Szlabany parkingowe i automatyczne słupki parkingowe są coraz częściej wykorzystywane na parkingach strzeżonych. Mogą one skutecznie zastąpić obsługę parkingu, dzięki czemu koszty prowadzenia działalności będą znacznie tańsze. Jeśli obsługa parkingu dalej pracuje – szlabany parkingowe zdecydowanie ułatwiają jej pracę. Słupki parkingowe można też wykorzystać do zabezpieczania własnego miejsca parkingowego przed blokiem albo domkiem szeregowym.

Automatyczne szlabany parkingowe zrewolucjonizowały pracę wielu parkingów strzeżonych. Dzięki nim właściciel parkingu mógł postawić na w pełni zautomatyzowaną obsługę. W dzisiejszych czasach to bardzo ważne, bo koszty prowadzenia takiej działalności stale rosną. A przerzucanie kosztów na klientów (poprzez podwyżki opłat) powoduje ich ucieczkę.

Szlabany parkingowe – jak działają w praktyce i jakie mają zastosowanie?

Szlaban parkingowy to urządzenie, które stawia się na drodze wjazdowej na teren parkingu strzeżonego. Szlabany parkingowe są wykorzystywane na parkingach osiedlowych (gdzie trzeba płacić za miejsce parkingowe), a także na parkingach przy firmach (gdzie np. wybrani pracownicy, np. kadra menedżerska, mają wyznaczone miejsca parkingowe). Szlaban parkingowy może też znaleźć zastosowanie na parkingach przy hotelach, ośrodkach sportowych, halach widowiskowych i wszędzie tam, gdzie trzeba zabezpieczyć pewną ilość miejsc parkingowych przed wjazdem osób niepożądanych.

Szlabany parkingowe mogą być obsługiwane przez pracownika – np. ochroniarza albo parkingowego. Zdalnie sterowany szlaban znacząco ułatwia pracę. Pracownik nie musi wychodzić ze swojego miejsca pracy. Wystarczy naciśnięcie odpowiedniego przycisku, aby szlaban mógł się otworzyć, albo zamknąć.

Chabe01, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Chabe01, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

 

Proces otwierania i zamykania szlabanów parkingowych można również całkowicie zautomatyzować. Wtedy użytkownicy parkingu samodzielnie otwierają lub zamykają szlaban. Można to zrobić na kilka sposobów.
Dwa najpopularniejsze to:
– > Pilot radiowy, który każdy z użytkowników wozi ze sobą. To rozwiązanie, które jest często stosowane na parkingach przy firmach. Wtedy upoważnieni pracownicy otrzymują piloty. Przed wjazdem na teren parkingu naciskają przycisk. Czasami wszystko dzieje się automatycznie. Po wykryciu sygnału z nadajnika pilota, szlaban otwiera się bez potrzeby ingerencji ze strony kierowcy.
– > Numer telefonu, wpisany do bazy danych. To rozwiązanie, które z kolei jest stosowane na osiedlowych parkingach strzeżonych. Po opłaceniu miesięcznego abonamentu, pracownik parkingu wprowadza numer użytkownika do bazy danych parkingu. Kiedy użytkownik parkingu chce wjechać na teren, dzwoni pod ustalony numer telefonu. Po wykonaniu telefonu szlaban otwiera się. Podobne rozwiązanie stosuje się w przypadku zamykanych bram.

Oczywiście, każde urządzenie musi mieć odpowiedni sterownik, bezpieczne łącze zasilające i sygnałowe. A także rozwiązania awaryjne, które umożliwią otwieranie/zamykanie w przypadku braku prądu albo awarii.

Joshua Rappeneker, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Joshua Rappeneker, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

 

Automatyczny szlaban parkingowy KSE1000

Jako przykład weźmiemy nowoczesny szlaban parkingowy KSE1000 z oferty firmy https://www.elektrobim.pl . Urządzenie wykorzystuje ramię o długości do 6 metrów. W skład szlabanu wchodzi moduł sterujący oraz radioodbiornik 433,92 Mhz. Urządzenie wyposażone jest w klucze, które umożliwiają otwieranie i zamykanie w przypadku braku prądu albo awarii.
Do zdalnej obsługi można wykorzystywać piloty radiowe 4 kanałowe. Jeden nadajnik jest w stanie obsługiwać do 50 pilotów. W przypadku większej liczby użytkowników, trzeba zastosować drugi nadajnik. Sprzęt jest zasilany z sieci 230V. Szlaban otwiera się bardzo szybko – potrzebuje tylko do 4 sekund.
Sprzęt jest cichy, ma mocny silnik. O odpowiednie poruszanie się ramienia dbają czujniki krańcowe. Sprzęt ma również specjalny system, który zabezpiecza go przed kolizją z samochodami. Po wykryciu przeszkody (np. kontaktu z autem) szlaban cofa się, aby nie potęgować uszkodzeń.
Urządzenie można rozbudować o możliwość korzystania z klawiatur szyfrowych z czytnikami kart RFID.

Słupki drogowe – parkingowe też mają szerokie zastosowanie

Automatyczne słupki parkingowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Mogą stanowić zabezpieczenie miejsca parkingowego, gdy jego właściciel je opuszcza. Wystarczy wysunąć słupek spod ziemi, aby zapewnić skuteczną barierę i ochronę miejsca parkingowego.

Słupki parkingowe można również wykorzystać do zamykania odcinków dróg wewnętrznych. Na przykład dróg prowadzących na teren firmy, hotelu, centrum wystawienniczego itd. Po zakończonych godzinach pracy, albo w razie innej potrzeby, słupki mogą zapewnić blokadę wjazdu. Są bardzo nowoczesne i estetyczne.

Spójrzmy znów na przykładowy model takiego słupka. Będzie to BLK-1 z oferty firmy Elektrobim. Słupek ma 162 cm długości, a nad ziemię wysuwa się element o długości 60 cm (ponad poziom asfaltu). Średnica słupka wynosi 219 mm. Słupek jest napędzany przez bezszczotkowy silnik elektryczny o mocy 350 W, który potrzebuje 4 sekundy, aby wysunąć słupek w pełni. Urządzenie jest niezwykle wytrzymałe i gotowe do ciężkiej pracy – planowany zakres jego codziennej pracy to 2400 cykli.

Słupek jest odporny na uderzenia o sile do 579 kJ. Można sterować jego pracą z odległości 100 metrów. Co oczywiste, jest on również szczelny i zabezpieczony przed działaniem warunków atmosferycznych.

Nowoczesne szlabany i automatyczne słupki parkingowe mają szereg bardzo przydatnych zastosowań. Można je znaleźć w wielu krajach świata. I nic w tym dziwnego, skoro po prostu się sprawdzają.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się