Wiele firm wykorzystuje w swojej działalności floty, w skład których wchodzi od kilkunastu do nawet kilkuset samochodów, albo innych pojazdów. Trudno wyobrazić sobie działalność wielu firm bez pracowników mobilnych. Jak kontrolować pracę pracowników mobilnych? Dwa najlepsze narzędzia to monitoring GPS a także dobre alkomaty. Zmiana przepisów pozwala pracodawców kontrolować trzeźwość pracowników – także tych mobilnych, albo inaczej, zdalnych.

Pracownik mobilny to ktoś, kto wykorzystuje firmowy pojazd do wyznaczonych celów. Do pracowników mobilnych można zaliczyć przedstawicieli handlowych, handlowców, merchandiserów i van sellerów. Pracownicy mobilny to także dostawcy, a także kierowcy samochodów ciężarowych. Pracownicy mobilni to też serwisanci (urządzeń, albo komputerowi), którzy dostają narzędzia pracy, w tym samochód.
Do pracowników mobilnych możemy zaliczyć również operatorów koparek, wywrotek czy też innych maszyn budowlanych, którzy pracują w wyznaczonym terenie. Albo realizują określone zadania danego dnia, w kilku lokalizacjach.
Pracowników mobilnych także trzeba kontrolować. Nie tylko pod kątem tego, czy odpowiednio wykonują swoje zadania. Także pod względem trzeźwości.

See page for author, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons

See page for author, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

Dlaczego trzeba kontrolować pracowników mobilnych, mających dostęp do pojazdów?

Każdy posiadacz firmy, która wykorzystuje pojazdy odpowie – przede wszystkim ze względu na koszty. Ceny paliwa są bardzo wysokie. Nieautoryzowane używanie aut, do własnych celów, powoduje zwiększenie kosztów. W przypadku firm budowlanych może jeszcze dochodzić do tak zwanych „fuch”, czyli pracy w godzinach pracy na rzecz zupełnie innego klienta. Oczywiście, z wynagrodzeniem do własnej kieszeni pracownika. Jest jeszcze cały szereg innych powodów. Osoba zarządzająca flotą musi wiedzieć, czy pracownik odwiedził wszystkie wyznaczone punkty, kiedy dowiózł towar do klienta, jakimi trasami się poruszał itd. Na wszystkie potrzeby odpowiada monitoring GPS.

Niestety, monitoring GPS nie ma możliwości sprawdzenia, czy kierowca samochodu firmowego, dostawczaka, ciężarówki, albo maszyny budowlanej, jest pijany. Można to w pewnym stopniu wywnioskować – np. po sposobie jazdy kierowcy. Agresywna jazda, dodawanie gazu, gwałtowne hamowania – pracowników mobilnych uczy się przede wszystkim jazdy spokojnej, eko jazdy, która pozwala na oszczędności paliwa.

Co zrobić, jeśli właściciel firmy ma podejrzenia, że pracownik jest pijany?
Może wezwać Policję i zlecić badanie trzeźwości swojego pracownika.
Czy może zrobić to sam?
Zgodnie z prawem – tak.
Dzięki nowelizacji przepisów, pracodawca ma prawo zbadać trzeźwość pracowników, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę.
Ale uwaga – także takich, którzy pracują na podstawie umowy zlecenia lub kontraktu B2B.

Wcześniej jednak muszą pojawić się zapisy w wewnętrznych przepisach prawa pracy danej firmy. Pracownik w chwili podpisania umowy o pracę musi wiedzieć, że może zostać poddany prewencyjnej kontroli pod kątem trzeźwości.
Pracownik musi też wiedzieć, w jaki sposób kontrole będą przeprowadzane.

Pijany przedstawiciel handlowy

7 lipca 2021 roku serwisy informacyjne w kraju gorączkowały się informacjami o tym, że w Staszowie złapano 41 – letniego przedstawiciela handlowego, który miał 2,8 promila alkoholu we krwi. Oczywiście, był w pracy. Pijanego handlowca ujęto dzięki czujności jednego z kontrahentów, który poinformował Policję.
Cóż, przedstawiciel handlowy ma ciężką pracę. Może ten osobnik myślał, że po takiej ilości alkoholu będzie wyluzowany i zdobędzie więcej zamówień.

Inny przykład – 52 letni kierowca Tira, Ukrainiec, miał 2,5 promila alkoholu we krwi. Też pracownik mobilny, dodatkowo, zagraniczny.
https://tygodnikregionalna.pl/artykul/pijany-dostawca/939189

Przykłady można by mnożyć.

a

Alkomaty Promiler – najlepsze do kontroli trzeźwości pracowników mobilnych

Dlaczego najlepsze? Bo używa ich Policja, do kontrolowania kierowców.
Ale nie tylko. Alkomaty PROMILER (a także innych marek, wprowadzonych na polski rynek przez PROMILER cieszą się uznaniem wszystkich użytkowników. Wiele modeli tych urządzeń było testowanych na naszych łamach. Każdy alkomat okazywał się świetnie wykonany, łatwy w obsłudze, precyzyjny, a do tego wykonany z najlepszych materiałów. 

Jeśli szukasz dobrych alkomatów elektrochemicznych, w tym urządzeń dla kobiet, sprzedawanych w dobrej cenie – odwiedź sklep internetowy firmy PROMILER. To polska firma, która projektuje alkomaty i zleca ich produkcję w największej na świecie firmie, która produkuje tego typu urządzenia. Mieści się ona w Korei Południowej. Urządzenia są bardzo dobrze wykonane – jakość widoczna jest zaraz po wyjęciu ich z opakowania. Czytelne ekrany, ergonomiczne kształty, tworzywa wysokiej jakości. Z alkomatów PROMILER korzysta polska Policja. Tak, słynne „żółte pałki” to urządzenia tej firmy.

PROMILER działa na polskim rynku od wielu lat. Zapewnia serwis, obsługę i kalibrację. W ofercie firmy znajdują się alkomaty różnych marek, takich jak PROMILER, PRO-X, GTX i AlcoForce. Są tu alkomaty tanie i alkomaty Premium. Wszystkie są proste w obsłudze i bardzo dobrze wykonane. Pod adresem https://www.Alkotester.pl znajduje się sklep internetowy z najlepszymi alkomatami.

Alkotester - strona główna

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

 

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się