Każdy kierowca doskonale wie, jak ważne jest dbanie i konserwowanie posiadanego auta. Zadań, które powinno się regularnie wykonywać, jest naprawdę sporo, lecz nie ma ważniejszego i bardziej potrzebnego niż wymiana oleju w silniku. Dlaczego jest to tak ważne i co najważniejsze, co ile kilometrów wymiana oleju musi koniecznie być przeprowadzona?

Za co odpowiada olej w silniku?

Każdy kierowca doskonale wie, że silnik, aby mógł poprawnie działać, musi być wypełniony odpowiednią ilością dobrego i świeżego oleju. Mało który kierowca potrafi jednak dokładnie powiedzieć, dlaczego tak jest i za co konkretnie olej odpowiada. Wiedza ta jest potrzebna, aby móc określić podczas samego jeżdżenia samochodem, czy olej jest jeszcze w dobrej ilości i w dobrej kondycji.
Olej silnikowy pełni niezwykle ważną funkcję. Po pierwsze zapewnia smarowanie wszystkich mechanicznych elementów w silniku, redukując tym samym efekt tarcia pomiędzy nimi, a co za tym idzie, zwiększając żywotność silnika. Dodatkowo olej zmniejsza opór pracy silnika, co przyczynia się do mniejszego spalania paliwa, zapewnia uszczelnienie luzów pomiędzy pracującymi elementami, a także zapewnia lepsze chłodzenie silnika oraz wyciszenie jego pracy.

 

Silnik

Co ile powinna nastąpić wymiana oleju?

Powstaje zatem zasadnicze pytanie, które zadaje sobie każdy. Kiedy wymieniać olej? Powinno się to robić co jakiś z góry ustalony czas, a może po prostu co konkretną wartość przejechanych kilometrów? Zdania są na ten temat podzielone, lecz zawsze, gdy trwa taka dyskusja, z reguły większość osób jest w błędzie. Jak to zatem wygląda faktycznie? Wszystko zależy tak naprawdę od producenta danego silnika. To on określa termin, kiedy powinna nastąpić wymiana oleju silnikowego. Jak się jednak okazuje, często wskazania producentów są zupełnie różne z tym, do czego przekonują pracownicy warsztatów. Według producentów nowoczesne silniki powinny mieć wymieniany olej nawet co 50 tysięcy przejechanych kilometrów. Wydaje się to bardzo dużą ilością, biorąc tym bardziej pod uwagę fakt, że pracownicy warsztatów zapewniają, że najlepszym czasem do wymiany oleju jest około 20 tysięcy przejechanych kilometrów. I jest w tym wiele prawdy, bo choć sam silnik nadal będzie działać, to jednak olej po przejechaniu takiego dystansu traci już swoje właściwości i nie smaruje silnika w odpowiedni sposób. Podobnie sprawa wygląda z filtrem oleju, który zwyczajnie zaczyna przepuszczać różnego rodzaju zanieczyszczenia. Dobrze jest więc olej wymieniać mniej więcej co 20 tysięcy kilometrów lub też raz w roku, ponieważ, taki dystans się rocznie średnio przejeżdża.

A co jeśli się nie wymieni oleju?

Co jednak grozi kierowcy, który zapomni lub też świadomie wydłuży czas wymiany oleju? W takiej sytuacji skutki mogą okazać się bardzo dotkliwe. Utrata właściwości oleju to proces powolny i często zupełnie niezauważalny. Z tego powodu często kierowca nie jest w stanie stwierdzić, że coś złego się dzieje z jego autem. Dopiero wtedy, gdy silnik na dobre przestaje pracować, oznaczać to będzie efekt braku odpowiedniej ilości oleju, lub też jego niewłaściwą kondycję. Następuje wtedy zatarcie silnika, co najczęściej kończy się po prostu wymianą całego motoru. Bardzo rzadko zdarza się, że jakakolwiek naprawa jest w stanie przywrócić go do działania. A jak wiadomo, koszt nowego silnika to często nawet jedna trzecia wartości całego samochodu. Z tego powodu warto jednak pamiętać o terminie wymiany oleju oraz nie zwlekać z jego realizacją. Koszt jest dosyć mały, a skutki zaniedbań mogą być katastrofalne.

Szeroki wybór olejów do silnika znajdziesz na Deler.pl

co-ile-kilometrow-wymiana-oleju

MENU

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się