Jak chronić akumulator samochodowy przed zniszczeniem? Jak zabezpieczyć akumulator samochodowy przed głębokim rozładowaniem, które go niszczy? Jak chronić akumulator przed głębokim rozładowaniem zimą?

W niskich temperaturach sprawność akumulatora samochodowego spada. Zgodnie z wyliczeniami specjalistów, w temperaturze 0 st. C, sprawność akumulatora spada do 80%. W temperaturze minus 10 st. C, sprawność akumulatora spada do 70%.
Oczywiście, powyższe wyliczenia dotyczą akumulatora w pełni sprawnego i w pełni naładowanego. A zatem w przypadku osoby, która ma 3 letni akumulator i sporadycznie korzysta z auta, jedna noc z temperaturą minus 10 st. C, może całkowicie zniszczyć akumulator.

Głębokie rozładowanie akumulatora powoduje zazwyczaj jego całkowite zniszczenie, na skutek zasiarczenia płyt. Po zasiarczeniu drastycznie spada pojemność akumulatora (może wynosić do 20% wartości początkowych). Akumulator może także w ogóle nie przyjmować prądu ładowania. W praktyce jedyną współczesną metodą na ratowanie takiego akumulatora jest stosowanie specjalnej ładowarki, z trybem regeneracji.

Dawniej, za czasów PRL, kiedy dostęp do akumulatorów był utrudniony, stosowano specjalny proces regeneracji akumulatora. Był on pracochłonny i niebezpieczny. Akumulator był ładowany przez wiele godzin, prądem o ściśle określonych parametrach. Kilkakrotnie wymieniano w nim elektrolit (kilka razy stosowano tylko samą wodę demineralizowaną). Obecnie nie ma to żadnego sensu, albowiem nie produkuje sie już akumulatorów obsługowych (za wyjątkiem motocykli), a po drugie, regeneracja zasiarczonego akumulatora jest po prostu nieefektywna.
Trzeba niestety przyjąć, że po zasiarczeniu akumulator nadaje się do wymiany na nowy.

Do zasiarczenia akumulatora samochodowego na skutek głębokiego rozładowania, dochodzi najczęściej w czterech sytuacjach.
* Zimą, w trakcie mroźnych nocy, gdy akumulator jest wystawiony na działanie mrozu.
* W trakcie gorącego lata, kiedy akumulator jest wystawiony na działanie promieni słonecznych. W wysokiej temperaturze naturalny proces samorozładowania akumulatora znacząco przyspiesza.
* Kiedy pobór mocy po wyłączeniu silnika jest tak duży, że akumulator ulega rozładowaniu (na skutek przebić w instalacji, włączonej żarówki, urządzenia, które pobiera dużo prądu, na przykład niefabrycznego alarmu, albo stacji multimedialnej).
* Kiedy auto jest pozostawione bez ruchu na długi czas i akumulator stopniowo się rozładowuje aż do całkowitego rozładowania.

Jak chronić akumulator samochodowy przed rozładowaniem w trakcie zimy?

Teoretycznie zimy są łagodniejsze na skutek ocieplenia klimatu. Ale czasami teorie klimatologów wydają się śmieszne, gdy spojrzy się za okno. Obecna zima 2021 jak widać nie zamierzała odejść bez walki i aktualnie pokazuje, na co ją stać. Wiele akumulatorów tej zimy nie przeżyje. Zamiast płakać nad ich losem, zastanówmy się, jak je chronić przed głębokim rozładowaniem, które oznacza dla większości akumulatorów wyrok śmierci.
* Przechowywanie samochodu w ciepłym miejscu, np. ogrzewanym garażu, w którym panuje niska, ale dodatnia temperatura, skutecznie chroni akumulator przed głębokim rozładowaniem;
* Intensywna eksploatacja, przejeżdżanie kilkudziesięciu kilometrów dziennie – to sposób na standardowe naładowanie akumulatora przez alternator.
* Wyjmowanie akumulatora w trakcie najsilniejszych mrozów, przechowywanie go w domu i doładowywanie ładowarką mikroprocesorową albo prostownikiem.
* Doładowywanie akumulatora w aucie, które jest eksploatowane na krótkich trasach.
* Unikanie korzystania z szeregu odbiorników prądu podczas postoju – np. audio, elektrycznie sterowanych szyb itd.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

 

Podziel się