Drgania silnika na biegu jałowym to jeden z dość często spotykanych problemów, który dotyka nasze benzyniaki i diesle. Co powoduje drgania silnika na biegu jałowym? Jak wyeliminować drgania silnika na biegu jałowym?

Drgania silnika na biegu jałowym, czyli? Wrzucamy bieg na luz i całe nadwozie zaczyna tańczyć. Albo bardzo mocno drży nam kierownica. Albo jedno i drugie. I nie jest to fajne uczucie. Problem ten jest często spotykany w kilkuletnich i nastoletnich autach.

Co jest powodem tego, że nagle wszystko zaczyna nam w samochodzie drżeć i tańczyć, doprowadzając nas do palpitacji? Problemów może być kilka. Spójrzmy na najważniejsze.

• Nierównomierność momentu obrotowego silnika
• Awaria podzespołów regulujących prędkość biegu jałowego
• Uszkodzenie dwumasowego koła zamachowego
• Uszkodzenie (zużycie) poduszek mocujących silnika
• Tucznik, którego kupiliśmy od znajomego rolnika, żeby przerobić go na domową szynkę, uwolnił się w bagażniku i rozrabia

Sprawę trzeba oczywiście rozebrać na czynniki pierwsze, a jak to za mało, to i na drugie i trzecie.

Przewody zapłonowe - przewody wysokiego napięcia - Motorewia.pl

Przewody zapłonowe – przewody wysokiego napięcia – Motorewia.pl

Drgania silnika na biegu jałowym – Drgania silnika na biegu jałowym – Nierównomierność momentu obrotowego silnika

Silnik przerywa. A to powoduje drgania. A co powoduje, że silnik przerywa? Jest kilka powodów.
Uszkodzony przewód zapłonowy (przewód wysokiego napięcia) jeśli takowy występuje w naszym aucie. Wówczas problem będzie dodatkowo połączony z przygasaniem silnika, a także z falowaniem obrotów. Rozwiązanie? Nowy komplet przewodów zapłonowych.
Problem z palcem rozdzielacza. Metal w środku się wytarł albo zaśniedział i nie łączy jak trzeba. Rozwiązanie? Nowy palec rozdzielacza.
Padła któraś z elektronicznie sterowanych cewek zapłonowych. Auto dodatkowo słabnie. Jeśli wszystkie cztery były wyprodukowane przez jednego producenta i zamontowano je w tym samym czasie, lata chwila padną wszystkie. Dlatego od razu trzeba wymienić komplet. Jeśli np. zastosowane były dwie cewki tego samego producenta, to zaraz padnie druga.
W wielu autach kierowca (Oplach, tzw. Francuzach, a cholera, Opel to też teraz Francuz) i tak nie ma wyboru, bo cztery cewki są zblokowane i sprzedawane jako jeden element.

Drgania silnika na biegu jałowym – Awaria podzespołów regulujących pracę biegu jałowego

Problem dotyczy benzyniaków a jego powodem jest zabrudzona przepustnica, uszkodzona przepustnica, albo zużyty/uszkodzony czujnik położenia przepustnicy. W dwóch pierwszych przypadkach można podjąć próbę reanimacji za pomocą sprayu do czyszczenia przepustnicy.
Jeśli to nic nie da, trzeba kupić nową. To samo dotyczy czujnika. Czasami można go dokupić osobno, a czasami jest fabrycznie zblokowany z przepustnicą.
Powodem awarii może być też uszkodzony silniczek krokowy. I też lek jest jeden – wymiana na nowy.

Drgania silnika na biegu jałowym – Awaria dwumasowego koła zamachowego

Kiedyś montowano je tylko w dieslach, obecnie coraz częściej znajduje się w benzyniakach. Koło dwumasowe chroni skrzynię biegów i elementy przeniesienia napędu a także kabinę przed drganiami, przenoszonymi przez pracujący silnik. Jeśli koło jest zużyte – nie chroni.
Rozwiązanie – zakup nowego dwumasowego koła zamachowego, z nowym sprzęgłem i ich montaż w warsztacie.
Ale do cholery, to może kosztować nawet 5 tys. złotych! Może. Trzeba było o tym myśleć, jak się kupowało auto i sprawdzić, czy ma DKZ, a nie naiwnie myśleć, że się zepsuje u „somsiada” a u mnie nie.

Wielu oszczędnych demontuje dwumasowe koło zamachowe i w jego miejsce pakuje sztywne koło zamachowe. Jaka oszczędność! I problem z głowy! Z DKZ – jak najbardziej! Ale za to mamy drgania i to porządne. I będą. Rozwalą skrzynię biegów i półosie napędowe a do tego będą wkurzać. I nici z komfortu.

Drgania silnika na biegu jałowym Uszkodzenie (zużycie) poduszek mocujących silnika

Poduszki również się zużywają. A wtedy dochodzi do drgań, a niekiedy do dziwnych szarpnięć w trakcie jazdy. Poduszki zużywają się szybciej, jeśli często jeździmy po dziurach.
Rozwiązanie? Wymiana na nowe.

Nie ma cudownych recept. Tylko w przypadku zabrudzonej przepustnicy zazwyczaj wystarczy prysnąć specjalnym środkiem i podziałać z nim kilka minut. Ale w pozostałych przypadkach trzeba liczyć się z wydatkami i interwencją mechanika.

Problem drgań silnika na biegu jałowym nie dotyczy tylko modnych samochodzików elektrycznych, w szczególności tych małych słodkich kuleczek z tworzywa sztucznego, na kółeczkach od wózka dziecięcego i aluminiowym spodziku, zespawanym z rureczek. Bo one na biegu jałowym modny, indukcyjny silniczek wyłączają i nie marnują elektroników z bateryjki. A przez to nie trują tak, jak nasze blachosmrody. Ach, ta ciągła złośliwość, wstecznictwo i nienawiść do postępu!
q7

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

ZACHĘCAMY DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW MOTOREWII

REWIA czyli testy naszych motoryzacyjnych gwiazd

MOTOTECHNIKA

MOTOARTYKUŁY o interesujących samochodach

MOTOMILITARIA – samochody w służbie wojska

HUMOR I CIEKAWOSTKI

SAMOCHODY ŚWIATA

ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA MOTOREWII W KANAŁACH SOCIAL MEDIA, GDZIE PUBLIKUJEMY DODATKOWO CIEKAWE ZDJĘCIA I FILMY

MOTOREWIA NA FACEBOOK

MOTOREWIA NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA SERDECZNIE ZAPRASZA!

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

 

Podziel się

About The Author

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Kocham swoją pracę i motoryzację. Nie wszystko, co piszę, wszystkim się podoba, a ponieważ jestem niezależny, mogę pisać, co mi się podoba. Pasjonuje mnie technika samochodowa, pewnie dlatego z niepokojem spoglądam na wynalazki, takie jak auta elektryczne. Brzydzę się „dziennikarstwem motoryzacyjnym”, które polega na skracaniu gotowych newsów, przychodzących z działów PR importerów samochodów. Współpracuję z szeregiem redakcji i firm, między innymi z Motointegrator, Autofakty, Allegro.pl (dział poradniki) itd. Zawsze jestem otwarty na ciekawą współpracę. Jest mi niezwykle miło, że odwiedzacie Państwo moją stronę. Kontakt: redakcja@motorewia.pl