Jak zabezpieczyć samochód przed gradem? W trakcie ciepłych letnich miesięcy bardzo często pojawiają się burze. Mogą mieć one bardzo gwałtowną formę, z silnym wiatrem oraz z gradem. Grad jest bardzo niebezpieczny dla samochodu. Tym bardziej, że w trakcie gwałtownych opadów mogą pojawiać się bardzo duże kule gradu.

Silny grad jest w stanie spowodować bardzo wiele uszkodzeń. Zależą one od wielkości kul gradowych.
To między innymi:
Uszkodzenia przedniej i tylnej szyby auta, rzadziej szyb bocznych. Zazwyczaj kwalifikują one szyby do wymiany.
Uszkodzenia dachu auta i maski, czasami także tylnej klapy. Mogą to być drobne odpryski lakieru (jeśli np. lakier w aucie jest dość stary), albo wgłębienia różnej wielkości. Niektóre wgłębienia można wyprostować, bez konieczności szpachlowania. Ale czasami, niestety, niezbędne jest szpachlowanie i malowanie.

Dlatego najlepiej auto po prostu zabezpieczyć. Grad rzadko przychodzi niepostrzeżenie. W 95 proc. przypadków meteorolodzy ostrzegają o silnych burzach z możliwym gradem. Dlatego kierowca ma szansę się do nich odpowiednio przygotować.

Jak chronić auto przed gradem

Na początek przekorna odpowiedź – najlepiej je po prostu ubezpieczyć i zapłacić AC. Ale uwaga! Po pierwsze, należy wczytać się w OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) i sprawdzić, czy nasze ubezpieczenie chroni przed gradem. Po drugie, należy sprawdzić, czy mamy jakiś udział własny w szkodzie z AC. Jeśli np. udział własny wynosi 1000 zł, a ubezpieczyciel uzna, że auto ma uszkodzenia po gradzie na 900 zł, możemy nic nie dostać.

Samochód stojący w garażu jest bezpieczny.
Jeśli nie mamy garażu, możemy zbudować prostą wiatę. Ma to swoje plusy, albowiem za wiatę nie płaci się podatku, a za przydomowy garaż – już tak.
Niektóre parkingi strzeżone oferują wynajem miejsc parkingowych, które są kryte blachą falista. To całkiem fajna rzecz. Taki dach chroni i przed promieniami słońca i przed gradem.

Jeśli nie mamy wiaty ani garażu, możemy zastosować pokrowiec (plandekę) na samochód. Ale uwaga! Musi to być plandeka minimum 3 – warstwowa o określonej grubości. Robią takie np. polskie firmy. Wszystkie, 1 – warstwowe, pseudofoliowe chińskie wynalazki to śmieci, które podrą się po tygodniu.


Jeśli dowiemy się, że nadchodzi silny grad, możemy zastosować proste rozwiązanie. Na dachu auta i na szybach (przedniej i tylnej) ułożyć koc, albo starą kołdrę. Dopiero na nie nakładamy pokrowiec (plandekę samochodową). Żeby to zadziałało, musimy zaopatrzyć się w bardzo mocne taśmy elastyczne, które będą trzymać pokrowiec na miejscu, w razie silnego wiatru. Sam pokrowiec musi mieć swoje mocowania i musi pasować do konkretnego modelu auta (inaczej w razie wichury zrobi się balon), ale my dodatkowo musimy stosować silne gumy. Minimum 3
– 1. Zaczepione haczykami o przednie felgi, dociskające pokrowiec do maski
– 2. Zaczepione haczykami pod autem, dociskające pokrowiec do dachu.
– 3. Zaczepione haczykami o tylne felgi, dociskające pokrowiec do tylnej części auta, bagażnika itd.

Absolutnie nie stosujemy folii bąbelkowej, ani pod pokrowiec, ani samej, na dach. Może się ona przykleić do gorącego dachu. Poza tym nie bardzo wiadomo, jak ją przymocować.

Do ochrony przedniej szyby możemy użyć osłony atermicznej, ale musimy ją założyć na szybę, a jej końce przytrzasnąć przednimi drzwiami, żeby wiatr jej nie wyrwał.

 

Photo by Zach K on Foter.com

Photo by Zach K on Foter.com

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się