Popularna nazwa tego urządzenia to alkomat. Stosuje się bardziej precyzyjne określenia: tester trzeźwości, albo miernik poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Od wielu lat urządzenie to jest używane przez Policję (i inne służby), która nie musi już pobierać krwi, żeby sprawdzić, czy zatrzymany do kontroli kierowca albo sprawca wypadku pił alkohol. Od wielu lat każdy kierowca może mieć takie nowoczesne urządzenie, żeby móc samodzielnie mierzyć poziom alkoholu we krwi i unikać niebezpieczeństw. Co to jest alkomat? Jak działa alkomat?

Alkomat to urządzenie, które służy do mierzenia zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Zawartość alkoholu określa się w promilach (jedna tysięczna wartości liczbowej). Zgodnie z przepisami polskiego prawa, kierowca, który ma w wydychanym powietrzu 0,2 promila, popełnia poważne wykroczenie. Kierowca, który ma wydychanym powietrzu 0,5 promila, popełnia poważne przestępstwo. W obydwu sytuacjach kierowca musi liczyć się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Są one jeszcze większe, jeśli kierowca pod wpływem alkoholu doprowadzi do wypadku.

Jak dawniej mierzono zawartość alkoholu u kierowcy?

Niezbędne było pobranie krwi i badanie jej w laboratorium. Na wynik trzeba było czekać długo. Obecnie Policja oraz inne uprawnione służby dokonują pomiaru za pomocą alkomatu, mierzącego ilość alkoholu w wydychanym powietrzu.

Jak przebiega pomiar wykonany za pomocą alkomatu?

Kierowca musi dmuchać z określoną siłą, przez kilka sekund, w kierunku ustnika alkomatu. W nowoczesnych urządzeniach policyjnych nie ma potrzeby dotykania ustami wlotu powietrza. Dzięki temu Policja nie musi stale wymieniać ustników, co generuje spore koszty i problemy. Nie ma też niebezpieczeństwa zarażenia się jakąkolwiek chorobą poprzez kontakt ustami z ustnikiem.
Urządzenia alarmują, jeśli siła generowanego ustami strumienia powietrza jest za słaba.
Następnie należy odczekać kilka sekund, aż układ elektroniczny przetworzy dane i wyświetli wynik pomiaru na ekranie.
W przypadku urządzeń profesjonalnych oraz policyjnych, wynik badania jest zapisywany, wraz z datą. Jest to niezbędne, gdy pomiar wykazał przekroczenie dopuszczalnych dawek i ma posłużyć jako dowód w postępowaniu karnym.

Przeczytaj również: Jak wybrać dobry alkomat?

alko3

Jak działa alkomat?

Urządzenie dla profesjonalistów ma dość duże rozmiary. Alkomaty do użytku prywatnego są znacząco mniejsze i zazwyczaj są wielkości od połowy do ¼ typowego smartfona.

We wnętrzu alkomatu znajduje się czujnik elektrochemiczny albo półprzewodnikowy, który mierzy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.
Sercem urządzenia jest płytka z układem elektronicznym, wyposażona w odpowiednie oprogramowanie. Jest ona połączona z sensorem, wyświetlaczem LCD lub LED, zasilaniem (baterią albo akumulatorem), a także małym głośniczkiem.
Całość zamknięta jest w obudowie, a w przypadku alkomatów do użytku domowego, wyposażona także w miejsce do montażu wymiennych ustników.
W górnej części alkomatu znajduje się tunel dla powietrza, prowadzonego do czujnika.

Po uruchomieniu urządzenia, należy zaczekać na odpowiednie wskazania na ekranie. Wskazują one na gotowość do przeprowadzenia pomiaru. Następnie należy dmuchać z odpowiednią siłą, aż urządzenie wskaże sygnałem dźwiękowym, że to wystarczy. Po kilku kolejnych sekundach na ekranie urządzenia ukazuje się wynik pomiaru w promilach.

Jeśli potrzebujesz bardziej dokładnego wyjaśnienia, przeczytaj proszę: Budowa alkomatu elektronicznego – jak działa alkomat?

Alkomat elektrochemiczny GTX Spectrum test – https://www.motorewia.pl

Alkomat elektrochemiczny GTX Spectrum test – https://www.motorewia.pl

Jeśli chcesz kupić dobry alkomat – sprawdź szeroką ofertę firmy Promiler

Osoba, która spożywa alkohol i jeździ samochodem, powinna mieć alkomat.
Spożywanie alkoholu jest częścią naszej kultury i jest powszechnie akceptowalne (pomimo wielu dowodów na szkodliwość alkoholu), jeśli alkohol jest spożywany w odpowiedni sposób, w niewielkich ilościach. W naszej części świata toast z napojów alkoholowych wznosimy z radości, kiedy coś nam się powiedzie, albo w trakcie spotkań z przyjaciółmi i z rodziną.

Alkomat pozwala kontrolować stan po spożyciu alkoholu. Dzięki temu kierowca wie, że nie przekroczył cienkiej granicy 0,2 promili, która może być granicą pomiędzy normalnym życiem, a tragedią i zburzeniem życia sobie, albo innemu człowiekowi.

Jeśli szukasz dobrego alkomatu, sprawdź ofertę Promiler. Jeśli szukasz urządzenia, które będzie trwałe, świetnie wykonane, precyzyjne, które obsłużysz jednym przyciskiem bez konieczności czytania instrukcji obsługi – wybierz alkomat marki Promiler. Urządzenia Promiler są projektowane w Polsce i produkowane w Korei Południowej, przez największego na świecie producenta alkomatów.
Promiler dostarcza alkomaty dla najbardziej wymagających klientów – w tym dla polskiej Policji.

Bez problemu znajdziesz urządzenie dla siebie – jest ich mnóstwo! Sprawdź ofertę, wybierz alkomat i dbaj o niego tak, jak zalecamy w naszym artykule. Alkomat będzie Ci służyć bardzo długo. Promiler zapewnia serwis i kalibrację urządzeń w swoim serwisie.

Promiler działa na polskim rynku od wielu lat. Zapewnia serwis, obsługę i kalibrację. W ofercie firmy znajdują się alkomaty różnych marek, takich jak PROMILER, PRO-X, GTX i AlcoForce. Są tu alkomaty tanie i alkomaty Premium. Wszystkie są proste w obsłudze i bardzo dobrze wykonane. Pod adresem https://www.Alkotester.pl znajduje się sklep internetowy z najlepszymi alkomatami.
Alkotester - strona główna

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się