Przyjęcie mandatu nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ w praktyce może on zostać wystawiony niesłusznie. Osoba karana mandatem ze względu na stres może jednak stwierdzić to dopiero po uspokojeniu emocji. Czy możliwe jest zatem anulowanie kary pieniężnej za wystawiony mandat? Odpowiadamy.

Kiedy możliwe jest uniknięcie kary pieniężnej za wystawiony mandat?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa mandat karny za wykroczenie drogowe można uchylić w kilku sytuacjach, a mianowicie jeżeli:
-> podjęte działanie nie było wykroczeniem np. do 29 czerwca, a po zmianie przepisów mandat został wystawiony 30 czerwca,
-> możliwość ukarania sprawcy przysługuje wyłącznie sądowi,
-> działanie będące wykroczeniem zostało podjęte w wyniku obrony koniecznej bądź obrony dobra chronionego prawem, gdy niebezpieczeństwa nie dało się uniknąć (np. poprzez zaparkowanie samochodu w niedozwolonym miejscu po to,by ratować ludzkie życie),
-> podjęte działanie było wynikiem choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych (np. przekroczenie dozwolonej prędkości wskutek ataku schizofrenii).

M

Jak odwołać się od wystawionego mandatu?

Mając świadomość tego, w jakich sytuacjach można uniknąć kary pieniężnej za wystawiony mandat warto wiedzieć również to, w jaki sposób się od niego odwołać. W praktyce bowiem osoba ukarana może w terminie 7 dni od wystawienia mandatu złożyć odwołanie do sąd. Rozpatrzy on wówczas ponownie sprawę i wyda postanowienie, które może zarówno anulować mandat, jak i zwiększyć jego wysokość. Uzależnione jest to od zebranego materiału dowodowego oraz przebiegu całej sytuacji.

Woman, sitting on the sofa with a paper receipt

Jak uniknąć mandatu z fotoradaru?

Właściciele pojazdów powinni wiedzieć również to, że możliwe jest uniknięcie mandatu z fotoradaru, czyli wystawionego przez GITD. Jak nie płacić mandatu z fotoradaru? Otóż, po otrzymaniu zawiadomienia z Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego o popełnieniu wykroczenia oraz konieczności wskazania jego sprawcy (kierującego pojazdem) warto napisać odpowiednie odwołanie. Powołać należy się w tym przypadku na przepisy Kodeksu postępowania karnego bądź Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, zgodnie z którymi to urzędnik zobowiązany jest do bezsprzecznego wskazania winy będącej podstawą do nałożenia kary. Jest to legalny sposób, który pozwala odwołać się od mandatu z fotoradaru, a chcąc z niego skorzystać wystarczy pobrać i wypełnić formularz do uniknięcia mandatu dostępny na portalu FotoradarNiePlacPL. W tym miejscu należy również wspomnieć, że można w ten sposób uniknąć nie tylko mandatu za przekroczenie prędkości, ale również inne wykroczenia, np. przejazd na czerwonym świetle, czy jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Nowoczesne fotoradary rejestrują bowiem wiele różnych zdarzeń, które mogą stanowić podstawę do ukarania kierowcy pojazdu.

Podsumowując należy stwierdzić, że anulowanie kary pieniężnej za wystawiony mandat jest możliwe, w związku z czym w wielu sytuacjach warto podjąć działania w tym kierunku. Co więcej, możliwe jest także uniknięcie mandatu z fotoradaru, mimo iż istnieją zdjęcia będące dowodem popełnienia wykroczenia.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się

About The Author