Kupno własnego samochodu zawsze wiąże się z eksplozją radości i gigantycznym przypływem endorfin. Bez względu na to, czy to nasze pierwsze auto, czy którejś z kolei. Samochód daje radość i wolność, pozwala znaleźć lepszą pracę i zaplanować sobie idealne wakacje. Ale… Auto to nie tylko wydatki na paliwo.

Typowy samochód osobowy składa się z około dwunastu tysięcy części. Auto wymaga terminowej wymiany podzespołów eksploatacyjnych (np. elementów układu hamulcowego i filtrów) oraz płynów eksploatacyjnych i elementów osprzętu silnika, takich jak świece (żarowe lub zapłonowe), elementów napędu rozrządu (paska i elementów towarzyszących) i układu zapłonowego (np. przewody wysokiego napięcia).

Ale w ostatnich latach liczba podzespołów, które trzeba wymieniać, dramatycznie wzrosła. Do tego ceny tych elementów w wielu przypadkach idą w tysiące złotych. Najbardziej odczuli to posiadacze samochodów z silnikami wysokoprężnymi, którzy muszą inwestować tysiące złotych we wtryskiwacze Common Rail, w turbosprężarki i intercoolery, w dwumasowe koła zamachowe ze sprzęgłem, w zawory recyrkulacji spalin, w filtry cząstek stałych, w drogie (cieniutkie piezoelektryczne) świece żarowe, w układy SCR, w których zimą zamarza płyn AdBlue (już przy minus jedenaście…). Koledzy, osiadający auta z silnikami benzynowymi, przez lata mieli więcej spokoju. Do czasu wprowadzenia do linii miniaturowych, turbodoładowanych, dwu i trzycylindrowych wynalazków z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Dziwolągów, które miały być rewolucją, a okazały się nietrwałą parodią, która zużywa więcej paliwa, niż ich poprzednicy.

Części zamienne są drogie, jak np przepływomierz powietrza, ktory kosztuje kilkaset złotych  / www.motorewia.pl  Źródło: carmechanicpictures.jp

Części zamienne są drogie, jak np przepływomierz powietrza, ktory kosztuje kilkaset złotych
/ www.motorewia.pl
Źródło: carmechanicpictures.jp

Koszty napraw w wielu przypadkach potrafią być horrendalne. Drogie są też niektóre części eksploatacyjne, jak chociażby opony.

Opona rzecz konieczna

Opony to ta część samochodu, którą bezwzględnie trzeba wymieniać, kiedy dojdzie do poważnego uszkodzenia albo typowego zużycia eksploatacyjnego, powodującego obniżenie bieżnika do niebezpiecznego poziomu. Jest też wiele czynników, które dodatkowo niszczą opony, na przykład agresywna, sportowa jazda. Dwa komplety – opony letnie i zimowe potrafią naprawdę nieźle szarpnąć kieszeń. Nic dziwnego, że wielu szuka tańszych odpowiedników, opon wielosezonowych lub też co jest najgorszym rozwiązaniem, rozgląda się za oponami używanymi. Opony można kupić w warsztatach wulkanizacyjnych i w szeregu sklepów stacjonarnych oraz internetowych. Ale coraz więcej osób decyduje się na zakupy opon właśnie w dużych sklepach internetowych, specjalizujących się w sprzedaży opon. Te same opony można tam kupić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent taniej, niż w innych miejscach. Dzięki temu można kupić opony średniej klasy, za cenę, jaką trzeba by było zapłacić za opony budżetowe. Większość sklepów oferuje opony dobrej jakości, a wybór jest bardzo duży.
Z najlepszymi, dużymi sklepami, chętnie współpracują producenci opon. Duże jednorazowe zamówienia od producentów, niskie marże i niskie koszty własne sprawiają, że sklepy takie mogą oferować opony w bardzo dobrych cenach.
Dla osób jeżdżących spokojnie, niezłym wyborem mogą być opony wielosezonowe. Dostępne są do wszystkich modeli samochodów osobowych. Na samych kosztach sezonowej wymiany można naprawdę sporo zaoszczędzić.
Kupno najtańszych, nowych opon wielosezonowych (za wyjątkiem chińskich podróbek) to znacznie lepsze rozwiązanie, niż zakup opon używanych albo bieżnikowanych. Tym bardziej, że te ostatnie wcale nie są takie tanie.

Photo credit: Clearly Ambiguous via Foter.com / CC BY

Photo credit: Clearly Ambiguous via Foter.com / CC BY

Internetowy sklep z częściami zamiennymi, płynami i oponami

Internetowe sklepy z częściami zamiennymi również pozwalają dokonać niedrogich zakupów. Wygodne wyszukiwarki internetowe po wpisaniu podstawowych danych auta (marka, model, wersja silnikowa, itd.) pozwalają na łatwe dobranie części zamiennych. Wygodne w obsłudze wyszukiwarki pozwalają znaleźć odpowiedni olej do danego auta (jego specyfikację oraz potrzebną ilość) oraz filtr oleju. Tak samo łatwo dobiera się inne części, na przykład elementy eksploatacyjne hamulców tarczowych (tarcze, klocki itd.). Dzięki zakupom dokonywanym w takich sklepach jak hamulcekup.pl można sporo zaoszczędzić. Sklep ma w swojej ofercie oleje silnikowe, części samochodowe, podzespoły eksploatacyjne a także dużą ilość opon. W dodatku nie tylko do samochodów osobowych, ale też do motocykli oraz pojazdów specjalnych.

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

ZACHĘCAMY DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW MOTOREWII

REWIA czyli testy naszych motoryzacyjnych gwiazd

MOTOTECHNIKA

MOTOARTYKUŁY o interesujących samochodach

MOTOMILITARIA – samochody w służbie wojska

HUMOR I CIEKAWOSTKI

SAMOCHODY ŚWIATA

ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA MOTOREWII W KANAŁACH SOCIAL MEDIA, GDZIE PUBLIKUJEMY DODATKOWO CIEKAWE ZDJĘCIA I FILMY

MOTOREWIA NA FACEBOOK

MOTOREWIA NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA SERDECZNIE ZAPRASZA!

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się