Prawo jazdy ma motocykl to marzenie niejednej osoby. Niestety proces nauki i zdawanie egzaminu dla wielu osób wydaje się długotrwałym i żmudnym procesem. Nie jest to jednak prawda. W wielu miastach w Polsce można zdać prawo jazdy kat a. Częstochowa to jedno z tych miejscowości, dlatego w tym artykule postanowimy nieco bliżej przedstawić proces ubiegania się o prawo jazdy na motocykl oraz przedstawimy wszelkie niezbędne formalności.

Dokumenty niezbędne do uzyskania prawa jazdy kategorii A

Przed rozpoczęciem nauki każda osoba powinna dowiedzieć się, jakie dokumenty będą niezbędne do uzyskania upragnionego prawa jazdy na motocykl. Dokumenty należy złożyć jeszcze przed rozpoczęciem kursu teoretycznego i praktycznego. Papierologia jest nieprzyjemna, jednak bez złożenia dokumentów zdanie prawa jazdy nie będzie możliwe. Skompletowanie dokumentacji to pierwszy poważny krok, który będzie doskonałym wstępem do rozpoczęcia kursu. Jakie dokumenty będą niezbędne przyszłemu kierowcy motocykla?

Źródło Freepik.com

Źródło Freepik.com

 

Profil Kandydata na Kierowcę (PKK)

To wniosek upoważniający kandydata ubiegającego się o prawo jazdy do zdawania egzaminu i uzyskania prawa jazdy. Formularz można pobrać na wielu stronach internetowych. Wypełnienie profilu trwa kilak chwil. W przypadku wielu szkół jazdy wypełnieniem tego dokumentu zajmują się osoby prowadzące daną szkołę, jednak w przypadku, kiedy taka opcja nie jest dostępna, formularz należy wypełnić samodzielnie. We wniosku należy uwzględnić dane personalne, wybrać daną kategorię prawa jazdy, o jaką zamierzamy się ubiegać oraz podpisać dokument. W razie jakichkolwiek trudności oczywiście w szkole jazdy nabyć można dodatkowe informacje, które pomogą w wypełnieniu poszczególnych rubryk. Oczywiście usługi takie świadczy wiele szkół pomagających zdobyć prawo jazdy. Częstochowa to jedno z tych miast.

Zdjęcie do prawa jazdy

Zdjęcie powinno mieć wymiary 35 mm x 45 mm. Cena wywołania zdjęć tego typu to 20 zł za kilka sztuk. Warto wykonać aktualne zdjęcie, gdyż przestarzałe mogą zostać nieprzyjęte.

Badanie lekarskie

Wiele osób obawia się tego etapu. Nie ma jednak żadnych obaw. Lekarz w przypadku kategorii a ocenia wyłącznie wzrok i słuch. Może także zapytać o ewentualne choroby i aktualny stan zdrowia. Pozytywna opinia lekarza upoważnia kandydata do starania się o prawo jazdy kategorii a. Koszt badania lekarskiego to około 200 zł. Czas trwania badania to 20-30 minut. Warto zaznaczyć, że badania tego typu wykonuje wyłącznie lekarz orzecznik. Warto więc zapytać w danej szkole jazdy o polecanego specjalistę, który zajmuje się przeprowadzaniem badań tego typu.

Wizyta w Urzędzie Komunikacji

To najmniej przyjemny punkt ubiegania się prawo jazdy. Kolejki bywają długie, a czas, jaki trzeba poświęcić to nawet kilka godzin. Wszystkie dokumenty należy spakować w teczkę oraz udać się do urzędu. Warto rozważyć rezerwację wizyty internetowo, gdyż wiele placówek obsługuje petentów wyłącznie na tej podstawie. Udanie się bez kolejki może być niemożliwe. Należy ponadto zabrać ze sobą dowód tożsamości jak dowód osobisty lub paszport.

Wybór szkoły przygotowującej do zdania egzaminu

Kolejnym bardzo ważnym krokiem w procesie starania się o prawo jazdy jest wybór odpowiedniej szkoły. Podczas wyboru warto kierować się renomą szkoły oraz ceną za kurs. Wszystko to po to, aby jak najszybciej uzyskać prawo jazdy kat a. Częstochowa to jedno z miast, które cieszą się dużym stopniem pozytywnych wyników egzaminów oraz fachowym przygotowaniem do egzaminu. Podkreśla to fakt, iż jedną z najczęściej wyszukiwanych faz jest wyrażenie prawo jazdy Częstochowa. Ceny w szkołach mieszczą się najczęściej w przedziale 1000-1600 zł. Oczywiście drożej nie znaczy lepiej. Warto zaufać specjalistom, którzy nie tylko przygotują przyszłego motocyklistę do jazdy, ale także otoczą opieką i wsparciem w trudnych chwilach podczas pierwszych jazd i egzaminu.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii A?

Egzamin to punkt kulminacyjny każdego kursu. Kandydat staje na wysokości zadania, aby uzyskać upragniony dokument. Po zdaniu egzaminów wewnętrznych należy zapisać się na egzamin państwowy. Często zadanie to wykonuje za kandydata szkoła jazdy. W najbliższym ośrodku WORD należy wpłacić środki za przeprowadzenie egzaminu. To w tym miejscu odbędzie się przyszły egzamin. Egzamin na prawo jazdy kategorii A składa się z 3 punktów:

  • Zapisy;
  • egzamin teoretyczny;
  • egzamin praktyczny.

Egzamin teoretyczny (koszt 30 zł)
Składa się z 20 pytań, na które należy odpowiedzieć ”tak” lub ”nie” oraz 12 pytań typu A, B, C. Jego długość to 25 minut. Żeby zdać egzamin, należy uzyskać 68 punktów. Maksymalna wartość punktacji to 74 punkty.
Egzamin praktyczny (koszt 180 zł)
Egzamin obejmuje sprawdzenie działania pojazdu, świateł, poziomu płynów, przemieszczenie się z punktu A do B przy zgaszonym silniku, slalom szybki, wolny i ósemka, ruszanie ze wzniesienia oraz z jazdy egzaminacyjnej po mieście, której długość to 20-40 minut.

Gdzie wyrobić prawo jazdy kat a?

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jakim mieście powinni zdawać prawy jazdy kat a. Częstochowa to jedno z miast, w których stosunkowo najłatwiej jest zdać egzamin i otrzymać upragniony dokument. W celu wyszukania oferty wystarczy wpisać prawo jazdy Częstochowa. Ceny za kurs są zróżnicowane, dlatego warto kierować się renomą danej szkół jazdy, aby wynieść jak najwięcej z nauki i bezproblemowo zdać egzamin. W celu porównania ofert cenowych należy wpisać ”prawo jazdy Częstochowa ceny” i w panelu wyszukiwania po chwili powinny ukazać się ciekawe oferty.
Rady dla przyszłych motocyklistów

  • Przed przystąpieniem egzaminu warto wykupić dodatkową godzinę lub dwie, dzięki czemu poczujesz się swobodniej.
  • W przypadku, kiedy lekarz stwierdzi wadę wzroku, nie należy zapomnieć okularów.

    Photo on Foter.com

    Photo on Foter.com

Podziel się