Rok 2022 przyniósł kolejne zmiany związane z leasingiem samochodów osobowych w firmie. Modyfikacja zasad dotycząca wykupu prywatnego wcale nie oznacza mniejszej opłacalności tej formy finansowania. Jeśli interesuje cię leasing samochodu, dowiedz się, jak dobrze podejść do tego tematu.

Wydłużenie okresu „nieopodatkowanej” sprzedaży pojazdu wykupionego z leasingu – z 6 miesięcy do 5 lat – wcale nie spowodowało mniejszej atrakcyjności takiej formy finansowania. Leasing samochodu nadal może być opłacalny – wszystko zależy od tego, z jakiej oferty skorzystasz.

Leasing TCM – korzystniejszy niż kiedykolwiek?

Pod pojęciem TCM ( z ang. trade cycle management) kryje się sposób finansowania pojazdu, którego cechą charakterystyczną jest cykliczna wymiana auta. Stanowi nowatorski model bazujący na wartości rezydualnej samochodu. Jak to wygląda w praktyce?
Leasing TCM wyróżnia się nie tylko niską wpłatą własną, ale również niską miesięczną ratą. Wyliczana jest w oparciu o utratę wartości pojazdu w okresie jego użytkowania. Wysoka wartość rezydualna sprawia, że utrata wartości jest mniejsza (w porównaniu z markami pojazdów o niskiej wartości rezydualnej), co przekłada się na atrakcyjną ratę.
Jednak nie tylko niska opłata wstępna czy niska rata przemawiają na korzyść tego finansowania. W obliczu nowych przepisów, istotna jest bezkosztowa wymiana samochodu na nowe po 3-4 latach trwania umowy. Jak to możliwe? Zapewnia to gwarancja odkupu auta przez dealera, dzięki czemu leasingobiorca pozyskuje środki na spłatę ostatniej raty oraz opłatę wstępną kolejnego finansowania.
Taka specyfika leasingu powoduje, że wydłużenie okresu nieopodatkowanej sprzedaży pojazdu wykupionego prywatnie, nie ma żadnego znaczenia. Przedsiębiorca może systematycznie wymieniać auta, bez konieczności angażowania środków własnych.

Photo by Benjamin Klaver on Unsplash

Photo by Benjamin Klaver on Unsplash

Leasing samochodu używanego – czy jest możliwy?

Jeśli przymierzasz się do leasingu samochodu, ale ogranicza cię budżet, weź pod uwagę pojazdy używane. I w tym przypadku możesz uzyskać finansowanie – również w „systemie” TCM. Za przykład niech posłuży Leasing KINTO One na samochody używane dostępne w ofercie Toyota Leasing.
Na korzyść tego rozwiązania przemawiają argumenty, takie jak:
-> dostęp do sprawnych technicznie, ale tańszych pojazdów
-> użytkowanie samochodów będących na gwarancji

Szeroki wybór tańszych pojazdów oznacza większe korzyści podatkowe. Dlaczego? Leasing samochodu o wartości poniżej 150 tys. złotych (samochody spalinowe, hybrydy) i 225 tys. złotych (samochody elektryczne) oznacza możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu 100% wydatków poniesionych na czynsz inicjalny oraz raty leasingowe.
Leasing samochodu w 2022 roku nadal się opłaca. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, oceń możliwe do osiągnięcia korzyści. Jeśli np. zależy ci na stałym użytkowaniu nowych pojazdów, leasing TCM będzie opcją idealną dla twojego przedsiębiorstwa.

Podziel się