Napęd rozrządu pełni kluczową rolę w silniku, zapewniając synchronizację układu rozrządu (zaworów dolotowych i wylotowych) z pracą tłoków, napędzających wał korbowy. Jednym z ważnych elementów, wchodzących w skład napędu rozrządu, jest napinacz paska rozrządu. Awaria napinacza paska rozrządu może mieć tragiczne skutki dla silnika. Dlatego ważne jest to, aby umieć rozpoznać, jakie są objawy awarii napinacza paska rozrządu.

Ważne: we współczesnych samochodach z silnikami diesla i silnikami benzynowymi stosuje się dwa rodzaje napędu rozrządu. Pierwszy to napęd realizowany za pomocą paska rozrządu. Drugi to napęd realizowany za pomocą łańcucha rozrządu. Łańcuch rozrządu również ma swój napinacz, ale działa on w inny sposób, niż napinacz paska rozrządu (wpływ na jego pracę ma odpowiednie ciśnienie oleju silnikowego). W tym poradniku zajmujemy się tylko napinaczem paska rozrządu (zwanego też czasami paskiem zębatym).

nap3

Napinacz paska rozrządu – informacje podstawowe

Dlaczego stosuje się napinacz paska rozrządu? W trakcie wymiany pasek jest montowany z bardzo dużą dokładnością. Mechanik musi unieruchomić koła zębate wału korbowego i wałków rozrządu zgodnie ze znakami, znajdującymi się na obudowie silnika. Następnie koła blokuje się przy pomocy specjalnych blokach, aby nie poruszyły się w trakcie wymiany.
• W trakcie pracy paska rozrządu musi być zachowane jego idealne napięcie, aby pasek nie mógł przeskoczyć na kole zębatym choć o jeden ząbek. Przeskok taki spowodowałby natychmiastowe problemy z pracą silnika. Mógłby też doprowadzić do zniszczenia silnika, na skutek zderzenia tłoków z zaworami.
• Napinacz paska rozrządu dba o właściwe napięcie paska w trakcie pracy.

Pasek rozrządu podlega okresowej wymianie.
• Producent samochodu określa interwał wymiany: na dwa sposoby, w zależności od tego co nastąpi pierwsze: np. co 150 tys. kilometrów lub co 4 lata.
• Wielu producentów zaleca podczas wymiany paska kontrolę stanu napinacza.
• Jeśli producent tego nie zaleca, należy zlecić taką kontrolę mechanikowi przy każdej wymianie rozrządu (mechanik sam powinien sprawdzić stan napinacza i kół pasowych).
Napinacz może zużywać się w trakcie eksploatacji, tak samo, jak pasek.
W niektórych autach zużywa się szybciej, w innych wolniej. Jak zwykle wiele zależy od jakości zastosowanych części przez producenta i od sposobu eksploatacji auta.

Napinacz paska rozrządu – jak jest zbudowany?

Napinacz paska rozrządu to urządzenie dość drogie, zazwyczaj kosztuje 200 – 300 złotych. Jednak w praktyce napinacz nie ma skomplikowanej budowy. Składa się on ze sprężyny metalowej (to ona generuje napięcie paska), ramienia napinacza, podstawy (montowanej do bloku silnika) i koła pasowego (element, który dociska pasek rozrządu, powodując jego napięcie. Koło pasowe pracuje na łożysku, a samo jest wykonane najczęściej ze specjalnego tworzywa.

nap2

Czy awaria napinacza paska rozrządu jest groźna?

Tak, to jedna z najgroźniejszych awarii, z jakimi można się spotkać. Zużyty napinacz paska rozrządu może doprowadzić do przeskoku paska rozrządu, jego pęknięcia a nawet zsunięcia. A to, jak napisaliśmy wcześniej, może doprowadzić do poważnego uszkodzenia albo całkowitego zniszczenia silnika.

Awaria napinacza paska rozrządu – typowe objawy awarii napinacza paska rozrządu

Jak można rozpoznać, że napinacz paska rozrządu jest zużyty albo uszkodzony?
• Częsty objaw to pukanie w trakcie pracy silnika. Jest ono spowodowane tym, że luźny pasek uderza o metalową albo plastykową osłonę rozrządu. Dźwięk może mieć różne formy – klepanie, plaskanie. Trudno to określić słowami. Można to sobie wyobrazić, jeśli uderzy się jakimś elementem gumowym o tworzywo albo metal. Dźwięk jest głuchy, przytępiony (przez to, że pasek zbudowany jest w większości z gumy).
• Szlifowanie koła pasowego napinacza o luźny pasek rozrządu.
• Zapalenie się kontrolki check – engine. To akurat oznacza tysiąc rzeczy. Jednak po podłączeniu komputera diagnostycznego powinien pojawić się błąd, związany z czujnikiem położenia wału korbowego i czujnikiem (czujnikami) położenia wału (wałków) rozrządu.
• Nie można uruchomić silnika, bo pasek jest tak luźny, że nie może „załapać” zębów na kołach wałków rozrządu albo wału korbowego. W tym przypadku akurat dobrze się dzieje, że nie można uruchomić silnika. Gdyby „zaskoczył’ mogłoby dojść do wspomnianego wcześniej przeskoku, albo nawet zerwania paska. Auto powinno powędrować do naprawy na lawecie.
• Hałas, generowany przez zużyte łożysko koła pasowego napinacza. W tym przypadku jest to metaliczny hałas, który może przechodzić w wycie.
• Zużyta powierzchnia koła pasowego napinacza, dociskającego pasek rozrządu. Powierzchnia koła pasowego powinna być gładka, nie mogą na niej występować uszkodzenia.
• Ślady korozji na elementach metalowych napinacza.

Tylko mechanik może zauważyć, że sprężyna nie pracuje we właściwy sposób, napinacz jest zamontowany niewłaściwe (odchylony od bloku silnika, zamontowany niewspółpłaszczyznowo), pojawiają się drgania w trakcie jego pracy.

Kierowca, chcący sprawdzić właściwą pracę napinacza powinien zlokalizować pasek rozrządu (pod osłoną), uruchomić silnik i wsłuchać się w pracę jednostki napędowej, przy otwartej masce. Wszystkie podejrzane odgłosy mogą być oznaką niebezpiecznego zużycia napinacza.

nap4

 

Naprawa napinacza paska rozrządu

Napinacza paska rozrządu się nie naprawia. Wymienia się go na nowy. Wymiana napinacza wiąże się z koniecznością montażu nowego paska rozrządu. Warto od razu wymienić koła pasowe i pompę cieczy chłodzącej (tak się robi zgodnie z regułami sztuki).

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

 

 

Podziel się