Czy akumulator samochodowy (akumulator rozruchowy 12V, stosowany w samochodzie osobowym) może wybuchnąć? W jakich sytuacjach akumulator samochodowy 12V może wybuchnąć? Czy wybuch akumulatora samochodowego (rozruchowego) 12V jest groźny?

Akumulator samochodowy 12V to podzespół, który znajduje się w każdym samochodzie osobowym. Znajdziemy go w każdym samochodzie z silnikiem benzynowym i wysokoprężnym (i jest to akumulator rozruchowy). Standardowy akumulator 12V znajdziemy także pod maską samochodów elektrycznych, choć nie pełni on funkcji rozruchowej, jak w aucie z silnikiem spalinowym.

Akumulator samochodowy 12V to podzespół bezpieczny. Ale w skrajnych przypadkach, niemal zawsze na skutek błędów użytkownika, może być niebezpieczny.
Co jest niebezpiecznego w akumulatorze samochodowym? Pomiędzy płytami dodatnimi i ujemnymi akumulatora znajduje się elektrolit. Co to jest? Elektrolit to mieszanina wody i kwasu siarkowego (stosuje się 40% roztwór). Kwas siarkowy jest niebezpieczny, może dotkliwie poparzyć.

Dawniej stosowano akumulatory obsługowe, w których użytkownik musiał sprawdzać i uzupełniać poziom elektrolitu. Jeśli ten był zbyt niski, użytkownik musiał dolewać do akumulatora wodę destylowaną. Obecnie stosuje się akumulatory bezobsługowe, w których nie trzeba uzupełniać poziomu elektrolitu przez 5 lat (maksymalny okres eksploatacji współczesnego akumulatora), jeśli akumulator jest eksploatowany zgodnie z zaleceniami producenta (chodzi tu przede wszystkim o odpowiednią temperaturę otoczenia (do maksymalnie 45 stopni), a także o właściwy prąd ładowania.

Czy wybuch akumulatora jest groźny?

Oczywiście, jest groźny. Wybuch akumulatora może spowodować poważne poparzenie.

Czy akumulator samochodowy może wybuchnąć?

Sam na pewno nie wybuchnie. Jest odpowiednio zabezpieczony. Nowoczesne akumulatory bezobsługowe mają szczelne obudowy. W przypadku niektórych są one dodatkowo wzmacniane.

Kiedy akumulator samochodowy może wybuchnąć?

Akumulator samochodowy 12V może wybuchnąć podczas niewłaściwego ładowania, kiedy użytkownik źle podłączy ładowarkę mikroprocesorową albo prostownik. Zamiana biegunów (minus ładowarki do plusa akumulatora, plus ładowarki do minusa akumulatora) spowoduje eksplozję akumulatora.
Akumulator samochodowy 12V może wybuchnąć podczas złego podłączenia baterii rozruchowej (boostera) w sytuacji, gdy akumulator uległ rozładowaniu. Zamiana biegunów (jak w poprzednim przypadku) spowoduje eksplozję akumulatora).

https://www.youtube.com/watch?v=zT5DxbkPf_8

Akumulator samochodowy 12V może wybuchnąć podczas złego podłączenia kabli rozruchowych, przy podłączaniu do auta akumulatora z innego pojazdu. Ta sama sytuacja co poprzednio – na skutek zamiany biegunów.
Akumulator samochodowy 12V może wybuchnąć wtedy, gdy został wystawiony na działanie silnego mrozu, a potem podłączono do niego ładowarkę. Silny mróz może spowodować zamarznięcie elektrolitu. Przed rozpoczęciem ładowania, akumulator samochodowy musi postać kilka godzin w domu, w ciepłym pomieszczeniu, aby osiągnął pokojową temperaturę. Dopiero wtedy można go ładować.
Akumulator samochodowy może wybuchnąć wtedy, gdy jest ładowany i ktoś zbliży się do niego ze źródłem ognia. Może to być np. papieros. W trakcie ładowania z akumulatora mogą wydostawać się pewne, niewielkie ilości wodoru, który jest skrajnie wybuchowy. Trzeba pamiętać o tym, że akumulator jest ładowany wtedy, gdy jest do niego podłączona ładowarka i wtedy, gdy jest włączony silnik auta (wtedy ładuje go alternator). Nie wolno zbliżać sie do akumulatora ze źródłem ognia, ani trzymać akumulatora w pobliżu źródeł ognia.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

 

Podziel się