Import amerykańskich pojazdów z wtórnego rynku staje się coraz głośniejszy. Proces ten znajduje wielu entuzjastów, którzy często korzystają z licznych okazji. Inni, z niedowierzaniem patrzą na importerów i wyrażają wiele wątpliwości związanych z opłacalnością tego procesu. Jak to jest w rzeczywistości? Czy gra jest warta świeczki? Sprawdźmy zatem, czy auta z USA warto sprowadzać do Polski i czy jest to proces opłacalny?

Jeśli dobrze zaplanujesz, dużo zyskasz

Na postawione na wstępie pytanie, można z pełną odpowiedzialnością odpowiedzieć, że tak, import pojazdów z USA jest opłacalny. Należy jednak go dobrze przeprowadzić i zaplanować. W Ameryce również nie brakuje oszustów, którzy fałszują stan techniczny swoich pojazdów, a odległość jaka dzieli kupującego od sprzedającego, uniemożliwia dokonania oględzin auta.
Z tego powodu warto skorzystać z pomocy pośrednika, który dysponuje siatką kontaktów i zagwarantuje import pojazdu w takim stanie, jaki jest opisany w ogłoszeniu.
To posunięcie wykluczy zatem ryzyko poniesienia kosztów, które okażą się stratą środków na sprowadzenie wraka, który nie nadaje się do użytku. Działaj zatem z głową, a zyskasz.

Chevrolet Caprice - Motorewia.pl Źródło: Starmoz.com

Chevrolet Caprice – Motorewia.pl Źródło: Starmoz.com

Skąd ta opłacalność?

Każdy, kto choć trochę interesował się procesem sprowadzenia samochodu z USA, doskonale wie, że wiąże się on z licznymi opłatami dodatkowymi.
Jednak mimo to, wciąż jest to opłacalny, a nierzadko dochodowy proces. Dlaczego? Rynek europejski wygląda zupełnie inaczej. Duża swoboda przemieszczania aut na terenie państw członkowskich UE, doprowadziła do powstania wielu patologii.
Na rynku licznie pojawili się oszuści, a praktyki typu fałszowanie przebiegu licznika należą niestety do normy. Zakup auta w zachodnich krajach Europy jest zatem zawsze bardzo ryzykowny.
Szybko może się okazać, że pięknie wyglądające auto z rzekomo niskim przebiegiem, w rzeczywistości jest wrakiem, które nie nadaje się do użytku. Nie znaczy to oczywiście, że oszustów nie ma w USA.
Jest to jednak proces o wiele mniej powszechny niż w warunkach europejskich, gdzie stało się to już normą. Import pojazdu zaplanowany z pośrednikiem, to możliwość sprowadzenia naprawdę atrakcyjnego samochodu w niskich cenach.

Niskie ceny i stan techniczny

Amerykańska rzeczywistość znacznie różni się od sytuacji panującej na starym kontynencie. Przeciętny Amerykanin jest o wiele lepiej sytuowany niż średni Europejczyk.
Z tego powodu, obywatele Stanów bardzo często zmieniają auta, mogą sobie na to po prostu pozwolić. Samochody, które mają po pięć-siedem lat, w Europie uchodzą za młode. Dla przeciętnego Amerykanina stają się już przestarzałe, dlatego ich miejsca zajmują nowe pojazdy, a stare są wystawiane po niskich cenach, żeby jak najszybciej się ich pozbyć.
To właśnie ten fakt stanowi okazję dla Europejczyka. Dodatkowo, samochody te nie są użytkowane masowo, a indywidualnie. Na rynku europejskim, większość sprowadzanych aut była używana przez handlowców, którzy pokonują olbrzymią ilość kilometrów, eksploatując nadmiernie samochód.
Na amerykańskim rynku w większości przypadków natrafimy na samochody wykorzystywane w celach prywatnych. Mocno wyeksploatowane auta po handlowcach, są tam zazwyczaj złomowane. To właśnie dlatego nawet niskie przebiegi są wiarygodne, a stan pojazdów jest naprawdę dobry.

Zyskasz w Europie

Drugim ważnym aspektem jest fakt, że amerykańskie samochody szybką zyskują na wartości na europejskim rynku. Po pierwsze, są rzadkie, więc stanowią okaz oryginalnej motoryzacji, po drugie zaś, ich wiek, który w USA oznacza „zestarzenie się”, w warunkach europejskich uczyni auto młodym.
Przekłada się to na fakt, że import takich pojazdów jest opłacalny zarówno w celu samodzielnego użytkowania (zyskujemy sprawne auto w niskiej cenie), jak i zamiarach sprzedażowych.
Sprawdź bazę największych firm w Polsce sprowadzających samochody z USA.

MENU

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się