Jak samodzielnie sprawić, by samochód wyglądał lepiej, niż w chwili wyjazdu z salonu? Niezbędne są trzy rzeczy: odpowiednie środki, odpowiednie miejsce i dobry plan działania. A do tego wszystkiego odrobina chęci. Satysfakcjonujący efekt murowany.


Trzeba też pamiętać, że 19 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodu, a jak wiadomo, święta trzeba święcić, bo potem człowiek wyląduje w piekle i dopiero się narobi.


Samochód powinno się myć jak najczęściej, a jego karoserię co pewien czas woskować. Takie działania sprawiają, że pojazd, nawet zaawansowany wiekowo, wygląda świetnie, co sprawia, że z radością na twarzy się do niego wsiada. Tak samo jest w przypadku wnętrza pojazdu. Jeśli jest czyste, miłe i pachnące, korzysta się z niego z prawdziwą przyjemnością.
Ale dbałość o samochód ma jeszcze dodatkowo wymiar finansowy. Mycie i woskowanie karoserii zapobiega korozji. Stosowanie środków do konserwacji tworzyw i elementów chromowych chroni je przed blaknięciem. Dbałość o pojazd sprawia, że nie trzeba będzie wydawać na usługi blacharza, a za kilka lat auto będzie mogło osiągnąć dobrą cenę przy sprzedaży.

Sunnycar detailing - Motorewia.pl - autor Michał Lisiak

Sunnycar detailing – Motorewia.pl – autor Michał Lisiak

 

Samochodowa klinika piękności – kosmetyki


W sklepach motoryzacyjnych, w serwisach aukcyjnych i w supermarketach można znaleźć cały szereg kosmetyków samochodowych. Jedne są lepsze, jedne są gorsze, jedne tańsze, jedne droższe, jedne bardziej skuteczne a inne w zupełności nieskuteczne. Autor tekstu miał przyjemność (a czasami nieprzyjemność) testowania całego szeregu kosmetyków samochodowych.


Duża część kosmetyków samochodowych jest skuteczna i niedroga, ale trzeba włożyć sporo wysiłku i poświęcić dużo czasu, aby zastosować je we właściwy sposób. Przykładem mogą być różnej maści woski. Trzeba przygotować auto do ich nałożenia. Trzeba je nałożyć bardzo równo. Trzeba poświęcić mnóstwo czasu i wysiłku na ich odpowiednie wypolerowanie. I niestety, niemal zawsze zostają smugi, białe naloty, resztki wosku w szczelinach.
Ale na szczęście można inaczej – szybko, przy niewielkim wysiłku i skutecznie.


Dziś, w Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodu, przyszedł czas na kosmetyki samochodowe polskiej firmy Ondo z linii Sunnycar Detailing. Pierwsze działania operacyjne z ich udziałem zostały przeprowadzone z użyciem następujących produktów:
Sunnycar Car Shampoo – skoncentrowany szampon samochodowy;
Sunnycar Glass Cleaner – preparat do mycia szyb samochodowych;
Sunnycar Wet Wax – polimerowy wosk z krzemem na mokro;
Sunnycar Tire Satin Dressing – środek do pielęgnacji opon i plastyków zewnętrznych;
Sunnycar Plastic Satin Dressing – środek do pielęgnacji plastyków wewnętrznych.


Czym wyróżniają się środki firmy Sunnycar Detailing na tle innych, dostępnych produktów?
Praca z nimi jest bardzo przyjemna ze względu na niezwykłe doznania zapachowe. Mówiąc wprost – samochód czuje się jak w spa, a jego właściciel, jak w trakcie aromaterapii. Każdy produkt ma swój własny zapach (cytrusowy, malinowy itd.) i w niczym nie przypomina on tanich choinek zapachowych do aut, od których boli głowa. Produkty powinno się trzymać z dala od małych dzieci, żeby czasem któreś nie skusiło się na spróbowanie. W trakcie czyszczenia samochodu intensywnie i bardzo przyjemnie pachniało na całej działce.
Druga sprawa to duża skuteczność działania. Ta zostanie potwierdzona w poniższym materiale zdjęciowym.
Trzeci plus produktów Sunnycar Detailing to świetna wydajność. Zużycie środków jest bardzo małe, a opakowania są duże. Przez to wystarczają na bardzo długie użytkowanie.

