Flota samochodowa jest ciekawym zjawiskiem współczesnej motoryzacji. Z jednej strony istnieją firmy (najczęściej powiązane z transportem i spedycją), które nie są w stanie funkcjonować na co dzień bez taboru, z drugiej często wykorzystuje się ją w charakterze premii pracowniczej/dodatku do wynagrodzenia.
Niezależnie od wariantu, posiadania floty jawi się jako pewne świadectwo poziomu jakości danego przedsiębiorstwa. To powoduje, że zwiększa się nie tylko ilość tych posiadających tabor właśnie na wyłączność, ale również dzierżawiących.

Opis floty samochodowej

Znana również pod nazwą naboru samochodowego, flotą jest przeważnie grupa pojazdów będących własnością poszczególnych firm. W głównej mierze z tego rozwiązania korzystają firmy związane z branżą transportową, spedycyjną, ale nie tylko dla działań bezpośrednio powiązanych z tymi branżami. Włodarze decydują się też bowiem na wykorzystywanie ich do poprawy marketingu. Występują dwa rodzaje flot: osobowa oraz ciężarowa, z zaznaczeniem, że miejscami występuje też towarowa. Pierwsze są domeną w przypadku firm taksówkarskich, zajmujących się transportem publicznym, policji itd. Niekiedy są też używane przez firmy prywatne. Drugie dotyczą w głównej mierze większych koncernów.

Skuteczność w zarządzaniu flotą

W przedsiębiorstwach zawsze może dojść do sytuacji, gdy pojazdy nie zostały przydzielone do kierowców oraz tras. Tym powinna zająć się jedna konkretna osoba, mianowicie manager floty, a ponadto do jej obowiązków będzie należeć selekcja samochodów z naciskiem na aspekt technicznych, badanie zużycia paliwa, stylu jazdy kierowcy i faktycznego czasu pracy. Najlepiej, aby korzystał on z narzędzia w postaci monitoringu GPS, który będzie przekazywał mu dane o tym, ile paliwa zużyła praca danego pracownika, gdzie on się znajduje, jak wygląda sytuacja na drodze (pozwoli to na ewentualną zmianę trasy na tę dogodniejszą), jak długo siedzi za kółkiem itd.

article-thumb

Źródło: Verizon Connect – oprogramowanie do zarządzania flotą

Zalety floty

Dzięki flocie kierowcy wypracują w sobie manierę właściwego prowadzenia pojazdów, praktykując eco-driving, przyczyniając się do wystąpienia sytuacji, gdy obniżony jest poziom zużycia paliwa firmy. Umożliwia również przedsiębiorcom wdrożenie działań marketingowych, za sprawą specjalnych oznaczeń, jak widoczne logo na wybranej części bolidu. Przykładając się do tej kwestii (chociażby posiadając markowe auta zwiększając prestiż), wzrasta zasięg, a tym samym odzywa się więcej klientów.

Podsumowanie

Z początku posiadanie floty może jawić się jako nieopłacalne, niemniej z perspektywy uzyskanych w przyszłości rezultatów, przekonanie to jest błędne. Do jego możliwie jak najlepszego funkcjonowania przyda się jednak zwrócenie się do specjalistów.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się