Jeśli chcesz przyczynić się dla dobra środowiska, z pewnością przechodzisz na oświetlenie LED gdzie tylko możesz – nie wydziela ono tyle ciepła, co standardowe żarówki. Czy światła LED do jazdy dziennej są zatem rozwiązaniem dla Ciebie? Czy można je zamontować w Polsce i czy w ogóle warto?

Czy warto mieć światła LED do jazdy dziennej w pojazdach samochodowych?

Nie jest trudno zauważyć, że nie każdy trend, nawet jeśli wspierany dyrektywami unijnymi jest wart naśladowania. Jednym z zyskujących obecnie popularność jest wymiana żarówek w samochodzie – światła LED do jazdy dziennej coraz częściej są widoczne również na polskich drogach. Czy to pozytywna zmiana?

Czy światła do jazdy dziennej LED są w naszym kraju legalne?

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie formalne – czy to jest legalne? W przypadku żarówek H7 odpowiedź jest prosta – nie, chyba że osobiście przejdzie się przez proces legalizacji (to jednostkowe przypadki w skali kraju). W przypadku żarówek H1 jest odrobinę lepiej – po wymianie całej lampy na homologowaną z LED można ich używać. Dobra wiadomość jest taka, że nowe samochody wyposaża się w takie fabrycznie. Co grozi za złamanie przepisów i umieszczenie światła do jazdy dziennej LED w niedostosowanej lampie? Wrócisz do domu z grzywną, mandatem lub nawet pieszo. Twój dowód rejestracyjny może bowiem zostać zatrzymany. Mimo to, retrofity i przerabiane reflektory na większe żarówki LED mogą być spokojnie stosowane poza drogami publicznymi.

Jakich korzyści możesz się spodziewać dzięki oświetleniu LED?

Energooszczędność (i idąca w parze wydajność) to chyba największa z zalet LED – przy porównywalnej lub mniejszej mocy od halogenów i ksenonów otrzymasz kilka do kilkunastu razy mocniejszy strumień świetlny. Ponadto, LEDy żyją dłużej – nawet powyżej 20 000 h (porównaj to z 600 h dobrych halogenów). Są odporne na wstrząsy i szybciej się zapalają. Światła do jazdy dziennej LED to przyszłość oświetlenia na drogach.

Jakie światła do jazdy dziennej LED wybrać?

Oczywiście najlepsze, jakie znajdziesz. W specjalistycznym sklepie zajmującym się oświetleniem LED, SklepLEDy, prowadzącym oficjalną dystrybucję marki Xstorm® w Polsce, kupisz żarówki świecące z jasnością do 4000 lm przy poborze zaledwie 21 W. Jedna żarówka to nawet 126 diod SMD 2016. Wyposażone w system Canbus, nie będą powodowały błędu spalonej żarówki, powszechnego w starszych samochodach.

Sebacalka, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Nie tylko światła do jazdy dziennej – LED w kierunkowskazach i światłach stopu

Jeśli wymagasz oszczędności również od pozostałych źródeł światła, takich jak kierunkowskazy, światła przeciwmgielne czy obrysowe (ale nie wewnętrzne – tam już masz całkowicie legalne żarówki LED!), nie ma problemu! Oferowane przez Xstorm® LEDy w kolorze pomarańczowym lub czerwonym, o zbliżonych do światła do jazdy dziennej LED parametrach, dostępne są również w szklanych, niematowiejących bańkach, czy w standardzie o obojętnej polaryzacji.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się

About The Author