W jakich dniach pijani kierowcy powodują najwięcej wypadków? W soboty i w niedziele. W jakich godzinach pijani kierowcy powodują najwięcej wypadków? Pomiędzy 16:00 a 22:00.

Weekend, godziny pomiędzy 16:00 a 22:00. Typowy, imprezowy czas.
• O 16.00 wiele osób rozpoczyna świętowanie imienin i urodzin, suto zakrapianych alkoholem. Niektórzy goście nie czekają, aż zostaną poczęstowani alkoholem. Sami w domu :zbijają się w nastrój.
• Podobnie sprawa wygląda z grillami na działkach i z podmiejskimi dyskotekami. Kilka piwek na głowę, czasami jeszcze jakieś „zioło” albo alkohol wymieszany z napojem energetycznym, a potem cała ekipa pakuje się do starego BMW i pędzi na dyskotekę. Kierowca się popisuje na drodze, chcąc pokazać, ile stuningowany grat jest w stanie wycisnąć z rzężącego silnika. I kończy się to tragicznie, albo na drzewie, albo jeszcze zderzeniem z innym autem i zamordowaniem innego kierowcy, rowerzysty, czy pieszego. Nie bójmy się nazywać spraw po imieniu. Spowodowanie wypadku po pijanemu, w którym ktoś zginie, to jest morderstwo.

Photo by adactio on Foter.com

Photo by adactio on Foter.com


• Przed 22:00 niektórzy goście już wracają z suto zakrapianych imprez czy dyskotek. Po co dzwonić po taksówkę, wydać 60 złotych i wrócić bezpiecznie do domu? Lepiej jechać samemu po pijanemu własnym autem.

W trakcie weekendów, kontrole Policji powinny być bardziej zintensyfikowane. Zwłaszcza w przypadku mniejszych miejscowości, w których funkcjonują różnej maści dyskoteki i kluby muzyczne. Niestety, tylko taka metoda jest w stanie nauczyć pewną część kierowców, że po pijanemu nie wsiada się za kierownicę samochodu.


Na dyskotekę, na imprezę, na grilla, na imieniny i z powrotem, można pojechać taksówką, pociągiem albo autobusem. Można nawet iść na pieszo. Nikomu nie zaszkodzi kilkukilometrowy spacer po mieście. Polskie miasta są pięknie oświetlone w nocy i w niczym nie przypominają niebezpiecznych miast z lat dziewięćdziesiątych.

modelka promiler2

Skuteczne narzędzie do walki z pijanymi „imprezowiczami”

Najskuteczniejszym sposobem walki z pijanymi „imprezowiczami”, którzy jadą na imprezę „pod wpływem”, albo z niej wracają pijani, są niezapowiedziane kontrole drogowe, przeprowadzane przez Policję. Równie ważne jest informowanie Policji o podejrzanym, albo agresywnym zachowaniu się kierowcy na drodze, mogącym świadczyć o tym, że jest on pijany. Pijany kierowca może być sprawcą tragedii, w której zabije komuś kochaną osobę, albo zrobi z niej kalekę. Rodzina i znajomi nigdy nie powinni pozwalać na to, aby ich przyjaciel, albo członek rodziny, jechał samochodem po pijanemu.

W walce z pijanymi kierowcami Policja wykorzystuje urządzenie Promiler iBlow, jeden z najlepszych alkomatów na świecie, słynący z precyzji działania oraz prostoty obsługi.
Promiler iBlow został zaprojektowany w Polsce. Urządzenie „dorobiło się” własnej nazwy. Alkomat jest nazywany „żółtą pałką” ze względu na swój charakterystyczny wygląd, a także przez to, że jest wykorzystywany przez Policję drogową. To prawdziwa pałka na pijanych kierowców.


-„Liczba wypadków na przestrzeni lat spada, to prawda. Ale mimo tego nietrzeźwi kierowcy to ciągle plaga w naszym kraju. Według najnowszych danych, w 2020 roku miało miejsce aż 1,6 tys. wypadków drogowych i prawie 10 tys. kolizji, w których sprawcą byli nietrzeźwi kierowcy. Cieszymy się, że alkomaty PROMILER pomagają policjantom, ale także że pomagają kierowcom ustrzec się przed skutkami jazdy pod wpływem alkoholu.” – powiedział Mikołaj Witczak, członek zarządu PROMILER.


Pomiar przy użyciu Promiler iBlow trwa szybko – do 4 sekund. Co ważne w trakcie trwania obecnej pandemii, pomiaru dokonuje się w wydychanym powietrzu. To sprawia, że nie trzeba używać ustników i nie ma zagrożenia, że dojdzie do przeniesienia wirusów COVID 19. Sercem urządzenia iBlow jest czujnik elektrochemiczny o bardzo dużej czułości (+/- 0.07 promila przy 1,0 promila BAC w 25 st. Celsjusza). Można nawet dokonywać pomiarów w pojemnikach z płynem. Dzięki temu można łatwo sprawdzić, czy w znajdującym się w pojeździe pojemniku albo butelce, nie znajduje się alkohol.


Dystrybutorem urządzeń Promiler iBlow w Polsce jest firma Promiler z Poznania. www.promiler.pl

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się