Nawoskowany samochód wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby skutecznie usunąć zanieczyszczenia, a równocześnie podtrzymać efekt ochronny i efekt błysku. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego szamponu samochodowego do pielęgnacji karoserii. Szamponu samochodowego, który skutecznie usunie zabrudzenia, a równocześnie nie uszkodzi warstwy wosku.

Podobny szampon stosuje się w przypadku aut, których nadwozia są pokryte powłoką ceramiczną.

Woskowania nadwozia to bardzo skuteczny sposób zabezpieczenia karoserii samochodu przed skutkami kwaśnych deszczy a także przed kurzem, brudem, ptasimi odchodami i owadami. Wosk tworzy warstwę hydrofobową, która pozwala na szybkie usuwanie wody z karoserii. Dodatkowo wosk jest też bardzo skutecznym środkiem antykorozyjnym. Nie bez powodu zadbane samochody, które są często myte i woskowane, nie mają na karoserii wykwitów rdzy, a ich lakier wygląda zdecydowanie lepiej niż w przypadku ich rówieśników, które były myte od święta, albo wcale.

Tymczasem na wielu forach motoryzacyjnych można spotkać opinie „znawców motoryzacji”, którzy kupili auto za 3 tys. złotych, przez 4 lata nawet razu nie dotknęli go gąbką z wodą (po co, w czasie deszczu umyje się samo) a potem narzekają, jakie to teraz nędzne samochody robią. Panie, te Renaulty, te Mercedesy, te Alfy – wszystko rdzewieje na potęgę! Nie to co kiedyś…

Wosk jest skuteczny – ale nie jest wieczny

Dobry wosk potrafi chronić nadwozie do trzech miesięcy. Ale nie oznacza to, że przez trzy miesiące samochód będzie wyglądał tak, jak po woskowaniu. Niestety, tak nie będzie. Już po kilku dniach na karoserii zacznie powoli osadzać się kurz (wszystko oczywiście zależy od tego, gdzie auto stoi i jakimi drogami się poruszamy). Dojdą do tego ptasie „bomby”, często plamy po deszczu, pyłki, igły, liście a niekiedy inne niespodzianki, zależne też od pory roku, siły wiatru itd. Na parkingu, gdzie swoje auto trzyma autor artykułu, żyje sobie radośnie stado gawronów. I praktycznie co drugi dzień można znaleźć na karoserii ślady odbitych pazurków, które wcześniej grzebały w piasku, szukając smakowitego robaka. I co im zrobić? A nic, też mają prawo tu mieszkać. I drzeć mordę do woli. 

Najlepszy sposób przedłużenia efektu woskowania, to oczywiście trzymanie samochodu w garażu. Jednak takie rozwiązanie jest niedostępne dla większości kierowców. Mówimy tu o garażu z prawdziwego zdarzenia, a nie o budzie z blachy falistej, która nagrzewa się latem tak, jakby samochód stał w piekarniku.
Pośrednie i całkiem dobre rozwiązanie, to pokrowiec samochodowy (zwany czasem plandeką). Zimą chroni auto przed śniegiem i szadzią, latem przed kurzem i brudem. I co ważne, jeśli to dobry pokrowiec, trzywarstwowy, to także przed gradem.
Jednak auto i tak się w końcu zabrudzi w trakcie jazdy.

 

 

Co zatem zrobić, aby utrzymać efekt woskowania i związaną z nim ochronę przeciw korozji?

Szampon hydrofobowy – bezpieczny dla wosku

Producenci oferują trzy rozwiązania. Pierwsze to ściereczki do nadwozia, pozwalające na punktowe usuwanie nieczystości, na przykład ptasich odchodów. Dobre, ale tylko punktowe.
Drugie rozwiązanie to quick detailer. Można go jednak zastosować tylko wtedy, gdy nadwozie jest czyste. Wtedy można je odświeżyć i nadać mu błysku. Jeśli jednak na nadwoziu jest brud, to zastosowanie quick detailera nie ma sensu. Będzie to po prostu rozmazywanie brudu.

Pozostaje zatem mycie i odpowiedni szampon. Szampon hydrofobowy, bezpieczny dla wosku. W jednym z poprzednich artykułów przetestowaliśmy produkty firmy SunnyCar Detailing, które bez wątpienia są w ścisłej czołówce najlepszych kosmetyków samochodowych. Minęło kilkanaście dni. Auto się zakurzyło, zostało dwukrotnie zbombardowane przez gołębie, pojawiło się kilka nieestetycznych plam, a do tego wszystkiego brud na szybach.

