Zadaniem alternatora jest zamienianie energii mechanicznej na prąd, który następnie wykorzystywany jest na bieżące potrzeby, takie jak zasilanie osprzętu oraz ładowanie akumulatora. Alternator jest przymocowany do silnika. Wytwarza prąd zmienny, przez co wymaga zastosowania układu prostującego. Nadzór owego układu wykonywany jest przez regulator napięcia.

Wytrzymałość alternatora – od czego zależy?

Jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na wytrzymałość alternatora jest jego odpowiednie umiejscowienie. Jeśli alternator będzie zamontowany za nisko, będzie się szybciej brudził, co z kolei przełoży się na szybsze zużycie. Czasami, pozornie błahe wydarzenie może się przyczynić do uszkodzenia alternatora. Taką sytuacją jest choćby szybkie przejechanie przez kałużę z zimną wodą. Jeśli alternator został wykonany z materiału nieodpornego na gwałtowne zmiany temperatur, to w przypadku szybkiego schłodzenia lub nagrzania może pęknąć. W takiej sytuacji konieczny jest zakup nowego urządzenia, które znajdziesz w zasadzie w każdym większym sklepie motoryzacyjnym. Możesz na przykład kupić alternator w Ucando.pl. Jest to sklep internetowy od lat cieszący się uznaniem klientów.

By EL Guarito - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21902657

By EL Guarito – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21902657

Awaria alternatora – jak ją rozpoznać?

Najprostszą do rozpoznania oznaką, że alternator nie działa prawidłowo, jest zaświecenie się kontrolki. Oznacza ono, że napięcie, które podawane jest do akumulatora, nie jest prawidłowe. Należy mieć świadomość, że nieprawidłowo działający alternator bardzo szybko doprowadzi do skrócenia żywotności nawet najlepszego akumulatora. Mało tego, oczywiście akumulator niedługo po awarii alternatora zwyczajnie się wyłączy, co uniemożliwi kontynuowanie podróży. Inną oznaką awarii urządzenia, o którym mowa, może być nieprawidłowe działanie podzespołów samochodowego układu elektrycznego.
Warto wiedzieć, że objawy świadczące o uszkodzeniu alternatora nie muszą występować ciągle. Czasami np. problemy mogą się pojawiać tylko przy określonej wartości obrotów silnika. Nie można zatem bagatelizować nawet tymczasowych ani najmniejszych objawów. Im szybciej zainterweniujesz i sprawdzisz stan alternatora, tym mniejsze poniesiesz straty. Możliwe, że konieczna będzie wizyta na stronie Ucando.pl i zakup nowego alternatora. Jednak, jeśli zareagujesz odpowiednio szybko, jest duża szansa, że nie będziesz musiał wymieniać nic więcej. Oszczędzisz swój akumulator oraz inne części układu elektrycznego.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się