Dlaczego automatyczna skrzynia biegów się psuje? Jakie są objawy awarii automatycznej skrzyni biegów? Jak kierowca może sam rozpoznać, że skrzynia wymaga jak najszybszej interwencji mechanika?


Automatyczna skrzynia biegów to najważniejsza część układu przeniesienia napędu. Zastosowanie automatycznej skrzyni biegów w samochodzie zdecydowanie zwiększa komfort jazdy. W ostatnich latach nowoczesne skrzynie biegów oferują od 6 do 8 przełożeń, do tego biegi są zmieniane bardzo szybko. To przekłada się na płynność jazdy i na niskie zużycie paliwa.
W zamian za to samochody z automatyczną skrzynią biegów są droższe od tych, wyposażonych w skrzynie manualne.
Automatyczna skrzynia biegów wymaga specjalistycznego serwisu – kluczem do bezawaryjnej pracy jest terminowa wymiana oleju przekładniowego (w trakcie wymiany dynamicznej) oraz filtra skrzyni biegów. Taka wymiana kosztuje kilkaset złotych – i niestety, niektórzy użytkownicy chcą na niej zaoszczędzić. Są również osoby, które rozpowszechniają nieprawdziwe informacje o tym, że olej przekładniowy w skrzyni powinien wystarczyć na cały okres eksploatacji samochodu.
Kupno używanego auta, wyposażonego w automatyczną skrzynię biegów powinno obejmować dokładną weryfikację stanu skrzyni w profesjonalnym warsztacie. Trzeba mieć na uwadze to, że poprzednik mógł oszczędzać na wymianach oleju, co brutalnie zemści się na kolejnym właścicielu pojazdu.
Na rynku środków chemicznych dla motoryzacji można też znaleźć różne „cudowne środki”, dodatki do oleju przekładniowego, przeznaczone do „regeneracji” i „uszczelniania” skrzyń automatycznych. Nie oszukujmy się – takie środki mogą jedynie wywołać uśmiech na twarzy mechanika, który na co dzień zajmuje się naprawami i serwisowaniem skrzyń biegów.
Niezwykle ważny jest również sposób eksploatacji skrzyni biegów – nieodpowiednie obchodzenie się z dźwignią zmiany biegów może spowodować poważne i drogie uszkodzenie.
Przykładem może być jeden z najczęstszych błędów, polegający na przełączeniu drążka skrzyni biegów w pozycję N (bieg neutralny) w trakcie jazdy. Równie szkodliwe jest przełączanie biegów w trakcie ruchu auta, na przykład załączanie biegu wstecznego przed zatrzymaniem samochodu.
Automatyczna skrzynia biegów to nie jest sprzęt dla narwańca, albo kierowcy, który lubi sportową jazdę. Ruszanie z piskiem opon, szarpanie i tym podobne, niezbyt mądre zachowania na drodze, powodują przyspieszone zużycie automatycznej skrzyni biegów.
Automatyczna skrzynia biegów jest również bardzo wrażliwa na przegrzanie. Może do niego dojść wtedy, gdy SUV z automatem zakopie się na podmiejskiej drodze i jego właściciel „piłuje” silnik bez litości. Skrzynia (a dokładnie znajdujący się w niej olej) może również przegrzać się podczas ciągnięcia przyczepy. Nie wolno przeciążać samochodu, w którym jest skrzynia automatyczna, ani ciągnąć cięższej przyczepy, niż dopuszcza to producent.
Trzeba również wspomnieć o tym, że niektóre modele skrzyń są wyjątkowo awaryjne. Tutaj najwięcej winy leży po stronie producenta skrzyni. Cóż, wpadki zdarzają się najlepszym… Przykładem może być skrzynia Aisin AF 40-6, montowana w Oplach, Peugeotach, Volvo i Alfach Romeo, która miała wadliwy blok hydrauliki.
Automatyczne skrzynie biegów, tak samo jak manualne, mogą cierpieć na wycieki oleju przekładniowego. I można je uszkodzić mechanicznie, gdy uderzy się spodem samochodu o coś bardzo twardego.
Na koniec bardzo ważna informacja. Jeśli dojdzie do uszkodzenia automatu – nie powinno się holować samochodu, aby nie spowodować większych uszkodzeń skrzyni biegów. Auto musi podróżować do warsztatu na lawecie.

Automatyczna skrzynia biegów https://www.motorewia.pl

Automatyczna skrzynia biegów https://www.motorewia.pl

 

Jak jest zbudowana automatyczna skrzynia biegów?

Najważniejsza część układu przeniesienia napędu składa się z
• Sprzęgła hydrokinetycznego, konwertera momentu obrotowego albo rotacyjnej pompy hydraulicznej (w zależności od rodzaju skrzyni);
• Planetarnych przekładni zębatych;
• Hamulców taśmowych;
• Sprzęgieł wielopłytkowych;
• Elementów ciernych, napędzanych przez siłowniki hydrauliczne;
• Płynu przekładniowego, który jest płynną częścią skrzyni;
• Zespołu sterowania.
Obecnie stosuje się kilka rozwiązań, dotyczących budowy skrzyń biegów. To na przykład klasyczne skrzynie hydrauliczne, skrzynie hydrauliczno – elektryczne, skrzynie bezstopniowe i skrzynie dwusprzęgłowe.

