Jaki olej silnikowy do auta z instalacją LPG? Jaki olej do lubryfikacji LPG (dodatkowego smarowania silnika w celu ochrony przed wypaleniem gniazd zaworowych)? Co ile wymieniać olej w samochodzie z LPG?

Olej do LPG/Olej do instalacji gazowej – co to znaczy?

Silnik samochodu z zamontowaną instalacją LPG może wymagać dwóch rodzajów oleju. Wszystko zależy od rodzaju instalacji gazowej. A dokładnie tego, czy mechanik zamontował dodatkowy zestaw do smarowania gniazd zaworowych silnika, który chroni je przed wypalaniem.
Standardowo, silnik samochodu wymaga oleju silnikowego.
Jeśli pod maską znajduje się dodatkowy zbiorniczek, jest to zbiornik do specjalnego oleju, mającego na celu smarowanie gniazd zaworowych. Litrowe opakowanie środka do lubryfikacji LPG kosztuje kilkadziesiąt złotych. Dostępne są też większe opakowania, po 5 litrów. Zadaniem dodatkowego oleju jest ochrona zaworów (gniazd zaworowych, czyli miejsc gdzie przylegają grzybki zaworów, uszczelniając komory spalania) i zmniejszanie temperatury ich pracy. Warto pamiętać, że temperatura spalania LPG jest wyższa, niż temperatura spalania benzyny. Dlatego stosowanie takiego rozwiązania jest pożądane. Chociaż…
Specjaliści z branży instalacji LPG twierdzą, że wystarczy dobrze wyregulowana instalacja gazowa. A instalowanie takich dodatków to tylko naciąganie klientów na dodatkowe koszty. Prawda jak zwykle leży pośrodku.

Jaki olej silnikowy do auta z LPG?

W silnikach z zamontowaną instalacją gazową stosuje się taki sam olej, jak standardowy olej silnikowy do jednostki napędowej.
Nie ma potrzeby stosowania specjalnego oleju silnikowego.
Do silnika trzeba wlewać olej o specyfikacji ustalonej przez producenta auta. Czyli np. 5W40 od producenta oleju, który spełnia wymagania jakościowe producenta samochodu. Informacja o tym znajduje się na opakowaniu oleju silnikowego.

Jakie dodatki do silnika z LPG?

W samochodzie z instalacją gazową LPG warto stosować specjalne dodatki do paliwa, wlewane bezpośrednio do baku auta. Opakowanie takiego środka można kupić w cenie od 7 do 20 złotych. Dawkuje się określoną ilość do odpowiedniej ilości benzyny w baku.
Co daje stosowanie takiego środka?
Dodatek do paliwa, do silników z LPG czyści elementy układu paliwowego (wtryskiwacze), usuwa wilgoć z baku i smaruje układ wtryskowy. Warto go stosować.

Jaki olej do lubryfikacji LPG?

Jest bardzo wielu producentów środków do lubryfikacji LPG, czyli środków, które wlewa się do dodatkowego zbiorniczka. Ich zadaniem jest ochrona gniazd zaworowych przed wypalaniem.
Jeśli producent instalacji gazowej zaleca stosowanie określonej marki – warto się do tego stosować. Jeśli nie – można stosować środek uniwersalny. Jest wielu producentów.
Olej do lubryfikacji LPG należy regularnie uzupełniać. Najbardziej ekonomiczny jest zakup dużego, 5-cio litrowego opakowania.

Co ile wymieniać olej silnikowy w samochodzie z LPG?

W silniku z instalacją gazową LPG należy wymieniać olej i filtr oleju oraz filtr powietrza co 10 tysięcy kilometrów przebiegu.

Silnik z LPG Lancia Kappa I Motorewia.pl I By Rudolf Stricker – Own work, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18832474

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się