Jedna silna burza może sprawić, że nasz samochód trafi na złom. Niestety, to prawda. Jak chronić samochód przed opadami nawalnymi? Jak chronić auto przed zalaniem?

W ostatnich latach coraz częściej w trakcie lata pojawia się zjawisko deszczu nawalnego. To bardzo niebezpieczne zjawisko, które może doprowadzić do zniszczenia samochodu.

Co to jest deszcz nawalny? To intensywne opady deszczu, o bardzo dużym natężeniu, na niewielkim, określonym terenie. Popularnie nazywa się je oberwaniem chmury. W bardzo krótkim czasie, na określony teren spada duża ilość wody (często powyżej 100mm). Oberwanie chmury trwa od kilku do kilkudziesięciu minut.
Żaden system kanalizacji deszczowej, nawet najlepszy, nie jest w stanie przyjąć na raz tak dużych ilości wody. Do tego należy pamiętać, że w wielu przypadkach system nie jest w stu procentach drożny. Nie może być, bo jego przepustowość jest ograniczana przez piasek, liście, gałęzie i wszystko, co wraz z wodą trafia do studzienek.
Dlatego studzienki nie są w stanie przyjąć tak dużych ilości wody i zaczynają powstawać rozlewiska. W miejscach, które są nisko położone, zaczyna gromadzić się woda, spływająca z wyżej położonych miejsc. Poziom wody w niektórych, nisko położonych miejscach zaczyna szybko wzrastać. I może osiągnąć kilkadziesiąt centymetrów, w krótkim czasie. A czasami znacznie więcej – i sięgnąć do dachu samochodu, który stał w niefortunnym miejscu.

Photo by maxstrz on Foter.com

Photo by maxstrz on Foter.com

Jak uniknąć zalania samochodu w trakcie oberwania chmury?

Przezorny zawsze ubezpieczony. Najlepszym zabezpieczeniem jest oczywiście, zakup ubezpieczenia AC. Ale uwaga! Należy dokładnie wczytać się w OWU. Trzeba sprawdzić, czy ubezpieczenie obejmuje pokrycie szkód po zalaniu auta.

Jak unikać możliwości zalania auta?
• Trzeba zawsze dbać o stan uszczelek w samochodzie (w oknach, drzwiach i w szyberdachu). One są podstawowym elementem, chroniącym auto przed dostaniem się wody do środka.
• Nigdy nie należy zostawiać auta z otwartymi (uchylonymi) oknami, szyberdachem itd.
Wietrzysz auto w trakcie upału? W wielu autach jest funkcja, pozwalająca na szybkie, zdalne zamknięcie wszystkich okien. Wystarczy nacisnąć i przytrzymać przycisk zamykania na pilocie centralnego zamka.
• Każdy człowiek zna swoje miasto i wie, w których rejonach, po opadach deszczu, pojawiają się zalania. Należy omijać te miejsca, kiedy jest zagrożenie ze strony deszczu albo kiedy zbliża się burza.
• Jeśli zbliżają się, albo już trwają opady deszczu (burza), należy unikać jazdy tunelami i nisko położonymi ulicami. To samo dotyczy parkowania. Auto zawsze trzeba zaparkować w wysoko położonym miejscu.
• Należy poczekać, aż poziom wody opadnie. Pod żadnym pozorem nie wolno przejeżdżać przez głębokie kałuże, otwierać drzwi zalanego auta, albo uruchamiać jego silnika.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której zostaliśmy uwięzieni np. pod mostem, albo w tunelu (w korku) i zaczyna podnosić się poziom wody. W tym przypadku musimy ratować swoje życie, a nie auto. Jak postępować?

Wyłączamy silnik samochodu. Włączamy światła awaryjne. Zaciągamy hamulec ręczny. Otwieramy szyby. Nie otwieramy drzwi, żeby nie zalać wnętrza auta!
Wychodzimy z kabiny auta przez otwartą szybę. Następnie, naciskamy przycisk zamykania na pilocie centralnego zamka i trzymamy go przez kilka chwil, aż wszystkie szyby zostaną automatycznie zamknięte.
Jak najszybciej kierujemy się w stronę wysoko położonego miejsca.
W ten sposób sami uratujemy nasze życie. Jest również szansa, że nie dojdzie do zalania wnętrza pojazdu i być może, auto uda się uratować.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

 

Podziel się