Zmatowiałe podszybie? Szare nakładki z tworzywa na słupkach drzwi? Nie pomagają kosmetyki, które zostawiają po sobie tłustą warstwę o krótkiej trwałości? Rozwiązaniem moze być powłoka ceramiczna. Ta samodzielnie kładziona.

Naszych detailingowych doświadczeń ciąg dalszy.
Tym razem przyszedł czas na to, aby sprawdzić, jak zabezpieczyć i zapewnić ładny wygląd elementom z tworzyw sztucznych. Na przykład – podszybiu.

Na podszybiu znajduje się listwa z tworzywa, która maskuje wloty powietrza do wnętrza kabiny (kanały prowadzące do filtra kabinowego i dalej do układu wentylacji / klimatyzacji auta, jeśli w danym modelu jest dostępna), a także mechanizm wycieraczek oraz silnik napędzający wycieraczki.

Listwa podszybia ma bardzo trudne życie. Jest przypalana przez słońce, zbiera się na niej szereg zanieczyszczeń. Nic zatem dziwnego, że traci kolor i robi się szara, zwłaszcza w starszych autach.
W naszym testowym, czerwonym parowozie listwa zrobiła się szara, paskudnie szara.

Testowane były różne kosmetyki.
Środek do pielęgnacji tworzyw zewnętrznych nadawał listwie czarny kolor, pozostawiał po sobie tłustą warstwę, a po 3 – 4 dniach listwa znów robiła się paskudnie szara. Wosk koloryzujący działał ok. tygodnia.
Testowany był też regenerator powierzchni z tworzy. Na pewnej części listwy został na krótko przywrócony czarny kolor, ale listwa wyglądała, jakby ktoś posmarował ją tłustą smołą.

7

W końcu przyszedł czas na ceramikę. Czy powłokę ceramiczną można kłaść na tworzywa, czy tylko na lakier? Tak, powłokę ceramiczną można kłaść na lakier, tworzywa sztuczne, gumę i szkło.

I tak 3 tygodnie temu powłoka ceramiczna została położona na połowę (po stronie pasażera) listwy podszybia. Dlaczego na połowę? Żeby można było sprawdzić, czy jest efekt.

Przed nałożeniem ceramiki listwa musiała zostać odpowiednio przygotowana.
• Listwa została dokładnie umyta, a następnie odtłuszczona.
• Po wysuszeniu została nałożona na nią ceramika – K2 Grafen.
3 tygodnie później sprawdzamy efekt.

Jak wygląda listwa podszybia 3 tygodnie po nałożeniu ceramiki? Świetnie. Ma piękny, czarny kolor. Wystarczy ją przetrzeć mokrą gąbką, aby usunąć z niej kurz i brud. Po wyschnięciu jest pięknie czarna.

 

1

 

 

5

10

11

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

Podziel się