Kiedyś z drewna ludzie budowali praktycznie wszystko – domy, kościoły, wartownie i wieże strażnicze. Dziś budowle drewniane ustąpiły miejsca budynkom wykonywanym w technologii murowanej albo stalowej (hale itd). Mimo to nadal są osoby, które uważają, że domy, szopy i garaże drewniane to bardzo dobre rozwiązanie. Poza tym drewno uważane jest za materiał ekologiczny. Czy warto zbudować garaż drewniany? Postanowiliśmy zapytać specjalistę z firmy Eko-Architektura.

Naszym rozmówcą jest Przemysław Balcewicz, dyrektor firmy Eko-Architektura. Firma ta uznawana jest za lidera w dziedzinie budowy garaży drewnianych oraz innych budynków z drewna.

Rusiec1

Garaż drewniany – etap pierwszy. Zebranie materiałów

Panie Przemysławie – od czego zaczynamy?
PB: Podobnie jak w przypadku każdej innej budowy – najpierw musimy zebrać odpowiednie materiały. W tym celu należy więc pozyskać odpowiednią ilość drewna. Warto pamiętać o tym, że nie może być to każde drewno – tylko musi spełniać ściśle określone kryteria wyboru.

Jakie to kryteria? Jak dobierać drewno do budowy garażu drewnianego?
PB: Już mówię. Drewno powinno być gatunku jodły lub sosny. Drewno na budowę garażu powinno pochodzić z regionu północnego. Drewno powinno też posiadać wilgotność w przedziale 14-18%.

Dlaczego jest to takie ważne?
PB: Tylko taka specyfikacja drewna pozwala wznieść z niego konstrukcję, która przetrwa całymi latami. Surowiec później przewozimy do tartaku i w zależności od tego, z jakim projektem mamy do czynienia – czy są to garaże drewniane czy energooszczędne domy klasy A – docinamy poszczególne elementy, tworząc z nich jakby zestaw klocków LEGO, tylko że dla dorosłych. Później każdy elementy konstrukcyjny należy oznaczyć i opisać w instrukcji. W zasadzie to właśnie stworzenie instrukcji i cięcie desek zajmuje najwięcej czasu.

Rusiec2

Jak się przygotować do budowy garażu?

Instrukcja jest bardzo ważna, bo dzięki niej użytkownik może właściwie zbudować garaż.
PB: Dokładnie tak!

Jak się przygotować do budowy, gdy mamy już te elementy?
PB: W zasadzie to powinniśmy przygotować się do budowy jeszcze zanim otrzymamy elementy konstrukcyjne. Wynika to z faktu, iż po dostarczeniu należy jak najszybciej przystąpić do montażu, aby nie chłonęły wilgoci i nie były długo wystawione na działanie promieni słonecznych.
Jeśli chodzi o prace przygotowawcze, mogą być one różne. W przypadku domów drewnianych najważniejszy będzie fundament i podciągnięcie różnego rodzaju instalacji użytkowych: prądu, gazu czy wody. Normą też jest zdobycie pozwolenia na budowę, jeśli takowe w danej sytuacji jest wymagane. Paradoksalnie to właśnie te kwestie zabierają w całym procesie najwięcej czasu.

Rusiec3

Przygotowanie terenu i narzędzi

Co z przygotowaniem terenu, na którym chcemy postawić garaż drewniany?
PB: Jeśli zaś chodzi o samo przygotowanie terenu – zawsze powinniśmy odpowiednio przystosować miejsce, gdzie zostaną wyładowane elementy – na przykład poprzez położenie tam dużej płachty, aby konstrukcja nie miała styczności z glebą. Warto zawczasu sprawdzić też prognozę pogody, bowiem podczas budowy nie może być mowy o deszczu czy silnym wietrze.

Ważne są również odpowiednie narzędzia.
PB: Tak, są bardzo ważne. Powinniśmy przygotować sobie zestaw narzędzi, których będziemy używać podczas montażu. Są to w zasadzie podstawowe rzeczy, które większość z nas trzyma w składziku. Później otrzymujemy elementy konstrukcyjne i możemy przystępować do montażu. Jak mówiłem – powinniśmy to zrobić jak najszybciej, aby uniknąć niszczenia drewna. Sam montaż – w zależności od wielkości konstrukcji – może potrwać od jednego dnia do tygodnia. Więcej będzie to tylko w przypadku indywidualnych zamówień o dużej powierzchni lub skomplikowanej budowie.

Czy są jakieś prace wykończeniowe, które należy wykonać przed rozpoczęciem użytkowania?
PB: Jeśli chodzi o wykończenie wnętrza, to nie. Drewniane garaże i domy są na tyle estetyczne i funkcjonalne w środku, że nie ma takiej potrzeby. Co innego natomiast tyczy się części zewnętrznej budynku. Zaraz po ukończeniu montażu powinniśmy dobrze zaimpregnować drewno i pomalować je specjalną farbą. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że woda nie będzie wnikać w strukturę materiału, a destruktywne działanie wiatru, kurzu i promieni słonecznych zostanie zredukowane.

PB: Budownictwo drewniane cieszy się coraz większym zainteresowaniem także w całej Europie – dodaje Przemysław Balcewicz – Nasze domki drewniane są również we Francji:
Chalet PRO
187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE
tel. 04 85 44 00 20
strona: https://chaletpro.fr/Produits/abris-de-jardin-et-pavillons

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

 

Podziel się