Kwaśna woń w samochodzie. Zapach octu w samochodzie. Co może być przyczyną?
W samochodzie śmierdzi czymś, co przypomina ocet? Ha! Rozwiązanie problemu jest bardzo proste! Za chwilę przeanalizujemy wszelakie możliwości i rozwiążemy problem.

Zaczynamy oczywiście od najprostszych rzeczy. Może kupiliśmy butelkę octu w Biedronce, żeby zatopić w nim galaretkę z zimnych nóżek? I może po prostu się wylał? Nie? No to szukamy dalej. Kiedy wiemy, że nic się nie wylało z naszych zakupów, patrzymy podejrzanie na któregoś z pasażerów. Albo pasażerowie patrzą podejrzanie na kierowcę.
Kwaśny, niemiły zapach może być produkowany przez kogoś, kto oszczędza na kąpielach. Zwłaszcza latem kwaśny zapach potu spod ramion może działać jak broń chemiczna. To nie to? Doszło do poważnej kłótni w samochodzie i ktoś się obraził? Szukamy dalej.

Jakie są przyczyny kwaśnego, niemiłego zapachu… Zaraz, chwila. Jak coś jest niemiłe, to jak można to nazwać zapachem? Jest to smród, albo niemiła woń. Zatem…

O właśnie! Płyn do spryskiwaczy! Może zmieszaliśmy dwa rodzaje płynów i w efekcie powstało coś, co cuchnie kwasem? Tak często się zdarza.

Przykład z życia. Ktoś kupił kiedyś w jednym z marketów płyn do spryskiwaczy o zapachu wiśni. Był to płyn letni. W zbiorniczku zostało jeszcze trochę płynu zimowego. Po zmieszaniu tychże płynów powstało coś, co miało „fantastyczny” zapach. Po każdym spryskaniu szyby każdy alkoholik idący po chodniku oblizywał się ze smakiem, bo w powietrzu roznosiła się kwaśna woń taniego, wiśniowego wina.

To nie płyn do spryskiwaczy? No to patrzymy na podłogę auta. Może dostawała się na nią wilgoć przez dłuższy czas? A może po prostu niedawno kupiliśmy auto używane i poprzedni właściciel traktował je jak ruchomą restaurację szybkiej obsługi? Jeśli na wykładzinie auta są białe plamy, to pleśń, powstająca na skutek wilgoci. Ona ma kwaśny zapach. Można ją znaleźć pod siedzeniami i w bagażniku. Uwaga! Jest toksyczna. Dlatego należy jak najszybciej się jej pozbyć, piorąc wnętrze samochodu.

Photo by aqua.mech on Foter.com

Photo by aqua.mech on Foter.com

To nie pleśń? Myślmy, szukajmy… A może nasze auto to diesel z układem SCR (selektywnej redukcji katalitycznej)? Czy nie dolewamy czasem samodzielnie do auta płynu AdBlue? Może nie udało nam się zrobić tego w precyzyjny sposób i… ubabraliśmy siedzenia, wykładzinę albo bagażnik rozwodnionym mocznikiem? I teraz cuchnie?

O właśnie, trzeba się przyznać do pewnego braku w wiedzy. Tak naprawdę nikt w redakcji portalu Motorewa (która łącznie zatrudnia 35 osób) nie wie, czy AdBlue śmierdzi. Tylko podejrzewamy, że śmierdzi. Nie, nie produkuje się go z moczu świń, jak to niektórzy twierdzą na wszystkowiedzących forach. Powstaje w procesach chemicznych. Często lubimy robić różne doświadczenia, ale żebyśmy mieli kupićAdBlue i go wąchać? Prezes musi dać podwyżkę. Wtedy ktoś kupi, powącha i sprawdzi na jakiejś starej części, jak bardzo jest korozyjny.

Powróćmy jednak do źródła kwaśnego smrodu w samochodzie. Pomyślmy. Może kwaśnąwoń czuć z nawiewów klimatyzacji? Jeśli tak, to możemy się spodziewać, że na naszym parowniku (części układu klimatyzacji, znajdującej się pod deską rozdzielczą) powstał nowy świat i miliony mikroorganizmów radośnie dzielą się i tworzą nowe kolonie. Trzeba zdezynfekować klimatyzację. A do tego… oczyścić otwory w podszybiu. Także w autach bez klimy. Dlaczego? Może napchało się tam różnych substancji (liści, mchu, piasku) i zrobiło się z tego… No wiecie… Może nawet zdechło tam jakieś większe stworzenie, jak mysz…
Może w naszym aucie filtr kabinowy nie był wymieniany przez kilka lat? I teraz zmienił się w wielkiego grzyba, który pachnie dość kwaśno?

Na razie nie ma więcej koncepcji co do źródła kwaśnego zapachu w samochodzie.

Chyba, że kwas wydobywa się z głośników, po włączeniu audio.

https://www.youtube.com/watch?v=3FmYlG911EU&list=PLgEos4_EAsWW9_R3rjoZBGPCL-w9SrQ8h

 

 

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się