Każdego roku zdarzają się wypadki, spowodowane przez pijanych kierowców, przewożących dzieci. Zawsze w takich przypadkach rodzi się pytanie: czy do takiego zdarzenia doszło, bo pozwoliła na to najbliższa rodzina? Czy można było temu jakiś zapobiec?

Dlaczego pijani kierowcy wsiadają za kierownicę auta? Być może dlatego, że kontrole drogowe trzeźwości kierowców zdarzają się niezwykle rzadko. To jak wygrać w LOTTO. Przykład? Od 16 lat jeżdżę samochodem. Przejechałem ok. 300 tysięcy kilometrów. W tym czasie kontrolowano mnie dwa razy.
Nie jestem za tym, żeby wprowadzać w naszym kraju państwo policyjne. Jestem za tym, żeby kary za jazdę po pijanemu były jak najwyższe.
Najbardziej interesujące jest jednak to, jak doszło do zdarzenia, w którym pijany kierowca mógł zabrać dzieci i pojechać samochodem.

Pijany za kierownicą – z dziećmi

19 sierpnia tego roku. Lubuskie. Powiat strzelecko – drezdenecki.
31-letni kierowca dachował. W aucie było dwoje dzieci – 6 i 9 lat.
Kierowca miał 2,2 promila alkoholu we krwi.
Dzieci zostały przewiezione do szpitala.
Kara – grozi do 2 lat. Naszym zdaniem – zdecydowanie za mało.

16 sierpnia tego roku. Pomorskie. Dobieszew, ok. Słupska.
35 – letni kierowca dachował. Przewrócone auto zauważył Policjant, który przejeżdżał tam z żoną. Pijany 35 – latek uciekł, zostawiając w samochodzie 5 – letniego syna.
Kara – grozi do 5 lat. Naszym zdaniem – zdecydowanie za mało.

To tylko dwa przykłady z ostatniego miesiąca.
Ilu pijanych kierowców trafiło do celu, wioząc w aucie dziecko albo dzieci? Skoro raz się udało, to zrobią to jeszcze raz.

By Versageek - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5407570

By Versageek – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5407570

Czy w rodzinie pijanego kierowcy było przyzwolenie na taki czyn?

2,2 oraz 3 promile. Tyle we krwi ma kompletnie pijany człowiek. Trzeba być głuchym i ślepym, aby tego nie zauważyć.
Czy nikt z rodziny takich osób nie zauważył tego, że pijany kierowca wsiada do auta, w dodatku z małym dzieckiem? Nikt nie zaprotestował?
A może problem leżał gdzie indziej – i taka sytuacja miała miejsce już wiele razy?

Oczywiście, są sytuacje, kiedy rodzina nie jest w stanie takiemu czemuś zapobiec. Wtedy trzeba po prostu zabrać kluczyki od auta. Kłótnia jest znacznie lepszym rozwiązaniem, niż leczenie i pogrzeb. Albo poczucie winy, jeśli pijany kierowca skrzywdzi kogoś innego.
Sam kiedyś byłem świadkiem podobnej sytuacji. W czasach liceum (mając ok. 16 lat), odwiedziłem kolegę jeszcze z innym wesołkiem, w naszym wieku. Jego ojciec (absolutnie nie alkoholik) miał akurat wesoły, imieninowy dzień. Był jak to się mówi, na konkretnym rauszu. Kiedy my rozmawialiśmy sobie o swoich sprawach, ojciec kolegi, jak gdyby nigdy nic zapakował się nagle do malucha, wziął najmłodsze dziecko (wówczas kilkuletnie) i pojechał, nie wiadomo dokąd.
Potem okazało się, że do dziadków, mieszkających kilka kilometrów dalej. Na szczęście jechał polnymi drogami. W każdym razie nie opłacało mu się. Domownicy odchodzili od zmysłów. Kiedy granatowy maluch znów zaparkował przed domem, do akcji wkroczyła żona, która właśnie wróciła z pracy. Jej krzyk był tak donośny, że jestem pewien, że mąż drugi raz tego błędu nie popełnił.

Odpowiedzialny człowiek nigdy nie wsiada za kierownicę po pijanemu. A jeśli nie wie, czy przekroczył dopuszczalny poziom alkoholu we krwi, czy nie – dla pewności stosuje alkomat.

m3

Najlepsze alkomaty znajdziesz w ofercie Promiler

Alkohol jest dla ludzi. Ale tylko wtedy, gdy jest spożywany w sposób odpowiedzialny. Jeśli w rodzinie jest kierowca, który lubi spożywać alkohol – warto kupić alkomat. I warto z niego korzystać. Także po spożyciu niewielkich ilości alkoholu.
W poprzednim artykule opisaliśmy, jak dbać o alkomat i jak z niego korzystać.

Jeśli szukasz urządzenia, które będzie trwałe, świetnie wykonane, precyzyjne, które obsłużysz jednym przyciskiem bez konieczności czytania instrukcji obsługi – wybierz alkomat marki Promiler. Urządzenia Promiler są projektowane w Polsce i produkowane w Korei Południowej, przez największego na świecie producenta alkomatów.
Promiler dostarcza alkomaty dla najbardziej wymagających klientów – w tym dla polskiej Policji.

Bez problemu znajdziesz urządzenie dla siebie – jest ich mnóstwo! Sprawdź ofertę, wybierz alkomat i dbaj o niego tak, jak zalecamy w naszym artykule. Alkomat będzie Ci służyć bardzo długo. Promiler zapewnia serwis i kalibrację urządzeń w swoim serwisie.

Promiler działa na polskim rynku od wielu lat. Zapewnia serwis, obsługę i kalibrację. W ofercie firmy znajdują się alkomaty różnych marek, takich jak PROMILER, PRO-X, GTX i AlcoForce. Są tu alkomaty tanie i alkomaty Premium. Wszystkie są proste w obsłudze i bardzo dobrze wykonane. Pod adresem https://www.Alkotester.pl znajduje się sklep internetowy z najlepszymi alkomatami.
Alkotester - strona główna

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się