Czego oczekujemy od klocków hamulcowych? Odpowiedniego działania, trwałości i cichej pracy. Także tego, żeby nie rysowały powierzchni roboczych tarcz hamulcowych, co ma miejsce w przypadku klocków hamulcowych niskiej jakości. Ale w ostatnich latach pojawił się jeszcze jeden wymóg wobec klocków hamulcowych. To mniejsze pylenie, albo mniejsza emisja „cząstek stałych”.

O tym, że klocki hamulcowe pylą w trakcie pracy, wie każdy fan detailingu. Dlaczego? Bo używa środków typu „krwawa felga”, przeznaczonych do czyszczenia felg aluminiowych oraz kołpaków. Środki te reagują z metalowymi opiłkami, osadzającymi się na felgach i tworzą czerwono – fioletowe zacieki.

28

Dlaczego klocki hamulcowe pylą?

Skąd biorą się te metaliczne opiłki? W trakcie hamowania (w aucie wyposażonym w hamulce tarczowe) powierzchnie robocze klocków hamulcowych (okładziny) trą o powierzchnie robocze tarcz hamulcowych. Klocki hamulcowe trą o tarczę hamulcową z dwóch stron. Siła nacisku klocka na tarczę jest zależna od wielu czynników: siły nacisku kierowcy na pedał hamulca, systemu wspomagania nagłego hamowania, oraz działania ze strony aktywnych systemów bezpieczeństwa (ABS, ASR, ESP), które modulują działanie układu hamulcowego.

W trakcie tarcia o tarcze hamulcowe, powierzchnia klocków ściera się. Czynnikiem ubocznym jest ciepło. Kolejnym czynnikiem ubocznym jest pył. Pył ten jest najbardziej widoczny na alufelgach.

Co najczęściej pyli? Starte włókna stalowe. Większość klocków hamulcowych zawiera do 20 procent włókien stalowych i żelaza. Dzięki nim zwiększa się wydajność i skuteczność klocków. Ale, niestety, jest też więcej pyłu.

Z czego produkuje się klocki hamulcowe?

Klocki hamulcowe mają prostą budowę. Składają się one z metalowej podstawy, specjalnej warstwy mającej na celu wyciszenie pracy klocka (eliminację drgań) i okładziny roboczej.

Z czego produkuje się okładziny robocze? Żaden producent klocków hamulcowych nie zdradzi swojej receptury. Wiadomo tylko, że jest to mieszanina opiłków brązu, grafitu, włókien stalowych, tlenków żelaza, włókien szklanych w różnych proporcjach. Od 30 lat nie stosuje się azbestu. Ogranicza się także miedź.

Jak sprawić, że klocki hamulcowe nie będą pylić?

Trzeba usunąć z nich (albo zminimalizować ich udział w składzie mieszanki) składniki, które pylą. Producenci ograniczają zawartość miedzi, włókien stalowych i innych składników. Pozwala to zmniejszyć emisję pyłów nawet o 60 lub więcej procent. Nie ma za to możliwości całkowitego wyeliminowania procesu pylenia.

Swego czasu w mediach pojawiały się informacje o tym, że inżynierowie Volkswagena chcą wprowadzić filtry, które będą zatrzymywać pył z klocków. Na szczęście, jak na razie, ten „wspaniały pomysł” nie został zrealizowany. Ale kto wie, co będzie w przyszłości. Wszak żyjemy na najbardziej postępowym kontynencie, który chce być „zielony”.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się