Narodzili się po przeciwnych brzegach oceanu. Pierwszego stworzyli panowie, zajadający hamburgery, drugiego smakosze makaronu sojowego. Są do siebie bardzo podobni, niczym nieślubne dzieci listonosza, grasującego w pewnym polskim mieście.

Kimże są ci niemalże bliźniacy? To najnowszy Chevrolet Cruze, produkowany przez oddział General Motors w Szanghaju oraz świeżutki Geely Emgrand GL. Powróćmy na chwilę do wspomnianego na początku listonosza.

W pewnym polskim mieście, w dwóch różnych rodzinach, urodziły się dzieci. Były bardzo podobne do siebie, ale żadne w niczym nie przypominało swoich ojców. Zagadkę w końcu rozwiązano i okazało się, że był to teren działania pewnego, obrotnego listonosza. Maluchy przypominały rezolutnego tatkę, który biegał w granatowym mundurku, roznosząc korespondencję i pocieszając samotne panie, zaniedbywane przez mężów.
My chcielibyśmy rozwiązać zagadkę ogromnego podobieństwa nowego Emgranda i Cruze. Najbardziej palące pytanie brzmi – kto tu pełnił rolę listonosza?

GEELY EMGRAND GL kontra CHEVROLET CRUZE  Żródło zdjęć - CarNews China

GEELY EMGRAND GL kontra CHEVROLET CRUZE
Żródło zdjęć – CarNews China

W motoryzacji często zdarza się, że dwie różne firmy oferują ten sam, alb bardzo podobny model, na tym samym rynku. Przykładem mogła być pierwsza generacja Suzuki SX4, produkowana przez Suzuki na Węgrzech, ale oferowana także z logo Fiata jako Sedici.

W tym chińsko amerykańskim przypadku nic nam jednak nie wiadomo o współpracy, nie udało się dotrzeć do żadnych informacji na temat współpracy pomiędzy Chevroletem a Geely. Zatem jedno jest pewne – musiał być jakiś listonosz, który wynosił różnego rodzaju papiery, aby jedna z firm nie musiała wyważać głową otwartych drzwi i mogła zaoszczędzić na projektowaniu.

Oczywiście, podejrzenia od razu padną na Geely, bo w końcu to Chińczycy są mistrzami kopiowania różnych rozwiązań. Jednakże warto przypomnieć o tym, że Geely to już nie jest mała, chińska firma, działająca tylko dzięki kopiowaniu. To potentat, sprzedający auta w wielu krajach świata. Teraz zła wiadomość dla tych osób, które patrzą z uwielbieniem na motoryzację europejską a z nienawiścią na dalekowschodnią. Od kilku lat Geely jest właścicielem szwedzkiego Volvo. A zatem ma oficjalny dostęp do szeregu nowoczesnych technologii, opracowywanych przez Szwedów.

GEELY EMGRAND GL kontra CHEVROLET CRUZE  Żródła zdjęć - Car News China

GEELY EMGRAND GL kontra CHEVROLET CRUZE
Żródła zdjęć – Car News China

Przyjrzyjmy się bliżej naszym niespokrewnionym braciom.

 

Nowy Chevrolet Cruze

Nowy Chevrolet Cruze będzie produkowany w Szanghaju, a jego ceny będą rozpoczynać się od 109 000 juanów (ok. 63 tysięcy złotych). Przez dwa lata chiński oddział General Motors produkował lokalną wersję Cruze, przeznaczoną specjalnie na rynek chiński. Producent doszedł jednak do wniosku, że zastąpi ją takim samym autem, jak to, które jest produkowane w USA. W czasach globalizacji nikt nie bawi się w produkowanie kilku wersji tego samego auta. Duzi producenci dążą do tego, żeby stworzyć globalne samochody, takie jak Toyota Corolla, sprzedawane na dziesiątkach rynków w setkach tysięcy egzemplarzy. Mogą one różnić się co najwyżej innymi pasami przednimi i tylnymi.

CHEVROLET CRUZE 2016  Źródło: Autoguide.com

CHEVROLET CRUZE 2016
Źródło: Autoguide.com

Podstawowa jednostka napędowa to benzynowy, turbodoładowany silnik 1.4 o mocy 150 KM. Auto mierzy 4666mm długości, 1807mm szerokości i 1460mm wysokości, a jego rozstaw osi wynosi 2700mm.

Nowy Geely Emgrand GL

Geely Emgrand GL to wersja sedan wprowadzonego niedawno do sprzedaży hatchbacka GS.
Geely jest tańszy od swojego amerykańskiego „brata” – jego ceny rozpoczynają się od 90 tys. juanów (czyli ok. 53 tys. złotych) .

Auto jest bardzo podobne do amerykańskiego Cruze. Warto zwrócić uwagę na kształt przednich reflektorów i atrapy chłodnicy. Auta odróżnia jedynie dolna część zderzaka. Niezwykle podobny jest kształt dachu i linia okien. W Cruze idzie ona nieco bardziej do góry, w kierunku tyłu samochodu. Podobne są także tylne lampy.

GEELY EMGRAND GL 2016  Źródło materiały prasowe

GEELY EMGRAND GL 2016
Źródło materiały prasowe

Auta mają identyczny rozstaw osi – 2700mm. Reszta wymiarów jest podobna – Emgrand GL mierzy 4725mm długości, 1802mm szerokości i 1478mm wysokości. Podstawowa jednostka napędowa, montowana pod maską Emgranda, to także turbodoładowany silnik benzynowy, o pojemności 1.3 litra i mocy 130 KM.

Obydwa samochody mogą pochwalić się bardzo atrakcyjną stylistyką. Ceny także nie są wygórowane. Jednakże, zdaniem analityków chińskiego rynku motoryzacyjnego, ani Emgrand ani Cruze, nie odniosą sukcesu na chińskim rynku. Dlaczego? Bo tamtejsza klasa średnia jest spragniona niedrogich SUV i crossoverów. Nic zatem dziwnego, że obecnie niemal każda chińska marka posiada takie auta w swojej ofercie. O jednym z nich napiszemy niebawem.

Nowy Cruze i nowy Emgrand z pewnością będą się za to doskonale sprzedawać na innych rynkach. Od wielu lat Geely z wielkim powodzeniem sprzedaje swoje auta na przykład w Rosji i na Ukrainie. Wielki Smok, jadący tym razem w wygodnej kabinie Emgranda, jest już zatem bardzo blisko.

MENU

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się