Często właśnie wielu z nas nie do końca orientuje się, jaka jest rola oleju silnikowego, kiedy trzeba go wymienić, czy można mieszać oleje silnikowe, jak wygląda dolewanie oleju silnikowego i wiele, wiele innych. W tym artykule przybliżymy to zagadnienie w sposób dość jasny i klarowny.

 

Zacznijmy jednak od początku. Jakie są funkcje oleju silnikowego? Otóż przede wszystkim zmniejsza on opór pracy silnika, redukuje tarcie pomiędzy poszczególnymi jego elementami oraz chłodzi je a także odprowadza zanieczyszczenia. Słowem – nie wymieniając na czas dobrego oleju możemy spowodować awarię silnika, zaś jego naprawa to wydatek rzędu nawet kilku dziesięciu tysięcy.

Czeka Cię wymiana oleju w silniku – kiedy i jaki?

Następne zagadnienie to, kiedy w zasadzie wymienić olej silnikowy. Tu zdania między producentami a mechanikami są nieco podzielone. Wiele zależy jeszcze od rodzaju oleju, niemniej jednak zasadniczo dzisiaj stosowane są oleje typu Long life i tu producenci zalecają wymianę ich co 30 – 50 tysięcy kilometrów przebiegu. Mechanicy zwracają jednak uwagę na to, że jest to stanowczo za długo i że lepiej wymienić olej standardowo po ok. 15- 17 tysiącach kilometrów. Co dość istotne – w autach, które jeżdżą przede wszystkim po mieście powinno się wymieniać olej nawet już po 10 – 12 tysiącach kilometrów przebiegu, natomiast w samochodach, w których mamy instalację gazową graniczna wartość to 10 tysięcy kilometrów.
Powstaje jednak teraz zasadnicze pytanie – co z samochodami, których za dużo nie używamy? Które nasz przysłowiowy dziadek używa tylko do sklepu czy kościoła? Otóż tu powinno się wymieniać olej raz na rok. I teraz pytanie drugie – jaki rodzaj oleju? Otóż generalnie producent ustala specyfikację danego oleju, którego możemy bezpiecznie używać. Najważniejsze parametry to lepkość i klasa jakościowa. Możemy używać olejów różnych marek i producentów, jednak ważne, aby posiadały właśnie te parametry takie same.

Dolewanie oleju silnikowego

Lecz właśnie – czasem zaistnieje konieczność dolania własnoręcznie oleju silnikowego. Co wtedy zrobić? Czy możemy iść na stację, wybrać jakikolwiek olej i go wlać? Czy można mieszać oleje silnikowe? Niektórzy mówią, że po przebiegu 200 -300 tysięcy kilometrów jest już wszystko jedno, jednak jest to nieprawda. Zawsze powinniśmy wlać olej o tych samych parametrach – lepkości i jakości. Co ważne – jeśli użyliśmy wcześniej oleju typu Long life, musimy dolać także olej typu Long life, spełniający te same parametry. Oczywiście producenci oleju mogą być różni, niemniej jednak rodzaj oleju musi być ten sam. Istnieje w zasadzie tylko jedno odstępstwo od tej zasady. Otóż przy parametrze lepkości 10W- 40 możemy dodać oleju 5W – 40. Niemniej jednak dla bezpieczeństwa naszego auta lepiej jest przyjąć zasadę, że wymieniamy ten sam olej.

Gdzie warto kupić olej silnikowy?

Jak zatem widać, warto mieć ze sobą w aucie tak z litr oleju, którego używał nasz mechanik podczas ostatniego przeglądu. Na pewno każdy mechanik zrozumie, jak zapytamy, czy możemy dostać trochę albo, którą buteleczkę oleju silnikowego kupić np. w httpss://gorabbit.pl/ i wozić ze sobą. Dzięki temu nie będziemy musieli w razie czego stresować się, że wlewamy nie to, co trzeba.

ZACHĘCAMY DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW MOTOREWII

REWIA czyli testy naszych motoryzacyjnych gwiazd

MOTOTECHNIKA

MOTOARTYKUŁY o interesujących samochodach

MOTOMILITARIA – samochody w służbie wojska

HUMOR I CIEKAWOSTKI

SAMOCHODY ŚWIATA

ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA MOTOREWII W KANAŁACH SOCIAL MEDIA, GDZIE PUBLIKUJEMY DODATKOWO CIEKAWE ZDJĘCIA I FILMY

MOTOREWIA NA FACEBOOK

MOTOREWIA NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA SERDECZNIE ZAPRASZA!

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

 

Podziel się