.

Przeczytaj również: Autobusy elektryczne – kompletnie ślepa uliczka

Zazwyczaj to, co jest wprowadzane na siłę (jak obecnie elektromobilność), upada potem z wielkim hukiem. W tym przypadku huk będzie głośny i spowoduje eksplozję baterii litowo – jonowej.

Od dawna ostrzegam o elektromobilności i samochodach elektrycznych. Moje „wynurzenia” nie biorą się z fantazji. Samochody elektryczne widziałem nie tylko na obrazku w internecie.
Przykład (akurat dla mojego portalu, bo czasami robię testy dla innych): Test Hyundai IONIQ5.

Szaleństwo zwane elektromobilnością trwa. Czy ktoś je przerwie?
Zachęcam do przeczytania jeszcze jednego artykułu, związanego z tematem: Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych – tragedia w 8 aktach.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

 

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

 

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

 

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się