Sprzęgło jest jednym z najbardziej istotnych podzespołów w naszym samochodzie. Sprzęgło odpowiada za tymczasowe odłączanie silnika od układu napędowego, czemu zawdzięczamy możliwość bezpiecznej zmiany biegów w trakcie ciągłej pracy silnika. Używanie sprzęgła w nieprawidłowy sposób może spowodować istotną awarię lub nawet unieruchomić samochód. Jak powinniśmy właściwie posługiwać się sprzęgłem by uniknąć drogich w naprawie usterek?
Na początek ważna informacja. Sprzęgło to element eksploatacyjny, zatem nawet to najlepsze, eksploatowane w odpowiedni sposób, w końcu będzie wymagało wymiany. Po jakim czasie trzeba być przygotowanym na wymianę sprzęgła? Najlepsze, przy odpowiedniej eksploatacji, potrafią wytrzymać ok. 200 tys. km przebiegu. Tanie zamienniki, przy idealnych warunkach eksploatacji – do 100 tys. km przebiegu.

Przyczyny awarii sprzęgła

Najczęściej psucie się sprzęgła jest wynikiem nieprofesjonalnych napraw oraz braku umiejętności poprawnego używania tego podzespołu. Częstym błędem kierowców, przyczyniającym się do awarii sprzęgła jest nazbyt gwałtowne ruszanie z miejsca, np. na światłach, co bardzo lubią wielbiciele „sportowej” jazdy. do sportowej jazdy służą tory wyścigowe, a nie ulice, a do sportu używa się aut sportowych, a nie stuningowanych wynalazków, czy „hot hatchy”.

W wyniku gwałtownego ruszania następuje nadmierne obciążenie okładzin sprzęgła, w wyniku czego dojść może do jego przypalenia. Jeśli sprzęgło zostanie przypalone, naprawa awarii może polegać na wymianie tarczy sprzęgłowej, co wymaga wymontowania skrzyni biegów z samochodu w związku z czym jest kosztowne.
Kolejną ryzykowną dla kondycji sprzęgła naszego samochodu czynnością jest dotykanie pedału sprzęgła poza zmianą biegów, głównie polegać to może na przytrzymywaniu nogi na pedale sprzęgła w trakcie jazdy. Takie zachowanie może przyspieszyć zużywanie się okładzin sprzęgła oraz jego łożyska wyciskowego.

Tarcza sprzęgła I Motorewia.pl I Żródło: www.sprzeglo.com.pl

Tarcza sprzęgła I Motorewia.pl I Żródło: www.sprzeglo.com.pl

Jak dbać o sprzęgło?

Dbanie o sprzęgło naszego samochodu polega w głównej mierze na prawidłowym jego stosowaniu, unikanie radykalnych błędów znacznie wydłuży żywotność tego podzespołu. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania sprzęgła naszego samochodu musimy zwrócić uwagę, aby w trakcie ruszania hamulec ręczny był opuszczony do końca a w trakcie zmiany biegów pedał sprzęgła był maksymalnie wciśnięty.

Ruszać powinniśmy zawsze z możliwie najniższych obrotów silnika, należy unikać gwałtownego opuszczania pedału sprzęgła czy ruszania z tzw. piskiem opon. Jeżeli postaramy się na co dzień zwracać uwagę na powyżej opisaną kulturę stosowania sprzęgła istotnie wydłużymy żywotność tarczy ciernej. W trakcie postoju na światłach lub w dużym korku należy czekać na zerowym biegu. Pozwoli to na oszczędzenie wszystkich elementów sprzęgła. Jeżeli nasz samochód wyposażony jest w napęd na cztery koła warto korzystać z funkcji rozłączania osi co pozwala na zmniejszenie obciążenia sprzęgła o mniej więcej 30%.

Pamiętajmy zawsze o dociskaniu pedału sprzęgła do końca i dodawaniu gazu jedynie wtedy, gdy ręczny hamulec jest całkiem opuszczony. Warto również zrezygnować z nawyku prowadzenia samochodu w butach na wysokich obcasach, co zapewni nie tylko wyższy poziom bezpieczeństwa ale i sprawi, iż nie będziemy jeździć na tzw. pół-sprzęgle.

Sprawdź najlepsze ceny sprzęgieł i kół dwumasowych w sklepie internetowym httpss://www.sprzeglo.com.pl

MENU

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się