Właściwe serwisowanie samochodu zapewnia sprawne działanie mechanizmów. Nasmarowane zawiasy samochodowe i ograniczniki otwarcia drzwi pracują dzięki temu cicho i lekko. Poza tym są zabezpieczone przed działaniem korozji.

Zawiasy samochodowe to wykonane z metalu elementy, których zadaniem jest zapewnienie możliwości otwierania poszczególnych części karoserii samochodu. Poza tym zawiasy samochodowe mają za zadanie utrzymanie danego elementu w odpowiedniej pozycji. Zawiasy samochodowe stosuje się:
• Przy drzwiach samochodu;
• Przy masce silnika;
• Przy tylnej klapie.

W każdym przypadku stosowane są także elementy wspomagające. Ich zadaniem jest zabezpieczenie drzwi lub masek przed wyrwaniem, albo niekontrolowanym opadnięciem.
Dlatego stosuje się:
• Metalowe ograniczniki otwarcia drzwi, chowane do środka drzwi po ich zamknięciu. Ich zadaniem jest zapobieżenie nadmiernemu otwarciu drzwi albo uszkodzeniu ich przez silny podmuch wiatru.
• Teleskopy tylnej klapy bagażnika albo teleskopy tylnej klapy w samochodach typu kombi. Ich zadaniem jest ułatwienie otwierania klapy i utrzymanie jej w odpowiedniej pozycji.
• Teleskopy przedniej maski albo metalowa podpórka przedniej maski. Ich zadaniem jest zabezpieczenie maski przed opadnięciem i ułatwienie jej otwierania (w przypadku teleskopów).

Dlaczego trzeba serwisować zawiasy drzwi samochodowych, masek samochodu i ograniczniki otwarcia drzwi w samochodzie?

Zawiasy drzwi samochodowych i ograniczniki otwarcia drzwi w samochodzie są narażone na działanie następujących czynników:
• Tarcie podczas poruszania. Powoduje ono ich zużycie.
• Jak każdy element metalowy, są narażone na działanie wilgoci (która niesie ze sobą także zanieczyszczenia) i korozji.
• Mogą się na nich osadzać zanieczyszczenia, takie jak kurz, pył, inne osady, powodujące zacieranie pracujących mechanizmów i korozję.
Trzeba także unikać obciążania drzwi po otwarciu. Czyli np. opierania się o otwarte drzwi. To powoduje niepotrzebne obciążenie zawiasów.

Co się dzieje, jeśli zawiasy w samochodzie i ograniczniki otwarcia drzwi w samochodzie nie są w odpowiedni sposób serwisowane?
• Elementy pracują z coraz większymi oporami.
• Mogą korodować. Na skutek tego mogą się także opuszczać, co będzie powodować problemy z właściwym zamykaniem drzwi.
• Podczas ich pracy pojawiają się hałasy.

Jak serwisować zawiasy drzwi samochodowych, ograniczniki drzwi samochodowych a także zawiasy maski samochodu i zawiasy bagażnika samochodu?

Zawiasy drzwi samochodowych, zawiasy maski, zawiasy tylnej klapy samochodu oraz zawiasy bagażnika trzeba oczyścić. Do tego celu należy najpierw użyć papieru, chusteczek higienicznych albo papieru toaletowego. Ma to na celu usunięcie starych smarów.
Można zastosować zmywacz chemiczny, odtłuszczacz, a nawet ciepłą wodę z mydłem.
Po dokładnym oczyszczeniu zawiasów należy je osuszyć.
Dopiero po wyschnięciu smaruje się je odpowiednim smarem.

Jaki smar warto użyć? Smar biały w sprayu, smar grafitowy, albo każdy inny do zawiasów. Całość elementów należy spryskać i poczekać, aż odparują składniki nośne. W szczególności należy wprowadzić smar do elementów ruchomych i narażonych na tarcie.

Ten sposób serwisowania auta zapobiegnie powstawaniu korozji, zapewni cichą i płynną pracę zawiasów. Ten sposób serwisowania wystarcza najczęściej na rok, albo na pół roku, w zależności od tego, jakiej jakości smar zastosowano i jak bardzo auto narażone jest na osadzanie się na nim pyłów, kurzu itd.

Podziel się

About The Author

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Kocham swoją pracę i motoryzację. Nie wszystko, co piszę, wszystkim się podoba, a ponieważ jestem niezależny, mogę pisać, co mi się podoba. Pasjonuje mnie technika samochodowa, pewnie dlatego z niepokojem spoglądam na wynalazki, takie jak auta elektryczne. Brzydzę się „dziennikarstwem motoryzacyjnym”, które polega na skracaniu gotowych newsów, przychodzących z działów PR importerów samochodów. Współpracuję z kilkoma redakcjami i kilkoma znanymi firmami motoryzacyjnymi.