Gdzie warto szukać części zamiennych oraz płynów eksploatacyjnych do samochodów? Jakie części warto wybrać: części oryginalne OEM/OE, zamienniki dobrej jakości, zamienniki bezmarkowe? Czy warto kupować części używane (części z demontażu)? Czy warto kupować części regenerowane?

Każdy samochód zużywa się i psuje. Od sposobu i intensywności eksploatacji, od jakości serwisowania i od jakości wykonania auta przez producenta zależy to, czy psuje się częściej, czy rzadziej. Każde auto wymaga także regularnych wymian części eksploatacyjnych. To oznacza, że każdy właściciel pojazdu będzie musiał zmierzyć się z problemem zakupu części zamiennych do auta.

Zdecydowana większość naszych rodaków kupuje auta używane. Przeciętne auto, które przekracza granicę na Odrze, ma od 11 do 13 lat, od 200 do 300 tys. kilometrów realnego przebiegu i… zazwyczaj szereg uszkodzonych lub zużytych elementów. Jeśli auto sprowadzi nieuczciwy handlarz, to uszkodzenia są mniej lub bardziej skutecznie zamaskowane.

Wielu polskich klientów samodzielnie decyduje się na zakup auta uszkodzonego. Dlaczego? Bo jest tańsze w zakupie. Ale co potem? Może okazać się, że koszt naprawy przewyższy cenę zakupu. I trzeba kombinować, szukając tańszych części.

sprężyna sprzęgła Photo on Foter.com

sprężyna sprzęgła Photo on Foter.com

Części zamienne do samochodu – gdzie kupić?

Gdzie polski kierowca może kupić części zamienne do swojego auta?
–> W sklepie motoryzacyjnym
Plusy? Jest blisko i nie trzeba ponosić kosztów przesyłki. Minusy? Na większość części trzeba czekać i to długo, bo większość z nich trzeba sprowadzić. Ceny w sklepach są zazwyczaj wysokie. Właściciel sklepu często naciska na to, aby klient zakupił część określonego producenta.
–> W internetowym sklepie motoryzacyjnym
Plusy? Duży wybór nowych części i płynów eksploatacyjnych. Klient sam wybiera części, na które go stać. Minusy? Trzeba poczekać i zapłacić za przesyłkę.
–> W warsztacie samochodowym
Plusy? Nie trzeba się niczym martwić – mechanik sam dobiera i kupuje części. Minusy? Mechanik dobiera części samodzielnie, wedle własnych zasad. Może na przykład wybierać najdroższe. Mechanik narzuca sobie marżę na kupione części. Czasami może zdarzyć się tak, że zamontuje część najtańszą, a weźmie za najdroższą (przykład był w jednym z wcześniejszych tekstów o pewnym, łódzkim warsztacie).
–> Na portalu Allegro.pl
Plusy? Ogromny wybór części nowych, używanych, a także regenerowanych od tysięcy sprzedawców. Minusy? Czasami trzeba poczekać na dostawę części.

IMG_20190823_163432

Dlaczego warto kupować części do samochodu samodzielnie?

Ty wybierasz markę części, wedle swoich preferencji albo wedle swoich możliwości finansowych (albo jednego i drugiego). Ty masz pełną kontrolę nad wydatkami.

Wiele rzeczy można zrobić samodzielnie – wymiana filtrów, oleju, świec zapłonowych, zużytych mieszków dźwigni zmiany biegów, czy hamulca, wymiana uszkodzonych drzwi, wymiana reflektora, atrapy chłodnicy, wymiana chłodnicy, montaż nowych osłon silnika, wymiana akumulatora, wymiana płynu chłodniczego – to jedne z wielu rzeczy, które każdy kierowca może zrobić samodzielnie.


Większość napraw należy jednak zlecić specjalistom w warsztacie. Jeśli wiesz, co się zepsuło w Twoim aucie i masz części, rozmowa z mechanikiem jest krótka i konkretna.
– Proszę wymienić sprzęgło w moim aucie. Mam części. Jaki koszt i jaki termin?
– Koszt 700 zł, termin 1 dzień, proszę jeszcze kupić olej przekładniowy do skrzyni o właściwej specyfikacji.

Krótko, konkretnie i na temat. Kierowca wie, co ma być zrobione i na kiedy. Mechanik nie będzie zawracał sobie głowy szukaniem awarii i ich przyczyn. Klient zlecił wymianę sprzęgła – i on to zrobi, najlepiej, jak potrafi.
Jeśli klient kupił najtańsze sprzęgło, bo sam tak chciał (albo na takie go było stać), to klient poniesie konsekwencje tego, że sprzęgło popsuje się np. po 120 tys. kilometrów.

Rodzaje części zamiennych – jakie części wybrać?

Części oryginalne (OE/OEM) czy markowe zamienniki?
–> Części oryginalne OE/OEM to takie same części, jakie są dostarczane na pierwszy montaż, przez tych samych producentów. Są zazwyczaj najdroższe.
Markowe zamienniki to części produkowane przez znanych producentów, z najlepszych materiałów, porównywalne jakościowo z częściami OE/OEM. Czasami… mogą być od nich lepsze. Na pewno są od nich tańsze.
–> Zamienniki porównywalnej albo niższej jakości.
To części produkowane przez duże firmy (często pod innymi markami) albo przez mniejszych producentów. Zazwyczaj są mniej trwałe od części OE/OEM i zamienników wysokiej jakości. Są też tańsze, nawet o 30 – 40%. Czy warto je kupić?


