Chcesz zadbać o swoje auto, ale nie wiesz jak? A może właśnie odebrałeś nowy samochód z salonu i myślisz o jego zabezpieczeniu przed pierwszą podróżą? W obu przypadkach polecamy jedno rozwiązanie: powłoka ceramiczna. Czym jest ceramika lakieru, jak działa i ile kosztuje? Sprawdź to wszystko.

Co to jest powłoka ceramiczna?

Powłoka ceramiczna do samochodu to produkt służący do zabezpieczania lakieru, chociaż, co warto zaznaczyć, powłoki ceramiczne mogą również być przeznaczone do szyb (przykładem jest tzw. niewidzialna wycieraczka) lub do felg.

Jak działa ceramika na auto? Tworzy ochronną, twardą warstwę, która chroni karoserię przez negatywnym wpływem agresywnej chemii, warunkami atmosferycznymi, czy promieniowaniem UV. Chociaż, w praktyce, do kierowców bardziej przemawiają takie aspekty aplikacji powłoki ceramicznej na auto, jak pogłębiony kolor, szklistość, a także efekt hydrofobowy, polegający na tym, że woda (np. krople deszczu) nie osiadają na karoserii, „ślizgają” się po niej.

Ile trwa takie zabezpieczenie? To zależy od składu powłoki ceramicznej. Popularnością cieszą się produkty roczne oraz dwu- lub trzyletnie, które są stosunkowo tanie. Dłuższą ochronę zapewniają powłoki pięcioletnie, niektórzy producenci oferuję też ceramikę dziesięcioletnią, ale że jest to produkt stosunkowo nowy to… jego trwałość niepotwierdzona. Powłoki ceramiczne oferuje polski producent kosmetyków samochodowych 4nano, który posiada zarówno ofertę dla klientów indywidualnych (samodzielnie możesz nałożyć powłokę na auto), jak i profesjonalną ceramikę do studiów detailingowych.

4nan-2

Zalety i wady ceramiki do samochodu

Tak naprawdę najważniejsze zalety powłok ceramicznych już zasygnalizowaliśmy, a więc czas na kilka wyjaśnień – przy okazji rozprawimy się też z popularnymi mitami.


Powłoka ceramiczna zabezpiecza lakier przed mikrorysami, powstałymi np. na skutek bieżącego czyszczenia auta. Co należy podkreślić, nie uchroni cię przed większymi uszkodzeniami mechanicznymi, pod tym względem o wiele lepiej sprawdza się folia PPF. Nie musisz za to martwić się o negatywny wpływ soli drogowej zimą, czy o działanie agresywnej chemii stosowanej w myjniach samochodowych. Lakier, na który położona jest ceramika samochodu, nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych (nie dochodzi do procesu utleniania), a co więcej – jest szklisty, a kolor pogłębiony przez cały okres ochrony.

Jakie są jeszcze korzyści z aplikacji powłoki ceramicznej? Codzienne mycie pojazdu jest łatwiejsze, wystarczy szybka wizyta na myjni samoobsługowej. I na końcu – hydrofobowość, czyli zdolność do odpychania wody. Nie osiada ona na lakierze, dzięki czemu nie tworzą się na nim charakterystyczne kropki, np. po deszczu (szklistość jest cały czas zachowana), codzienna pielęgnacja jest prostsza.

A czy powłoka ceramiczna ma jakieś wady? Tak jak pisaliśmy wcześniej, nie chroni przed większymi rysami, np. otarciami krzewów, czy kamyczkami, które rysują lakier podczas jazdy. I, wbrew przekonaniu wielu właścicieli aut, nie jest to rozwiązanie bezobsługowe. Co to oznacza? Nie jest tak, że auto z powłoką się nie brudzi – skoro podlega regularnej eksploatacji, to osiada na nim kurz, smary, owady, ale z plusów – usuniesz je w dosłownie kilka minut.

W przypadku takiego zabezpieczenia lakieru zaleca się mycie ręczne lub na myjni bezobsługowej. Unikać musisz wizyt na myjni automatycznej, ponieważ zużyte, wybrudzone szczotki mogą uszkodzić powłokę (a przy okazji też i lakier). Ponadto rekomenduje się, aby co kilka miesięcy udać się na przegląd powłoki, połączony z myciem detailingowym. Dlaczego? Ponieważ na karoserii gromadzą się różnego typu smary, których nie umyjesz na myjni (nawet jeśli na pierwszy rzut oka tego nie widać). Z czasem zaczynają one tworzyć warstwę, która przykrywa powłokę i wtedy może ci się wydawać, że ona przestała już działać. Prawda jest taka, że wystarczy wyczyścić lakier przeznaczonymi do tego celu profesjonalnymi kosmetykami, aby znów cieszyć się wszystkimi zaletami powłoki.

4nan-1

 

Ile kosztuje powłoka ceramiczna? Ochrona lakieru – cena

Jaka jest cena powłoki ceramicznej? Nie spodoba ci się nasza odpowiedź, ponieważ brzmi – to zależy. Od czego? Najczęściej od zakresu ochrony. Aplikacja powłoki ceramicznej w studiu auto detailingowym kosztuje od ok. 700 zł za roczną powłokę do ok. 3000 zł za powłokę pięcioletnią. Jest to znacznie drożej, niż popularna usługa woskowania lakieru, lecz trzeba podkreślić, że ceramika jest trwalszym rozwiązaniem, aplikacji nie trzeba powtarzać co kilka miesięcy.

Natomiast, jeśli jesteś samochodowym freakiem, powłokę ceramiczną możesz nałożyć samodzielnie (ważne jest, abyś zapewnił odpowiedni warunki podczas aplikacji). Wtedy koszt zabezpieczenia będzie wynosić od 200 do 400 zł. Dla klientów indywidualnych najczęściej dostępne są roczne, maksymalnie dwuletnie powłoki jednowarstwowe. Te o dłuższym czasie ochrony przeznaczone są wyłącznie do stosowania w studiach auto detailingowych. Wynika to m.in. z konieczności zachowania konkretnych warunków dotyczących temperatury i wilgotność powietrza. Ponadto aplikacja tych produktów wymaga posiadania doświadczenia, umiejętności.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się