Wiele osób, zamiast nowych samochodów z salonu, decyduje się na modele używane. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu same pojazdy już po kilku latach od zakupu tracą na wartości naprawdę znacznie, stąd ich zakup to naprawdę rozsądne rozwiązanie. Pamiętajmy jednak, że cały proces kupna samochodu używanego może być naszpikowany niedomówieniami lub wręcz kłamstwami – stąd używane auto przed zakupem zdecydowanie powinniśmy sprawdzić.

Problem ten tyczy się zwłaszcza samochodów, które do Polski zostały sprowadzone. Ich stan techniczny zawsze prezentowany jest jako niezwykle dobry, auto miało niewielu właścicieli, przejechało mało kilometrów, na zdjęciach prezentuje się znakomicie, a do tego ceny wydaje się naprawdę okazyjna! Wiele osób, niezależnie od tego, jakim budżetem operują, trafi na podobne ogłoszenia – ogłoszenia dotyczące samochodów sprowadzonych do Polski, które będą atrakcyjne.

Pamiętajmy jednak, że stan techniczny pojazdu – ten deklarowany – może znacznie różnić się od tego faktycznego.

Sprawdzanie samochodu

Czemu samochody z zagranicy są tak tanie?

Wiele z nich trafia do nas z Niemiec. Prezentują się znakomicie i są tańsza niż samochody w podobny stanie, z podobnego rocznika, lecz pochodzące z Polski lub będące w kraju od przynajmniej kilku lat. Samochody w Niemczech jednak nie są tańsze, chociaż wiele osób tak powtarza. Czemu zresztą miałyby być, w końcu nikomu się to w Niemczech nie opłaca. Patrząc za to na pensję, powinny być one – jeśli cena miałaby być inna – droższe. Dodatkowo zdawajmy sobie sprawę z kosztów sprowadzenia samochodu. Pensja osoby, która się tym zajmuje, sam koszt pobytu na miejscu, koszt sprowadzenia – niekoniecznie są to kwoty gigantyczne, lecz istotne. Do tego osoba, która taki samochód na Polskim rynku sprzedaje, musi na nim jeszcze zarobić. I pomimo wspomnianych kosztów i marży, samochód nadal jest tańszy. Oznacza to, że musi zostać kupiony naprawdę tanio.

Czemu jednak był tak tani, skoro powinniśmy założyć, że ceny i w Polsce, i w Niemczech, są podobne?

Wynika to z faktu, że wiele samochodów, które do Polski trafia, ma ukryte wady – takie, o których dowiemy się dość szybko jako ich nowi właściciele, lecz wtedy będzie to już jedynie nasz problem. W wielu przypadkach mamy również do czynienia z cofaniem liczników. Nawet w stosunkowo nowych pojazdach cofanie ich o 100 czy 200 tys. kilometrów jest dość powszechną praktyką. W takich przypadkach nie może dziwić, że samochód został kupiony tanio, a w Polsce cały czas może oczekiwać za niego stosunkowo niskiej ceny.

Różnice te będą jeszcze bardziej widoczne, bowiem w Polsce cofanie liczników jest zakazane i grozi za to kara więzienia do nawet 5 lat! Z tego powodu u nas cofanie liczników nie jest już takie opłacalne, w końcu trzeba wkalkulować w to spore ryzyko, zwłaszcza że policja sprawdza stany liczników kontrolowanych pojazdów, by móc je zweryfikować przy następnej kontroli. Jeżeli jednak licznik uda się cofnąć wcześniej, a pojazd zostanie w Polsce zarejestrowany, to jego licznik z automatu staje się autentyczny, nowa wartość jest oficjalna, stąd też cofanie liczników przy samochodach sprowadzanych jest prostsze i bezpieczniejsze.

Sprawdzanie samochodu przed zakupem – nie opcja, a konieczność

Z tego powodu powinniśmy sprawdzać samochód, który kupujemy, naprawdę dokładnie, i tyczy się to również tych z polskiej dystrybucji. Poszczególni sprzedawcy aut walczą ze sobą niekoniecznie uczciwie, a najczęściej tracimy na tym my, osoby kupujące samochody używane.

Samochód możemy sprawdzić samodzielnie, z pomocą osoby bliskiej czy nawet z naszym, zaufanym mechanikiem. Co jednak zrobić, gdy nie mamy takiej osoby, a sami nie znamy się na motoryzacji czy mechanice tak dobrze?
W takim przypadku warto zdecydować się na firmę, która zrobi to za nas. I idealnym tego przykładem okazuje się firma Mobil Ekspert. Sprawdza ona pojazdy dla swoich klientów na terenie całej polski. Wybieramy ogłoszenie, zgłaszamy się z nim do firmy, a jej ekspert umówi się sam na spotkanie i sprawdzi pojazd. W ciągu maksymalnie 48 godzin dokładny raport trafi do nas drogą internetową. Co ważne, ceny nie są zależne od odległości, więc jeżeli interesuje nas pojazd na drugim końcu kraju, to jest to oferta jeszcze bardziej atrakcyjna, w końcu dojazd na samodzielne oględzin i sprawdzenie pojazdu przed zakupem to koszt i finansowy, i czasowy.

A ceny – cóż, są naprawdę niskie! Podstawowy pakiet to koszt raptem 289 zł – w tej cenie dostajemy ogrom ważnych informacji, w tym takich, czy sprzedawca próbował coś ukryć przed sprawdzającym lub, czy dany samochód – zdaniem eksperta – w danej cenie wato kupić. Jednocześnie, sam fakt sprawdzania często kończy się tym, że sprzedający na takie oględziny przez eksperta się nie godzi, co jest niemal zawsze jednoznaczne z tym że miał coś do ukrycia. My dzięki temu właśnie uniknęliśmy potencjalnego oszustwa, wybieramy następny samochód, który nas interesuje i to on jest sprawdzany.

W świecie samochodów używanych o oszustwo naprawdę łatwo. Nie dajmy jednak sobą manipulować, sprawdzajmy samochody przed zakupem, a jeśli nie potrafimy tego zrobić, zachęcamy do sprawdzenia dokładnej oferty firmy Mobil Ekspert!

MENU

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się