Niemal co trzeci Polak, po obejrzeniu Wiadomości albo Faktów (w zależności od reprezentowanej opcji politycznej) myśli: w ciągu trzech lat kupię sobie nowy, wspaniały, postępowy samochód elektryczny! A co tam, że do tej pory jeżdżę 15 letnim samochodem, wartym 5 tysięcy złotych. Teraz znajdę 120 tysięcy i będę eko!

Będziemy cytować:
„Barometr Nowej Mobilności 2019/2020 – 28 proc. Polaków rozważy zakup samochodu elektrycznego w ciągu najbliższych trzech lat”
I co ważne:
„76 proc z nich uzależnia decyzję o zakupie samochodu od otrzymania dopłaty”.

28 procent Polaków kupi nowy samochód elektryczny – z radością!


Skoro samochód elektryczny jest prostszy konstrukcyjnie, niż spalinowy, to powinien być też tańszy. Nie ma przecież układu wydechowego, DPF, turbosprężarki, sprzęgła i koła dwumasowego, korbowodów, tłoków, układu smarowania, a jego jednobiegowa skrzynia biegów (redukcyjna) jest wyjątkowo prosta, w porównaniu do takiej sześciobiegówki, zestrojonej z silnikiem spalinowym. Silnik elektryczny to przecież prosta konstrukcja, jak w pralce automatycznej, tylko pracuje pod większym napięciem. Zatem skoro auto kompaktowe z silnikiem spalinowym kosztuje 70 tysięcy złotych, to elektryczne powinno kosztować 35 tys. złotych!

Teraz dopłaty! Rząd, z rządowych, państwowych pieniędzy dopłaci do takiego auta dajmy na to, 30 tys. złotych. I do zapłaty w salonie zostaje już tylko 5 tys. zł!

Co oczywiste, prąd jest o wiele tańszy od benzyny! Za 4 złote można przejechać nawet 100 kilometrów! Zatem będzie można nawet jeździć samochodem po zapałki – wszystko za grosze!


A jak co, to się auto z fotowoltaiki naładuje – jeden panel tylko 700 zł! Albo stary zbuduje śmigło z drewna, weźmie alternator ze szrotu – i już jest domowa elektrownia!


Autem elektrycznym będzie można parkować za darmo, wjeżdżać do centrum, a ponadto nasz kolega Hans, razem ze swoim partnerem Gunterem, żyjący radośnie razem pod Berlinem (i niech im Bóg sprzyja, choć dzieci z tego nie będzie), spojrzą na nas jakoś tak, inaczej. Bo w końcu przestaniemy truć środowisko i zostawiać za sobą ślad węglowy. A przecież na niczym nam tak nie zależy, jak na tym, żeby nas lubili… Żeby ich dogonić, żeby być tak, jak oni!


Tylko brać!

Sprzedaż samochodów elektrycznych Źródło obrazka Freepik.com Tekst Motorewia.pl

Sprzedaż samochodów elektrycznych Źródło obrazka Freepik.com Tekst Motorewia.pl

 

Elektromobilny humor trwa w najlepsze

Informacje o tym, że 28 proc Polaków chce kupić auto elektryczne w ciągu najbliższych 3 lat to zdecydowanie najlepszy humor, od czasu zapowiedzi budowy polskiego samochodu elektrycznego, kompaktowego, który ma kosztować 70 tys. złotych.
A, był jeszcze jeden humor, o którym pisaliśmy. Władze Łodzi zamierzają zbudować 200 ładowarek elektrycznych. Tej Łodzi, z której ludzie wieją, gdzie pieprz rośnie i tej, gdzie kamienice się walą ludziom na głowy. Tej, która zbudowała wielki dworzec kolejowy, który stoi pusty jak stragan na rynku w niedzielę i tej, która ma lotnisko, z którego są trzy połączenia lotnicze (stan na 18 grudnia – Londyn, Midlands i Dublin), utrzymywane przez tych, którzy zwiali z tej szarej stolicy bezrobocia na wyspy i od czasu do czasu wpadają odwiedzać rodziny.


Spójrzmy na dane.
Absolutny rekord sprzedaży nowych samochodów padł w 1992 roku. Wówczas sprzedano w Polsce 632 tys. aut.
W 2018 roku z salonów wyjechało 600 708 sztuk aut, wliczając w to samochody dostawcze i użytkowe. Wśród nich znalazły się 1324 samochody elektryczne.


Zdecydowana większość nowych aut w Polsce kupowana jest przez firmy (w tym te, zajmujące się leasingiem i wypożyczaniem aut na rzecz klientów firmowych).


Na koniec 2012 roku, Polacy byli w posiadaniu ponad 20 mln praw jazdy. Dziś jest ich zapewne o wiele więcej. Ale już pozostańmy przy tych 20 milionach.
Zdaniem ACEA średnia wieku samochodów w Polsce to 14 lat. Możemy zatem przyjąć, że średnia wartość takiego samochodu to ok. 7 tys. zł.


I teraz nagle – cud! 5,6 mln Polaków (28 proc z 20 mln posiadaczy prawa jazdy) rozważa decyzję o zakupie samochodu elektrycznego – i to już w ciągu trzech lat!
Przez całe swoje życie uskubali 7 tysięcy na gruchota sprowadzonego z Niemiec (to nie jest złośliwość wobec nich, tylko wobec rządów, które zapewniły tak wspaniałe warunki rozwoju gospodarki, w szczególności ukłon w stronę pewnego parszywca, który otrzymał wysokie stanowisko w UE), a teraz nagle marzą o NOWYM samochodzie elektrycznym, który kosztuje dwa razy tyle, co standardowy samochód z silnikiem spalinowym? I nie wiadomo skąd (może z para banku) wyciągną nagle 120 tys. zł?


A może, to po prostu nachalna propaganda, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością?
A Ty, Drogi Czytelniku, odwiedzający Motorewię (za co po raz kolejny serdecznie Ci dziękuję), jesteś wśród tych 28 proc. , które zamiarują kupić nowe auto elektryczne w ciągu najbliższych 3 lat? Swoje zdanie zawsze możesz napisać na fanpage Motorewii na Facebook.

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce Źródło zdjecia Freepik.com Tekst Motorewia.pl

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce Źródło zdjecia Freepik.com Tekst Motorewia.pl

 


O dopłatach już było, zatem nie warto się powtarzać: Rząd marnuje nasze pieniądze na dopłaty do samochodów elektrycznych

 


Trzeba być przygotowanym na to, że propaganda związana z elektromobilnością będzie się nasilać. Jej źródłem będą agencje public relations, które będą teraz masowo produkować miałkie teksty, pisane przez tanich copywriterów, o zaletach posiadania auta elektrycznego. Wszelakie wady pojazdów elektrycznych będą tam skutecznie przemilczane. Na szczęście macie nas, swoje okienko na świat, swój ukochany portalik i stronkę! 

MENU

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się