Spójrzmy na przykłady.
-> Oryginalne amortyzatory OEM wytrzymały 150 tys. kilometrów przebiegu. Czy jeśli właściciel auta zastosuje znów oryginalne amortyzatory OEM, to auto przejedzie na nich kolejne 150 tys. kilometrów? Nie. Może przejechać 70 – 90 tys. kilometrów. Dlaczego? Bo pojazd jest już zużyty a geometria zawieszenia inna.
Czyli warto kupić tańsze amortyzatory, które wytrzymają np. 60 – 80 tys. km przebiegu.
-> Oryginalny alternator może wytrzymać 250 – 300 tys. km przebiegu. Ale czy do 18-letniego auta, które ma np. 300 – 400 tys. km przebiegu warto kupować drogi alternator? Wystarczy najtańszy zamiennik, który wytrzyma 3 lata. Bo niebawem okres eksploatacji takiego pojazdu się skończy.

By EL Guarito - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21902657

By EL Guarito – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21902657

Czy warto kupować części regenerowane?

To zależy od tego, jakie są nasze oczekiwania, względem samochodu i jaka jest nasza sytuacja finansowe. Dobrze zregenerowana część będzie pracować niemalże, jak nowa. Wiele zależy od tego, kto ją regenerował (specjalistyczna firma) i z jakich części przy tym korzystano.
Jakie części się regeneruje?
–> Wtryskiwacze bezpośredniego wtrysku paliwa;
–> Turbosprężarki;
–> Alternatory;
–> Reflektory wykonane w technologii LED;
–> Przekładnie kierownicze;
–> Tylne belki skrętne w autach francuskich.
Regeneracja pozwala na bardzo duże oszczędności, w stosunku do zakupu części nowej. Czasami regeneracja części jest prowadzona przez samego producenta części.

Metalowa świeca żarowa - https://www.Motorewia.pl Michał Lisiak

Metalowa świeca żarowa – https://www.Motorewia.pl Michał Lisiak

Czy warto kupować części używane/z demontażu?

Wszystko znów zależy od sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy.
–> Jeśli w naszym aucie doszło do zatarcia silnika, albo skrzyni biegów – zakup używanego podzespołu może być jedynym rozwiązaniem.
–> Jeśli nasze auto zostało zaatakowane przez korozję, uczestniczyło w wypadku, albo sprowadziliśmy pojazd po wypadku, to warto kupić używane części blacharskie w miejsce uszkodzonych. Na przykład maski, drzwi, boczki itd.
–> W przypadku sprowadzenia tzw. Anglika i chęci jego konwersji na pojazd z kierownicą po lewej stronie, warto kupić części do wyposażenia wnętrza auta (deska rozdzielcza itd.) z demontażu.
–> Warto kupić także części do naprawy po niewielkiej kolizji: np. zderzak, atrapę grilla, kompletny reflektor.

Gdzie kupisz wszystko do swojego samochodu?

Są sytuacje, w których możemy sobie pozwolić na najdroższe części. Są sytuacje, w których nasz budżet pozwala nam na zakup najtańszych zamienników. A czasami musimy po prostu kupować części nowe i używane za jednym razem, żeby przywrócić auto do stanu używalności.
A to nie wszystko, bo jeszcze trzeba pamiętać o płynach eksploatacyjnych (oleje silnikowe, oleje przekładniowe itd)., filtrach i częściach eksploatacyjnych, które zawsze muszą być nowe (rozrząd, elementy układu hamulcowego, części zawieszenia itd.).


Gdzie to wszystko kupić?
Rekomendujemy portal Allegro.pl. Można tu kupić części samochodowe do każdego samochodu, popularnego i bardzo rzadkiego.

–> Na Allegro działają tysiące sprzedawców, co sprawia, że można wybierać spośród bardzo wielu ofert. A to przekłada się na bardzo niskie ceny.
–> Nigdzie nie ma takiego wyboru zamienników, w bardzo atrakcyjnych cenach, jak na Allegro.pl
–> Niektórzy sprzedawcy mają w swoich ofertach tysiące sztuk asortymentu, co pozwala kupić niemalże wszystko od jednego sprzedawcy.
–> Możliwość skorzystania z rozwiązań SMART sprawia, że paczki o wartości powyżej 40 zł wysyłane są do paczkomatów za darmo.
–> Sieć paczkomatów jest stale rozwijana, towar (nawet duży i ciężki) można odebrać o dowolnej porze dnia lub nocy. Większość paczek dostarczana jest już po 48 godzinach od zakupu.
–> Allegro umożliwia szybkie i bezpieczne płatności. Obecnie można korzystać z płatności na raty.
–> Na Allegro znajduje się bardzo szeroki wybór części regenerowanych i używanych, z demontażu.
–> Można skorzystać z wygodnej wyszukiwarki, która pozwala na wybór marki i modelu auta. A potem można wybierać spośród dziesiątek tysięcy części do danego pojazdu.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się