Układ chłodzenia to jeden z najważniejszych układów w samochodzie. Podstawowym zadaniem układu chłodzenia jest ochrona silnika przed przegrzaniem oraz utrzymanie silnika w optymalnej temperaturze (tak zwanej temperaturze roboczej). Poza tym układ chłodzenia jest odpowiedzialny także za prawidłowe działanie co najmniej kilku innych elementów wyposażenia silnika.

Początkowo w silnikach spalinowych, stosowanych w samochodach, stosowano powietrzny układ chłodzenia. Z przodu silnika był zamontowany wentylator, napędzany przez wał korbowy albo wałek rozrządu. Strumień powietrza, generowany przez wentylator, chłodził silnik. W niektórych samochodach, które miały silnik z tyłu, stosowano specjalne wloty powietrza z odpowiednio ukierunkowanymi kanałami, aby silnik mógł być chłodzony przez strumień powietrza, generowany podczas jazdy.

W motocyklach i motorowerach do dziś stosuje się chłodzenie powietrzem. Na bloku silnika znajduje się ożebrowanie, które ukierunkowuje strumień powietrza, generowanego podczas jazdy i odbiera ciepło.

Cjp24, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Cjp24, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Najlepszym rozwiązaniem okazał się układ chłodzenia, wykorzystujący wymuszony obieg płynu chłodniczego. Takie rozwiązanie jest stosowane w samochodach do dzisiaj. Na przestrzeni lat zmienił się skład cieczy chłodzącej. Od wielu lat stosuje się płyny wielosezonowe, które są odporne na zagotowanie w bardzo wysokich temperaturach (w najnowszych samochodach nawet do 130 st. C), a także są odporne na zamarznięcie (standardowo do minus 35 st. C).
Stosuje się też nowy typ termostatu (termostat sterowany elektronicznie), który pozwala na sterowanie temperaturą płynu chłodniczego.

Jaką rolę pełni układ chłodzenia w samochodzie

– Chroni silnik przed przegrzaniem – odprowadza nadmiar ciepła, wykorzystując chłodnicę i wentylator.
– Utrzymuje silnik w temperaturze roboczej – w zależności od silnika może to być 95, 115 lub więcej stopni Celsjusza). Silnik, pracujący w temperaturze roboczej zużywa najmniej paliwa i emituje najmniej spalin.
– Oddaje część ciepła z płynu chłodniczego do układu ogrzewania kabiny samochodu, wykorzystując nagrzewnicę.

Dodatkowe funkcje układu chłodzenia

W niektórych samochodach układ chłodzenia pełni dodatkowe funkcje. Są one zależne od wyposażenia i konstrukcji samochodu. Jakie dodatkowe funkcje może pełnić układ chłodzenia w samochodzie?
– Chłodzi olej przekładniowy automatycznej skrzyni biegów.
– Chłodzi reduktor gazu LPG w samochodach z instalacją gazową.
– Chłodzi strumień spalin, kierowanych przez zawór recyrkulacji spalin EGR w kierunku układu dolotowego. W tym przypadku spaliny przepływają przez chłodnicę spalin EGR.
– Chłodzi olej silnikowy poprzez małą chłodniczkę oleju silnikowego, zabudowaną w dolnej części silnika, wykorzystującą strumień powietrza i płyn chłodzenia.

Podziel się

About The Author

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Kocham swoją pracę i motoryzację. Nie wszystko, co piszę, wszystkim się podoba, a ponieważ jestem niezależny, mogę pisać, co mi się podoba. Pasjonuje mnie technika samochodowa, pewnie dlatego z niepokojem spoglądam na wynalazki, takie jak auta elektryczne. Brzydzę się „dziennikarstwem motoryzacyjnym”, które polega na skracaniu gotowych newsów, przychodzących z działów PR importerów samochodów. Współpracuję z kilkoma redakcjami i kilkoma znanymi firmami motoryzacyjnymi.