Samochodowa klinika piękności – miejsce, warunki pogodowe i akcesoria


Potrzebne będzie nam miejsce z dostępem do wody, wąż ogrodowy z odpowiednią końcówką, ręczniczek bawełniany, gąbka do mycia i kilka ściereczek z mikrofibry (kosztują ok. 2 – 3 zł za sztukę, można je prać i wykorzystywać wielokrotnie), a także dwa pojemniki na wodę (miski, czyste wiadra, mogą być wiadra budowlane z marketu budowlanego, 10 litrowe najtańsze kosztuje ok. 6 zł).
Samochodu nie myjemy szczotką – szczotka nadaje się do mycia podwozia i progów od spodu, szczotka rysuje delikatny lakier samochodu. Auto myjemy delikatną gąbką.
Musimy pamiętać, że zgodnie z prawem, nie można myć samochodu na własnej posesji (tak, zgodnie z ustawą o czystości i porządku w gminach), jeśli stanowisko do mycia pojazdu nie jest odizolowane od podłoża, a ścieki powstające w trakcie mycia nie są odprowadzane do kanalizacji. Zatem jeśli mamy złośliwego sąsiada, a nasze stanowisko do mycia nie jest w pełni „unijne” i „ekologiczne”, dostosujmy czas mycia do jego nieobecności, aby nie zainkasować mandatu w kwocie 500 zł.


Najlepiej, jeśli jest ciepło, ale auto nie może stać w słońcu. Samochód musi znajdować się w cieniu, a jego karoseria musi być chłodna. Zacienione miejsce musi być też wybrane tak, aby auto nie było narażone na osadzanie się na nim pyłu (np. z piaskowej drogi).

 

Samochodowa klinika piękności z Sunnycar Car Shampoo

Sunnycar Shampoo - Motorewia.pl

Sunnycar Shampoo – Motorewia.pl


Szampon jest bardzo silnie skoncentrowany. Rozcieńcza się go w stosunku 30 ml na 10 litrów ciepłej wody. Do umycia samochodu w zupełności wystarcza 5 litrów wody, zatem dawkę szamponu można zmniejszyć.


Rozpoczynamy od spłukania nadwozia samochodu czystą wodą, korzystając z węża ogrodowego i odpowiedniej końcówki. Po spłukaniu dorabiamy szampon w odpowiedniej proporcji z ciepłą wodą.
Producent zaleca (i jest to całkiem dobra rada), aby przygotować sobie dwa pojemniki: jeden z szamponem, drugi z czystą wodą. Po umyciu każdego elementu auta, gąbkę płuczemy w pojemniku z czystą wodą.


Mycie szamponem zaczynamy od dachu samochodu, potem maski i schodzimy coraz niżej, aż do progów. Szampon specjalnie się nie pieni, przepięknie pachnie i widać, że jest bardzo skuteczny.
Szamponem nie myjemy szyb. Szampony z woskiem powodują przyspieszone zużycie wycieraczek samochodowych. Do szyb mamy inny środek.
Jedyne, o czym musimy pamiętać, to dokładne usunięcie kropli wody z szyb. Robimy to za pomocą ściągaczki do wody. Ułatwimy sobie dalsze prace, a na szybach nie pojawią się plamy.

DSCF8468


Tak wygląda dach po zakończonym myciu szamponem.

DSCF8469


A tak inne części nadwozia.

DSCF8470

 

 

Samochodowa klinika piękności z Sunnycar Wet Wax

Sunnycar Wet Wax - Motorewia.pl

Sunnycar Wet Wax – Motorewia.plWosk na mokro Sunnycar Wet Wax to świetna alternatywa dla typowego wosku, który trzeba długo polerować, a do tego jeszcze odpowiednio równo nałożyć. Tu wszystko dzieje się o wiele szybciej i przy mniejszym wysiłku.


Jeszcze wilgotne nadwozie dokładnie i równomiernie spryskujemy woskiem Sunnycar Wet Wax. Posiada on wygodny w użyciu spray. Spryskujemy z odległości ok. 30 centymetrów. I przy okazji delektujemy się zapachem.

