W Polsce mamy do czynienia ze zmiennymi porami roku. To z kolei oznacza, że warunki na drogach są również zróżnicowane. Wielu kierowców preferuje jazdę w sezonie letnim, chociaż w tym czasie również trzeba uważać na różne zagrożenia, takie jak na przykład drogi, które stały się mokre i pokryte kałużami w wyniku opadów deszczu. O wiele trudniejsze są warunki zimowe. W związku z tym w odpowiednim czasie wymagana jest wymiana opon letnich na zimowe, aby zapewnić pojazdowi optymalne warunki jezdne. Alternatywą jest stosowanie ogumienia wielosezonowego, którego właściwości stanowią kompromis pomiędzy komfortową i bezpieczną jazdą latem, jak również zimą.

Ranking opon całorocznych – przykładowe modele godne polecenia

Jeśli chodzi o opony całoroczne to zasadniczo nie są one w stanie przewyższyć pod względem parametrów opon sezonowych. Z drugiej strony ich właściwości jezdne zostały odpowiednio zoptymalizowane pod kątem komfortu, ekonomii i bezpieczeństwa jazdy. Ich największym atutem jest brak konieczności posiadania drugiego kompletu ogumienia potrzebnego do sezonowej wymiany. Godnymi polecenia modelami zajmującymi czołowe miejsca w rankingach są następujące produkty:

– > Goodyear Vector 4Seasons Gen-3 – jest to trzecia generacja bardzo udanego modelu pochodzącego od jednej z największych firm oponiarskich na świecie. Nowoczesna mieszanka i zaawansowana budowa bieżnika to atuty dzięki którym opona ta zachowuje stabilność i przyczepność na suchej, mokrej oraz ośnieżonej nawierzchni. Istotny wpływ na komfort jazdy ma niski hałas generowany przez toczącą się oponę.

– > Pirelli Cinturato All Season SF2 – cechą tych opon jest optymalne zachowanie na suchej i mokrej drodze. Ogumienie to radzi sobie świetnie również warunkach zimowych. Niskie opory toczenia wpływają z kolei pozytywnie na niski poziom spalania paliwa i emitowania szkodliwych spalin.

– > Matador MPS400 Variant All Weather 2 – jest to przedstawiciel klasy średniej, który znajduje się w czołówce rankingu jednego ze znanych portali. Oferuje on komfortową i cichą pracę, doskonała przyczepność na suchej nawierzchni oraz zoptymalizowane parametry w zróżnicowanych warunkach letnich i zimowych. Atutem tego produktu jest korzystny stosunek ceny do jakości.

Warto też zwrócić uwagę na wysokiej jakości opony, takie jak Michelin CrossClimate, Pirelli P7 Cinturato All Season albo BFGoodrich Urban Terrain T/A.

Tokumeigakarinoaoshima, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Tokumeigakarinoaoshima, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Ranking opon zimowych – na jakie modele warto zwrócić uwagę?

Ogumienie zimowe to specjalny typ opon, które są przeznaczone do jazdy po ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni. Zoptymalizowana mieszanka gumowa oraz specjalna rzeźba bieżnika to najważniejsze cechy wpływające na przyczepność, stabilność i skrócenie drogi hamowania nawet w trudnych warunkach. W rankingach opon zimowych prym wiodą następujące modele:

– > Vredestein Wintrac Xtreme S – opona klasy premium oferująca dobrą przyczepność w zróżnicowanych warunkach zimowych. Użytkownicy doceniają również niski poziom hałasu wpływający korzystnie na komfort jazdy.
– > Michelin Alpin A4 – kolejny produkt znanej firmy, który oferuje doskonałą przyczepność na śniegu i w błocie pośniegowym. Stosowanie tych opon w znaczącym stopniu poprawia komfort jazdy.

– > Voyager Winter – model ten stanowi dowód na to, że nawet opony klasy ekonomicznej mogą osiągać wysokie pozycje w rankingach ogumienia. Produkt ten generuje niski hałas oraz charakteryzuje się zoptymalizowanymi właściwościami jezdnymi w zimowych warunkach.

Dobrym pomysłem jest też zwrócenie uwagi na opony, takie jak Vredestein Wintrac Pro, Michelin Alpin 6 czy też Dunlop SP Winter Response 2.

Podziel się