Pijany pracownik we flocie samochodowej albo innej, specjalistycznej (np. pijany operator maszyny budowlanej) może być przyczyną mnóstwa strat dla firmy. Może też doprowadzić do tragedii. Jak walczyć z pijanymi kierowcami albo pijanymi operatorami pojazdów, we własnej flocie?

Floty samochodowe mają różną wielkość, zależnie od potrzeb danej firmy, jej możliwości finansowych i sposobu działania. Jednej firmie wystarczy flota 3 pojazdów, w innej będzie służyć ich 300 albo więcej.
W gronie pracowników może pojawić się czarna owca, która może doprowadzić do tragedii na drodze i ogromnych strat dla firmy. W jaki sposób? Wystarczy, że wsiądzie za kierownicę pojazdu firmowego, będąc pod wpływem alkoholu.

Jak eliminować takie osoby?

Walka z pijanymi kierowcami we flocie samochodowej

Menedżer, zarządzający flotą, musi brać pod uwagę wszelakie zdarzenia. Jeśli za kierownicę firmowego auta wsiądzie pijany kierowca i doprowadzi do wypadku, firma poniesie ogromne straty finansowe.
– koszt odholowania i naprawy samochodu, jeśli będzie to możliwe. Czasami nawet niewielkie uszkodzenia mogą sprawić, że koszt naprawy samochodu będzie ogromny i liczony w dziesiątkach tys. złotych. Przykład? Zniszczenie przedniego pasa, z reflektorami w technologii LED, głowicami tempomatu, zniszczenie chłodnic i wystrzelenie przednich poduszek powietrznych.
– koszt zniszczonego towaru, jaki znajdował się w ładowni auta.
– straty, spowodowane utratą pojazdu i pracownika. Nie da się ich na szybko skompensować.
– ogromne straty firmy związane z jej postrzeganiem na rynku. Skoro firma pozwala na to, żeby jej auto prowadził pijany kierowca, to znaczy, że jest nieodpowiedzialna.
…i wiele innych.

Jak temu zaradzić?

Przygotowywane są przepisy, które mogą pozwolić, pod pewnymi warunkami, na przeprowadzanie kontroli pracowników pod kątem trzeźwości.
– Pracodawca będzie miał możliwość prowadzenia kontroli trzeźwości pracowników oraz testów na obecność narkotyków
– Pracodawca będzie miał obowiązek niedopuszczenia do wykonywania pracy przez pracownika, jeśli kontrola trzeźwości lub test na obecność środka odurzającego wykaże ich obecność we krwi osoby sprawdzanej.
(za Kadromierz).

Po wprowadzeniu tych przepisów, będzie można sprawdzać poziom alkoholu we krwi dobrym alkomatem. Trudno, żeby robił to sam menedżer, ale wystarczy, że wyznaczy odpowiednią osobę i wyposaży ją w odpowiedni sprzęt. Jaki? O tym dalej.

Drugie narzędzie wsparcia, z którego korzysta na co dzień menedżer w firmie, zarządzający flotą, to lokalizator GPS z szeregiem urządzeń dodatkowych.
Pijany kierowca zachowuje się w specyficzny sposób. Menedżer, zarządzający flotą i mający dostęp do śledzenia pojazdu na żywo może zauważyć, że np. kierowca jedzie zbytnio agresywnie, albo zachowuje się w inny sposób, który wskazuje na możliwość bycia pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Pixabay, CC0, via Wikimedia Commons

Pixabay, CC0, via Wikimedia Commons

Dobry alkomat do testowania pracowników – jaki wybrać?

Bardzo precyzyjny, z możliwością zapisywania wielu wyników badań.
Łatwy w obsłudze.
Z wymiennymi ustnikami, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo osobom kontrolowanym.
Trwały, który nie wymaga ciągłych inwestycji w baterie (mogący pracować na akumulatorkach).

Taki alkomat można znaleźć w ofercie PROMILER.

Alkomaty firmy PROMILER to urządzenia nowoczesne, bardzo łatwe w obsłudze (włączasz i korzystasz), trwałe i niezwykle precyzyjne. Nic w tym dziwnego. PROMILER dostarcza alkomaty dla Policji. Są to między innymi, słynne „żółte pałki” PROMILER iBLOW.
W ofercie PROMILER można znaleźć urządzenia średniej klasy, w dobrej cenie, a także sprzęt Premium dla bardzo wymagających (jak testowany przez nas PROMILER iSOBER 30). Promiler ma wiele urządzeń, które można dopasować do specyfiki danego przedsiębiorstwa – w zależności od wielkości jego floty.

Warto przygotować się do nadchodzących zmian prawnych, kupując dobre urządzenie.

Pod adresem https://www.Alkotester.pl znajduje się sklep internetowy z alkomatami takich marek, jak PROMILER, PRO-X, GTX i AlcoForce. Każdy znajdzie tu alkomat dla siebie, w odpowiedniej cenie. Promiler prowadzi także serwis oraz kalibrację urządzeń. Można również zamawia dodatkowe ustniki. Alkomaty są projektowane w Polsce i produkowane w Korei Południowej, przez największego na świecie producenta alkomatów.

Alkotester - strona główna

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

 

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

 

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

 

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się