Automatyczna skrzynia biegów

Automatyczna skrzynia biegów

 

Awaria automatycznej skrzyni biegów – jak ją rozpoznać?

Po czym kierowca może rozpoznać, że automatyczna skrzynia biegów wymaga jak najszybszej interwencji mechanika?
• Pod samochodem pojawiły się plamy z wyciekającego oleju przekładniowego;
• Woń spalenizny we wnętrzu kabiny, świadcząca o przegrzaniu oleju przekładniowego;
• Niski poziom oleju przekładniowego, zauważony w trakcie przeglądu samochodu;
• Wycieki oleju przekładniowego na obudowie skrzyni zauważone podczas okresowego przeglądu technicznego;
• Słaba reakcja samochodu na wciskanie gazu. Pomimo tego, że zwiększa się prędkość obrotowa silnika, samochód nie przyspiesza, albo robi to bardzo ospale (powodem są ślizgające się koła zębate, albo złamany koszyk jednego ze sprzęgieł);
• Szarpanie podczas zmiany biegów, powodowane przez zanieczyszczone elektrozawory;
• Zapalenie się kontrolek na desce rozdzielczej, ostrzegających o awarii skrzyni albo o przegrzaniu jej oleju;
• Problemy z załączeniem wstecznego biegu;
• Całkowity brak biegu wstecznego (najczęściej na skutek pęknięcia taśmy);
• Metaliczne hałasy, albo szum, dochodzące od strony skrzyni podczas jazdy;
• Szarpanie przy ruszaniu i zatrzymywanie się auta – objaw awarii spotykany w skrzyniach bezstopniowych CVT;

g4

 

Profesjonalna naprawa automatycznych skrzyń biegów w Łodzi

Jeśli pojawią się objawy awarii automatycznej skrzyni biegów – warto jak najszybciej odwiedzić mechanika. Im szybciej nastąpi jego interwencja, tym koszty naprawy będą mniejsze.
Druga sprawa to znalezienie specjalistycznego warsztatu, który ma odpowiednie doświadczenie w naprawach automatycznych skrzyń biegów.

Najlepszym warsztatem w Łodzi, który specjalizuje się w naprawach automatycznych skrzyń biegów, jest Auto Manufaktura, zlokalizowana przy ulicy Siewnej 15.Firma dysponuje doskonałym wyposażeniem technicznym i diagnostycznym. Napraw dokonuje doświadczony personel z bardzo dużym doświadczeniem.

MENU

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ


Automatyczne skrzynie biegów to rozwiązanie bardzo popularne, ale i bardzo awaryjne. Do tego wszystkiego skrzynie biegów automatyczne (popularne automaty lub w skrócie skrzynie ASB), są bardzo drogie w naprawie. Każdy kierowca powinien umieć rozpoznać objawy awarii skrzyni, aby móc na nie jak najszybciej zareagować. Jest to bardzo ważne, albowiem im szybciej zostanie dokonana naprawa, tym koszty będą mniejsze.
Jak psuje się automatyczna skrzynia biegów? Jakie są pierwsze objawy awarii skrzyni biegów? Jak psuje się konwerter automatycznej skrzyni biegów? Jakie są objawy awarii konwertera automatycznej skrzyni biegów? Jak się objawy braku oleju w automatycznej skrzyni biegów? Jak rozpoznać, że w skrzyni nie ma oleju? Dlaczego pali się kontrolka automatycznej skrzyni biegów? Jakie są objawy zepsutej skrzyni biegów? Co się dzieje, gdy skrzynia automatyczna nie przerzuca biegów? Jak psuje się pompa oleju automatycznej skrzyni biegów? Jakie są objawy zepsutej pompy skrzyni biegów? Co jest powodem tego, że skrzynia automatyczna szarpie? Co robić, gdy skrzynia szarpie podczas zmiany biegów? Jakie objawy daje zapowietrzona skrzynia biegów? Jak odpowietrzyć automat? Jakie są objawy zepsutego sprzęgła w automacie? Czym jest poślizg automatycznej skrzyni biegów? Co się dzieje, gdy jest za mało oleju w skrzyni automatycznej? Dlaczego skrzynia automatyczna ślizga się? Dlaczego automat ślizga się przy ruszaniu?
Nasz portal motoryzacyjny przygotował poradnik motoryzacyjny dla wszystkich posiadaczy samochodów z ASB (automatyczną skrzynią biegów). Jego autorem jest dziennikarz motoryzacyjny Michał Lisiak. Zapraszamy do przeczytania.

Podziel się