DSCF8473

 


Po dokładnym pokryciu nadwozia woskiem, znów bierzemy do ręki wąż ogrodowy ze spryskiwaczem i dokładnie (a zarazem delikatnie – mgiełką) spryskujemy wodą całe nadwozie auta. Wszystko, co zostało spryskane woskiem Sunnycar Wet Wax, musi zostać spryskane wodą.

DSCF8474

 

DSCF8477

 


Kolejny krok to osuszenie nadwozia. Do tego celu bierzemy ręcznik bawełniany. Osuszamy, bez tarcia. Oczywiście, lepiej, jak ręcznik będzie duży, albo będziemy mieć dwa.

DSCF8478


Po osuszeniu nadwozie jeszcze nie wygląda idealnie. A przynajmniej tak się wydaje. Ale cierpliwości. Po paru minutach od osuszenia, lakier zmienia się w lustro.

DSCF8480

 

Samochodowa klinika piękności z Sunnycar Glass Cleaner

DSCF8490


Pachnie, a jakże. I to jeszcze jak. Ale ma jeszcze inną zaletę. Każdy preparat do czyszczenia szyb cuchnie alkoholem. Dla wielu osób może być to całkiem miły zapach, zwłaszcza dla tych, z czerwonymi nosami.
Sunnycar Glass Cleaner nie zawiera ani grama alkoholu. Nadaje się do czyszczenia szyb samochodowych, lusterek zewnętrznych, lusterka wewnętrznego, lam i reflektorów.


Jeśli szyby są mokre, używany ściągaczki do wody, albo bawełnianego ręczniczka. Spryskujemy suche szyby preparatem Sunnycar Glass Cleaner. Niewielka ilość w zupełności wystarcza.

DSCF8492

Następnie polerujemy szybę albo lampy za pomocą ściereczki z mikrofibry. Aż do chwili, gdy na szybie nie ma śladu Sunnycar Glass Cleaner.

DSCF8493

Środek jest bardzo skuteczny. Szyby warto też umyć od środka. Nie można zapomnieć też o lusterku wewnętrznym.

 

Samochodowa klinika piękności z Sunnycar Tire Satin Dressing

DSCF8482


Sunnycar Tire Satin Dressing to środek do czyszczenia i pielęgnacji opon oraz zewnętrznych elementów z tworzywa. Nadaje satynowy połysk, wydobywa kolor, chroni i konserwuje. Nakłada się go w niewielkiej ilości na umyte i suche elementy, a następnie poleruje kilka razy ściereczką z mikrofibry.
Środek można stosować do podszybia, słupków i opon. Oczywiście, opony też muszą być suche i umyte. Wolno smarować tylko ich boki, w żadnym wypadku bark i bieżnik.

DSCF8488


Tutaj najlepiej widać różnicę pomiędzy elementem pokrytym Sunnycar Tire Satin Dressing (po lewej) a jeszcze niepokrytym (po prawej).

DSCF8486

 

 

Samochodowa klinika piękności z Sunnycar Plastic Satin Dressing

DSCF8497

Sunnycar Plastic Satin Dressing to środek do pielęgnacji elementów z tworzywa, znajdujących się w środku samochodu. Można go użyć do deski rozdzielczej, kierownicy, elementów z tworzywa przy fotelach, do progów. Zdecydowanie odświeża i pogłębia kolor elementów z tworzywa, a także chroni przed negatywnym wpływem promieniowania ultrafioletowego.

DSCF8499

 


Satynowy środek idealnie nadaje się do elementów deski rozdzielczej, albowiem latem, w promieniach słońca, deska nie będzie nam świecić prosto w oczy.

 

Samochodowa klinika piękności z Sunnycar Detailing – efekt końcowy

DSCF8500

Efekt jest świetny. Gdyby zdjęcia zrobił profesjonalny fotograf, z pewnością byłby bardziej widoczny.

DSCF8494

 

 

DSCF8495

 

 

DSCF8496

 


Pierwsze działania operacyjne ze środkami Sunnycar Detailing okazały się bardzo obiecujące. Kolejne – w przygotowaniu.

MENU

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się