Co powoduje, że elementy z tworzyw sztucznych tracą swój piękny, czarny kolor? Dlaczego elementy gumowe (uszczelki i inne) robią się szare i twardnieją, a nawet się kruszą? Dlaczego ciemne tkaniny w samochodzie tracą swój fabryczny kolor, a materiały skórzane i skóro podobne pękają? Jednym z najważniejszych powodów jest promieniowanie ultrafioletowe i światło słoneczne. Jak chronić przed tym samochód?

W trakcie lata wiele aut jest wystawionych na działanie silnych promieni słonecznych. Mogą one spowodować wiele uszkodzeń, które mają negatywny wpływ na wygląd nadwozia i wnętrza kabiny samochodu.
• Promieniowanie słoneczne powoduje blaknięcie elementów z tworzyw sztucznych. Zewnętrzne elementy z tworzywa robią się szare, co jest szczególnie widoczne w przypadku zderzaków, części lusterek bocznych, podszybia przy wycieraczkach przedniej szyby, a także w przypadku elementów dekoracyjnych.
• Promieniowanie ultrafioletowe powoduje przyspieszone zużycie elementów gumowych. To dlatego uszczelki samochodowe robią się szare, a potem twarde i zaczynają kruszeć. Tak, promieniowanie ultrafioletowe ma też negatywny wpływ na boki opon.
• Promieniowanie słoneczne powoduje także blaknięcie tkanin, które producent samochodu zastosowań na fotelach i na boczkach drzwi. Także tworzywa wewnętrzne mogą tracić swój czarny kolor.
• Wystawianie auta na długotrwale działanie promieni słonecznych może też powodować starzenie się elementów, wykonanych ze skóry i ekoskóry, powodując np. ich pękanie.

Jak chronić pojazd przed tego typu uszkodzeniami?

Najlepiej oczywiście, parkować autem w cieniu, we własnym garażu, albo pod wiatą.
Można stosować substytut garażu, w postaci pokrowca na auto.
Warto chronić wnętrze samochodu przed przedostawaniem się do niego nadmiernego promieniowania słonecznego. Jeśli nie mamy garażu i pokrowca, można stosować atermiczne osłony na szyby, przednie i boczne, zależnie z której strony świeci słońce. Można też stosować samoprzylepne roletki na okna.
Trzeba także stosować specjalne kosmetyki – do zderzaków z tworzywa (przywracające kolor), do wnętrza auta, do skórzanej tapicerki (nawilżające i zwiększające elastyczność), a także do gumy (np. silikonowe spraye do uszczelek, które skutecznie chronią przed wysychaniem, zapewniają czarny kolor i elastyczność uszczelek).

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się