W trakcie lata wiele osób zabiera się za dokładne sprzątanie samochodu. Moda na autodetailing sprawiła, że wiele osób chce „doprowadzić do błysku” także komorę silnikową. Widać to niekiedy na myjniach samochodowych, albo na prywatnych działkach. Nieświadomi właściciele korzystają z myjek wysokociśnieniowych albo urządzeń na myjni i jak gdyby nigdy nic, myją silniki. Czy można umyć silnik myjką wysokociśnieniową? Czy można myć silnik na myjni? Nie. Dlaczego? Odpowiedź w poniższym artykule.

Dlaczego nie można myć silnika na myjni?
Bardzo silny strumień wody, generowany przez myjkę, może doprowadzić do uszkodzenia delikatnych części silnika, zwłaszcza elektronicznych, przewodów elektronicznych itd.
Woda, bez względu na siłę strumienia, może doprowadzić do zwarć i uszkodzenia podzespołów elektronicznych i elektrycznych, np. akumulatora i alternatora.
Kierowca, który korzysta z myjni np. pod marketem, zaczyna myć auto od razu po zatrzymaniu. Czyli leje strumień letniej albo zimnej wody na gorący silnik (czasami także na rozgrzane felgi i od razu, na rozgrzane hamowaniem tarcze hamulcowe). Do czego może to doprowadzić? Do szoku termicznego i pęknięcia głowicy silnika (w przypadku tarcz hamulcowych, do ich zwichrowania).
Silny strumień wody może uszkodzić pasek wieloklinowy, albo pasek rozrządu.
Zimna lub letnia woda może doprowadzić do uszkodzenia gorącej, pierwszej sondy lambda. I wielu innych elementów silnika.

Test Renault Kadjar 1.3TCe 140KM  https://www.motorewia.pl autor: Michał Lisiak

Test Renault Kadjar 1.3TCe 140KM
https://www.motorewia.pl autor: Michał Lisiak

 

Podsumowując – nie wolno myć silnika na myjni. Nie wolno myć silnika myjką wysokociśnieniową.

Jak myć silnik? Jak umyć silnik w właściwy sposób?

Do mycia silnika można przystąpić wtedy, gdy jednostka napędowa jest zimna.
Silnik należy myć środkiem do mycia silnika, który usuwa tłuste plamy i inne zanieczyszczenia. Środkiem takim spryskuje się poszczególne elementy, czeka się, aż wyschną, a następnie ściera się środek mokrą szmatką. Uwaga! Środki tego typu mogą być szkodliwe dla skóry i niebezpieczne dla lakieru samochodowego.
Należy myć silnik ostrożnie, aby nie uszkodzić delikatnych przewodów, wtyczek itd. Nie można też pryskać środkiem np. na pasek wieloklinowy albo pasek rozrządu.
Po myciu można zastosować specjalny środek do tworzywa, aby nabłyszczyć górną osłonę silnika, z tworzywa.

 

 

 

 

W artykule znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
– jak umyć silnik samochodu
– czym umyć silnik samochodu
– czy można umyć silnik przy pomocy myjki ciśnieniowej
– czy można umyć silnik na myjni

poruszone zagadnienia: mycie silnika na myjni, bezpieczne mycie silnika, mycie silnika na sucho, mycie silnika myjka.

Podziel się