DSCF8575

 

Aby przywrócić efekt a równocześnie, nie uszkodzić warstwy wosku, wykonane zostały następujące działania:
• Samochód został ustawiony w zacienionym miejscu. Stał ponad godzinę, aż nagrzane słońcem nadwozie wystygło;
• Auto zostało spłukane czystą wodą;
• Bezpieczny dla wosku szampon samochodowy SunnyCar Detailing został rozmieszany w letniej wodzie, w odpowiedniej proporcji;
• Auto zostało umyte za pomocą mięciutkiej gąbki z mikrofibry. Zero tarcia! Szampon świetnie się pieni, a do tego zapewnia doskonały poślizg. Gąbka w zasadzie sama jeździ po nadwoziu, wystarczy ją odpowiednio prowadzić. Szamponem myjemy tylko i wyłącznie nadwozie. Szyb nie myjemy;
• Po myciu nadwozie zostało spłukane wodą;
• Większe krople wody zostały zebrane za pomocą ściągaczki do wody. Pozostała woda została zebrana za pomocą miękkiego ręcznika;
• Auto już odzyskało blask.

Bezpieczny dla wosku szampon SunnyCar Detailing

Bezpieczny dla wosku szampon SunnyCar Detailing

Ale aby jeszcze go zwiększyć, zastosowany został quick detailer w sprayu firmy SunnyCar Detailing. Stosowanie detailera jest proste. Spryskujemy wybrany element nadwozia ale bardzo cieniutko. Rozprowadzamy kosmetyk na nadwoziu. Czekamy kilkadziesiąt sekund aż wyschnie. Następnie delikatnie polerujemy czystą i suchą mikrofibrą, aż do uzyskania efektu lustra.

Alfa Romeo 159 i SunnyCar Quick Detailer w akcji

Alfa Romeo 159 i SunnyCar Quick Detailer w akcji


• Na koniec czyścimy szyby i lusterka oraz reflektory przy użyciu preparatu do czyszczenia szyb SunnyCar Detailing. Kosmetyk ten jest pozbawiony alkoholu, ale jest niezwykle skuteczny.
Oto efekt:

 

Alfa Romeo 159 - car detailing z kosmetykami SunnyCar Detaling

Alfa Romeo 159 – car detailing z kosmetykami SunnyCar Detaling

 

Zabieg pielęgnacyjny trwał ok. 25 – 30 minut. Auto zostało odświeżone, a jego warstwa ochronna pozostała nietknięta.

Uwaga: kosmetyki SunnyCar Detailing mają piękne i bardzo intensywne, naturalne nuty zapachowe. W promieniu kilkunastu metrów od auta w powietrzu czuć będzie niezwykle przyjemny zapach. To zdecydowanie umila pracę. Ale… Trzeba uważać na owady, które zapach kosmetyków znakomicie przyciąga (co potwierdza, że jest naturalny). Autor musiał zastosować środek przeciw osom i szerszeniom w sprayu, aby odeprzeć atak czterech szerszeni (mycie odbywało się na leśnej działce, gdzie o te stwory nietrudno). Na szczęście na broń chemiczną i celny cios butem nie ma mocnych…

DSCF8572

MENU

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ARTYKUŁY O PASJONUJĄCYM ŚWIECIE MOTORYZACJI

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – PORADNIKI MOTORYZACYJNE O TYM, JAK SOBIE RADZIC Z KŁOPOTLIWYMI PODZESPOŁAMI I JAK SERWISOWAĆ NASZE SAMOCHODY

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – BRUTALNA PRAWDA O ELEKTRYCZNYCH WYNALAZKACH

FELIETONY MOTORYZACYJNE, HUMOR I CIEKAWOSTKI – CZYLI LEKKO I PRZYJEMNIE O NASZYCH AUTACH I NIE TYLKO

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTORYZACJA I POLITYKA – BEZ OGRÓDEK O TYM, JAK POLITYKA WPŁYWA NA ROZWÓJ WSPÓŁCZESNEJ MOTORYZACJI

MOTORYZACJA I WOJSKO

REWIA MOTORYZACYJNYCH GWIAZD – TESTY SAMOCHODOW OSOBOWYCH

SAMOCHODY ŚWIATA – CO CIEKAWEGO PRODUKUJA W INNYCH KRAJACH, O CZYM NIE MÓWI SIĘ W POLSCE?

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się