amochody elektryczne to dla niektórych odległa przyszłość, która MOŻE za kilkadziesiąt lat zastąpi standardowe auta na drogach. W Polsce mamy rządowy program budowy takich aut. W niektórych polskich salonach czekają też nieliczne, nowe, bardzo drogie auta elektryczne. Można oczywiście zamówić bardzo drogą Teslę. A tymczasem w pewnym, wielkim kraju, samochody elektryczne, dodajmy, setki modeli aut elektrycznych, są dostępne od ręki. Do tego są dostosowane do potrzeb klientów, a zatem… są tanie.

Mówimy oczywiście o Chinach. O tym dostosowaniu pisaliśmy już w artykule „Pan Fung Hu może kupić nowe auto, a Pan Kowalski nie może„.

Przedsiębiorca albo klient prywatny, który potrzebuje wygodnego, elektrycznego auta kompaktowego, może bez problemu zakupić BYD E6 czy Changan Eado EV.

Ale Chińczycy produkują już SETKI modeli aut elektrycznych, przeznaczonych dla małych przedsiębiorców. Mamy zatem miniaturowe, elektryczne auta dla gastronomii, z których można sprzedawać lody, hot dogi i świeże pierożki. Mamy auta dla małych firm budowlanych i sprzątających. W ofercie są samochody elektryczne, przeznaczone do transportu pasażerów po kurortach, ZOO, galeriach handlowych i parkach rozrywki. Wiele z nich ma wygląd, stylizowany na klasyczne auta. W ofercie są elektryczne minibusy do przewozu kilkunastu pasażerów. Temat jest bardzo szeroki (z pewnością będziemy do niego wracać), dlatego dziś zajmiemy się pojazdami typowo miejskimi, niewielkimi autami elektrycznymi, które doceniłoby wielu mieszkańców dużych miast a także przedsiębiorców.

Elektryczny samochód dla małej gastronomii I www,Motorewia.pl Źródło Alibaba.com

Elektryczny samochód dla małej gastronomii I www,Motorewia.pl Źródło Alibaba.com

Mały, tani w zakupie i w eksploatacji samochód elektryczny to idealne rozwiązanie dla kuriera miejskiego rozwożącego paczki, dla restauracji, dowożącej posiłki do domów, dla kwiaciarni, dla hurtowni motoryzacyjnej, która dowozi części na zamówienie do warsztatów i dla wielu innych. Spójrzmy na kilka przykładów.

Changfan electric passenger car B211

Auto o przebojowym wyglądzie kosztuje 7100 USD. Pięciodrzwiowy, czteromiejscowy samochód mierzy 3580 mm długości, 1540 mm szerokości i 1486 mm wysokości. Masa własna wynosi 1050 kg. Prędkość maksymalna to 60 km/h, a maksymalny zasięg (tolerancja plus minus 20%) to 150 km. Napęd wykorzystuje motor elektryczny o mocy 7,5 Kw i baterię 72 V o pojemności 150 Ah. Zużycie prądu wynosi 10 Kwh na 100 km. Napęd przekazywany jest na tylną oś.

Chnfgan - samochód elektryczny z Chin I Motorewia.pl  Źródło: alibaba.com

Chnfgan – samochód elektryczny z Chin I Motorewia.pl Źródło: alibaba.com

TKing

Pan Król ma “oczy” wyraźnie zainspirowane stylem Mercedesa. Ceny zaczynają się od 8800 USD.

Napęd przekazywany jest na oś przednią. Auto mierzy 3590 mm długości, 1540 mm szerokości i 1486 mm wysokości, zatem jego wymiary tylko nieznacznie różnią się od poprzednika. Ktoś kopiował? A skądże, proszę Pana, to tylko czysta inspiracja! Rozstaw osi mierzy 2332 mm, a prześwit 190 mm. Średnica zawracana wynosi 6 metrów. Do wyboru są dwie wersje napędu – 5.5 kW (prędkość maksymalna 60 km/h) i 12 kW (prędkość maksymalna 90 km/h). Zasięg to 100 km. Ładowanie do pełna ze zwykłego gniazdka sieciowego trwa od 6 do 8 godzin. Masa własna wynosi 1260 kg.

Mały miejski Samochód elektryczny TKing  I www.Motorewia.pl Źródło Alibaba.com

Mały miejski Samochód elektryczny TKing I www.Motorewia.pl Źródło Alibaba.com

Na koniec przystojniak z buzią pandy

Czyż nie jest uroczy? Nie, nie jest śmieszny. Teraz wystarczy uruchomić wyobraźnię i pomyśleć, że jego nadwozie jest całe wyklejone w kwiatach, bo wykorzystuje go poczta kwiatowa. Albo… jest cały wyklejony w „pazurkach”, bo stanowi środek transportu dla pani, prowadzącej mobilny salon piękności dla znudzonych urzędniczek, urobionych po pachy po ośmiogodzinnym tyraniu w ZUS.

Uroczy maluszek mierzy 3598 mm długości, 1630 mm szerokości i 1465 mm wysokości. Rozstaw osi to 2340 mm. Średnica zawracania wynosi 4,5 m, a prześwit 123 mm. Ten uroczy mikrus może zabrać na pokład osoby i bagaże o łącznej wadze 390 kg. Z przodu producent zastosował kolumny McPhersona, z tyłu belkę skrętną. Układ hamulcowy wykorzystuje na przedniej osi tarcze hamulcowe, na tylnej hamulce bębnowe.

Pod maską samochodu pracuje silnik elektryczny o mocy 14.5 kW 72V, mogący rozpędzić samochodzik do prędkości 80 km/h. Źródłem zasilania jest bateria o pojemności 150 Ah. Ładowanie z sieci do pełna trwa maksymalnie sześć godzin, maluch ma ponad 100 km zasięgu.
Ceny zaczynają się od 11000 USD.

Elektryczny samochód miejski z Chin I www.Motorewia.pl  Żródło Alibaba.com

Elektryczny samochód miejski z Chin I www.Motorewia.pl Żródło Alibaba.com

Oczywiście, każde z aut ma sporo minusów. Najważniejszy z nich to wyposażenie z dziedziny bezpieczeństwa. O poduszkach powietrznych i ESP można zapomnieć. Te pierwsze by się z pewnością przydały. Brak ESP można przebaczyć, bo małe auta elektryczne to pojazdy do bardzo spokojnego poruszania się po dużym mieście.

W najbliższej przyszłości zajrzymy do Chin, aby przyjrzeć się kompaktowym autom elektrycznym, ładniejszym, dobrze wyposażonym (bezpiecznym) i droższym. Jeśli Państwo pozwolą, oczywiście.

Źródło Alibaba.com

Źródło Alibaba.com

A na koniec mobilny bar, oczywiście elektryczny, przeznaczony do serwowania lodów.
Brzydki? Pani się nie zna, proszę pani, na designie. A brzydkie to są pani buty! I też zapewne są z Chin, chociaż mają markowe logo.

elektryczny iocecream

MENU

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się